fbpx

Rostoucí ceny energií zvyšují poptávku po střešních solárních elektrárnách, ale i dodatečné izolaci domů0

Domácnosti nejen v České republice, ale i jinde napříč Evropou podnikají kroky ke snížení spotřeby energií z obav, že bezprecedentní omezování dodávek plynů udrží vysoké ceny i po skončení zimy.

1.

Podle údajů Bank of America se účty za energie na celém kontinentu zvyšují a domácnosti zaplatí za energie v průměru o 54 % více než před dvěma lety. Tento nárůst nákladů na energie zvyšuje poptávku po solárních panelech a dodatečné izolaci, protože lidé se snaží náklady všemožnými způsoby snížit.

Zvýšenou poptávku po fotovoltaických elektrárnách jsme zaznamenali i v SEFY. Lidé dnes už dost dobře chápou, že jedna z mála efektivních možností, jak dlouhodobě ušetřit nemalé peníze za elektřinu, je instalace vlastní fotovoltaické elektrárny. Díky výhodným dotacím je celková návratnost takové investice již dávno do 10 let,“ říká jednatel společnosti SEFY Czech Republic s.r.o. realizující fotovoltaické elektrárny na klíč, Ing. Miroslav Mikeš.

Jeho slova potvrzuje i Vegardo Wiik Vollset, vedoucí oddělení obnovitelných zdrojů energie pro region EMEA ve výzkumné společnosti Rystad Energy AS: „Počet střešních solárních panelů v celé Evropě bude výrazně narůstat, potenciál snížení účtů za elektřinu pomocí solárních panelů je kvůli vysokým cenám elektrické energie najednou daleko atraktivnější, než kdy dříve,“ dodává.

2.

Podle společnosti Rystad zaznamenala Francie v loňském roce největší nárůst počtu střešních solárních panelů v Evropě – počet nových instalací se zvýšil téměř čtyřnásobně.

Německo bylo, pokud jde o objem, stále na prvním místě, a přidalo více než 1 600 megawattů ke stávající kapacitě. Růst v obou zemích navazuje na stávající trend, kdy se v posledních letech stále více obyvatel rozhoduje pro „ekologizaci“ svých domovů.

V České republice čekáme ještě výraznější boom ve fotovoltaice. Díky novému dotačnímu programu Nová zelená úsporám 2030, který byl spuštěn v říjnu 2021, je investice do fotovoltaiky snadnější a dotace jsou pro majitele rodinných domů výhodnější, než v minulosti,“ dodává Mikeš.

Spotřebitelé se snaží situaci řešit co možná nejrychleji, protože se zdá, že omezení dodávek a přechod na obnovitelné zdroje energie způsobí, že trh s energiemi bude velice nestabilní. Domácnosti, které tvoří asi čtvrtinu spotřeby energie v Evropské unii, významně pociťují dopad velkoobchodních nákladů na plyn, které jsou čtyřikrát vyšší než před rokem.

3.

Někteří z nich získali státní podporu ve formě dotací. Podle údajů analytické společnosti Bruegel přislíbily italská a španělská vláda s pomocí fondů EU na zvýšení energetické úspory v domácnostech do roku 2026 uvolnit 12 miliard eur, respektive 3,4 miliardy eur. Německo a Francie přislíbily do roku 2023 balíčky v hodnotě několika miliard eur.

Na situaci reagují také soukromé firmy, které rozšiřují nabídku solárních panelů, domácích akumulátorů a inteligentních měřičů.

Lidé to dělají, protože ušetří spoustu peněz,“ řekl Alex Mezler, výkonný ředitel německého poskytovatele solárních technologií Zolar GmbH, jehož prodeje se v loňském roce zdvojnásobily. Typický střešní systém – s baterií pro ukládání energie a doplňky včetně možnosti dobíjení elektromobilů – přináší zákazníkům úsporu kolem 27 000 eur, během přibližně 25 let, řekl Mezler v rozhovoru pro Bloomberg.

4.

Nemalé peníze ušetříte i na topení

Využívání možností a moderních technologií k úspoře za energie se na jednotlivých kontinentech značně liší. Ve Velké Británii, jejíž bytový fond je starší než ve všech zemích EU, je zlepšení izolace velkou výzvou. Z domů zde uniká teplo rychleji než kdekoli jinde v západní Evropě. Přesto průzkum z konce loňského roku ukázal, že o zlepšení energetické účinnosti domů uvažuje méně než pětina Britů. Z těch, kteří o změnách neuvažují, jich více než čtvrtina uvedla, že jsou příliš nákladné.

U evropských domácností, které mají finanční prostředky a chuť k úpravám, se může dopad na účty za energie projevit velmi rychle. Může však trvat roky, než se tato opatření rozšíří natolik, aby výrazně snížila celostátní poptávku po energiích.

Simone Tagliapietra, vedoucí pracovník think-tanku Bruegel, uvedl: „Nějakou dobu potrvá, než se momentálně prováděná opatření projeví v širších souvislostech. Nemůžeme tedy očekávat, že nám pomohou snížit poptávku domácností po energii již příští zimu. Kromě těchto strukturálnějších a dlouhodobějších opatření lze v krátkodobém horizontu udělat vlastně jen velmi málo,“ dodává.

Fotografie:

  1. Andreas Gücklhorn on Unsplash
  2. Sungrow EMEA on Unsplash
  3. Margaret Polinder on Unsplash
  4. Zbynek Burival on Unsplash

Autor: Komerční sdělení