fbpx

Přivoňte k ekologickému praní aneb Od špinavého prádla k čistému svědomí0

Ekologické prací prostředky, ekologické čističe podlahy, eko-cokoliv. Ekologická domácnost je pojem, který je na vzestupu – a to nejen jako teoretický pojem, ale i praxe v životech mnohých. Jak to vypadá, když se rozhodnete prát ekologičtěji? Znamená to, že bude vaše prádlo méně vonět? A proč ekopraní vůbec (ne)zvažovat?

Ilustrační foto: Pixabay.com

Co je ekologické praní?

Ekologické praní zahrnuje metody a produkty, skrze které se snažíte minimalizovat negativní dopad na životní prostředí, vaše zdraví a taky ušetřit peníze. Jak přesně se to stane? Díky nižší spotřebě vody a energie (čímž šetříte jak planetu, tak peněženku) a používání přírodních látek namísto agresivních chemických (čímž chráníte vodní ekosystém i vaše zdraví).

Proč můžou být běžné prací prostředky problém?

Běžné prací prášky a gely, kterých jsou supermarkety plné, jsou sice účinné, ale potenciálně škodlivé – a to jak pro váš organismus, tak pro životní prostředí. Některé látky (parfemace, SLS) mohou dráždit vaši pokožku, změkčovadla vody (fosfáty) mohou přispívat k environmentálním rizikům hned, co voda s nimi odteče z vaší pračky, a parabeny se sice v malých dávkách považují za bezpečné, ale některé studie je spojují s hormonálními poruchami.

Reklama

Všechna tato rizika už přesvědčila tisíce lidí po celém světě, aby vyzkoušela prát zeleněji. Co to obnáší?

6 způsobů, jak prát ekologičtěji

1. Použitím pracích prostředků na přírodní bázi

Sáhněte po pracích gelech nebo prášcích z přírodních surovin na rostlinné bázi, které se snadno biologicky rozloží, vyrábí se ekologicky odpovědným způsobem a jsou šetrnější k vaší pokožce i zdraví.

2. Praním za nižších teplot

Nastavte teplotu praní na 30–40 °C. Tím nejen snižujete spotřebu energie, ale také šetříte barvy a vlákna vašeho oblečení. Pokud je prádlo silně znečištěné, předperte jej ručně. Jestliže je naopak jen trochu propocené, což takhle je vyprat ručně a vůbec pračku nezapínat?

3. Recyklací a znovu-používáním vody na praní

Pokud máte možnost, využijte recyklaci vody při praní. Tím zamezíte plýtvání vody, což bude mít opět pozitivní vliv na životní prostředí i vaši peněženku. Lze to buďto přímo v bubnu vaší novější pračky, kdy umí zachytit vodu po prvním cyklu praní a znovu ji použít v dalším cyklu, anebo potom instalací přídatných systémů.

4. Sušením prádla na vzduchu, ne v sušičce

Roztáhněte sušák a sušte na vzduchu. Alespoň jednou za čas. Sušičky spotřebovávají ohromné množství energie, což neprospívá ani planetě, ani rodinným financím.

5. Neperte polo-plnou pračku, jedině plnou

Pračku vždy plňte na její maximum – resp. spíše optimum. Máte 8kg pračku? Perte tedy vždy 8 kg prádla. Naložit pračku s 6 nebo 9 kily prádla není ekopraní. Optimálním naplněním pračky opět snížíte spotřebu vody, energie i počtu pracích cyklů.

6. Používejte solární energii pro ohřev vody

Pokud máte možnost, vybavte svůj dům solárními panely a ty následně využívejte i na ohřev vody.

Některé z těchto způsobů vás nebudou stát peníze ani výraznou práci navíc a můžete je vyzkoušet hned od příštího praní. Jiné jsou naopak složitější, nákladnější anebo bez vašeho velkého zásahu do domácnosti absolutně neproveditelné. Cílem ale není být perfektní. Každá mini snaha se počítá. Pravidelné zařazení už jednoho ze způsobů může pozitivně ovlivnit vaši peněženku, zdraví nebo přispět k životnímu prostředí.

Všestranný a ekologický mycí a prací prostředek – marseillské mýdlo. Foto Pixabay.com

Jaké to má háčky?

Zatím jsme se zaměřovali pouze na výhody. Nikdy ale výhody nepřichází bez temnějších stránek. Jaké to jsou v případě ekopraní?

  • Vyšší počáteční náklady na ekologické produkty – některé ekologické produkty bývají dražší než běžné produkty, což vás při prvotním nákupu příliš nepotěší
  • Možná nižší účinnost – je možné, že odstraňování skvrn z textilií se nepovede napoprvé, a proto budete muset podniknout další kroky při odstraňování skvrn anebo naopak předepírat
  • Kratší doba vůně – v porovnání s běžnými pracími prostředky nevoní vyprané prádlo pomocí ekologických pracích prášků tak dlouho a intenzivně, a to z důvodu, že používané přírodní silice jsou těkavé a v prádle se udrží kratší dobu
  • Náročnost na čas – sušit prádlo na vzduchu, předepírat a další metody ekologického praní zaberou delší dobu než ty neekologické
  • Omezené dostupné možnosti – některé metody nejsou všude snadno dostupné, a to jak místně, tak i finančně

Zkuste to

Rozhodně teď nemusíte sebrat všechny prací prostředky, které aktuálně máte, a vyhodit je do kontejneru. Ani nemusíte vzít útokem nejbližší drogerii se sekcí eko prostředků. Pro životní prostředí i vaši peněženku uděláte dost už tehdy, když budete prát pouze plné pračky, nejlépe rovnou na nižší teploty (30–40 °C), a sušit na vzduchu. Jakmile dopotřebujete aktuální prací prostředky, můžete zkusit dát šanci přírodním pracím gelům, které mohou mít navíc pozitivní dopad na vaše dlouhodobé zdraví a dobrý pocit z přispívání ekologii.

Autor: Redakce Nazeleno.cz