fbpx

Dotace dříve označované jako Modrá úsporám startují v dubnu0

Ministr životního prostředí oznámil první informace o dotačním programu pro podporu hospodaření s dešťovou vodou. Název „modrá úsporám“, zdá se, patří minulosti. Ministr Brabec program označuje jako „Dešťovka“. První výzva by měla být spuštěná v dubnu.

Nový dotační program, který Ministerstvo životního prostředí označuje jako Dešťovka a dříve se o něm mluvilo jako o Modré úsporám, bude spuštěn letos v dubnu. Cílem programu je podpořit šetrné hospodaření s dešťovou vodou. Právě ve využívání dešťové vody a také její retenci v krajině má Česko velké rezervy. „Naším cílem je motivovat občany k využívání dešťové vody, a to především tam, kde je to opravdu potřeba. Bude zaměřený na využívání dešťové vody na zálivku, splachování, využití přečištěné odpadní vody na zálivku, anebo jako vody užitkové,“ popisuje dotační program Dešťovka ministr životního prostředí Richard Brabec.

Dotace 20 000 korun na nádrž

Na dotace bude k dipozici 100 milionů korun, přičemž žadatelé budou moci dostat příspěvek ve výši až 50 % uznatelných nákladů. V základní kategorii bude možné žádat o dotaci na vybudování nádrže na dešťovou vodu a s ní spojené technologie (rozvody a čerpadla). Na dotaci však budou mít nárok pouze žadatelé s oblastí, které byly opakovaně postižené suchem. Výše dotace by měla být maximálně 20 000 Kč.

Reklama

Další dotace by mělo být možné získat také na systémy pro využívání dešťové v domácnosti, její filtrování na vodu užitkovou a využití třeba pro splachování toalet. V takovém případě lze očekávat částku vyšší – mluví se o státním příspěvku až 60 000 Kč. Bližší informace ministerstvo životního prostředí zveřejní v dubnu.

Voda se stává prioritou

Dotace Dešťovka (Modrá úsporám) jsou jedním z opatření, jak v České republice celkově zlepšit hospodaření s vodou. Právě sucho se totiž postupně stává jedním z největších ekologických problémů v českých regionech. Další dotační programy ministerstva se proto zaměřují také na projekty zvýšení retence vody v krajině a snížení půdní eroze. Jde především o různé tůně, rybníky, mokřady, poldery nebo revitalizace vodních toků. Půda v České republice dnes totiž podle odborníků zadržuje jen polovinu z 9 miliard kubíků vody, které by byla schopná normálně pojmout.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.