fbpx

Ptačí budky, umělá hnízda, křoviny – jak přilákat ptactvo na zahradu0

Chtěli byste k vám na zahradu přilákat více ptačího zpěvu? Jak zajistit ptákům možnosti k hnízdění? A jak má vypadat ideální ptačí budka? Pozorování ptáků odbourává stres, pozvěte je na návštěvu a možná i k trvalému bydlení.

Přilákat sympatické opeřence do zahrady není vůbec těžké. Jestli se vám v zimě podařilo navyknout ptáčky na zahradní krmítko, pravděpodobně na vás nezanevřou ani v létě, zvláště pokud jim nabídnete dostatek příležitostí k hnízdění, jako jsou husté křoviny a ptačí budky. A v případě, že jste ptáčky v zimě zanedbávali, si u nich teď můžete novou budkou snadno zlepšit svoji pošramocenou reputaci. Ptáci jsou navíc důležitou součástí ekosystému zahrady, protože pomáhají hubit hmyzí škůdce. A za to stojí obětovat i tu trochu úrody, kterou vám opeřenci příležitostně sežerou.

Kde mohou ptáci hnízdit?

Celá řada ptačích druhů si staví hnízda v různých dutinách a výklencích. Na lokality nedotčené přírody se starými vykotlanými stromy a divokým neprostupným porostem u nás ptáci narazí jen velmi těžko, proto se přizpůsobují podmínkám osídlené krajiny. Šplhavci (např. strakapoudi) si zvládnou potřebnou dutinu ve stromě vytesat sami, ostatním dutinovým ptákům nezbývá nic jiného, než hledat staré opuštěné dutiny. Instalace ptačí budky jim hledání usnadní.

Reklama

Kos černý hnízdí v keřích a korunách stromů (Foto: Thinkstockphotos.com)

Kosy, drozdy, zvonky a další ptáky, kteří si staví hnízdo ve větvích, přilákáme do zahrady nejlépe výsadbou hustých křovin a stromů, které jim poskytnou dostatek hnízdních příležitostí.

Vlaštovky byly po staletí zvyklé hnízdit na trámech a výstupcích ve stodolách, chlévech nebo starých klidných budovách. Takových míst je stále méně a v některých oblastech nemají vlaštovky prakticky žádnou příležitost vyvést mladé. Počet vlaštovek se neustále snižuje a do některých lokalit se již tito nádherní a užiteční ptáci přestávají vracet. Podle některých zdrojů se z celkového počtu vlaštovek, které na podzim odletí, vrátí zpět jen každá desátá. Pro jejich přežití je tedy možnost hnízdění naprosto zásadní.

Budky a polobudky pro sýkory a rehky

Klasická budka tzv. sýkorník se hodí pro dutinové ptáky – sýkory, vrabce, brhlíky, lejsky apod. Budky si můžeme vyrobit sami, nebo je koupit již hotové. Většinou se budky vyrábějí ze dřeva, k dostání jsou také budky dřevocementové, které jsou sice dražší, ale mají mnohem delší životnost než budky dřevěné. Budky pro různé druhy ptáků se liší velikostí a průměrem vletového otvoru

Ptačí budka typu sýkorník s plechovou ochranou vletového otvoru. (Foto: Thinkstockphotos.com)

Polobudky jsou vhodné pro ptáky, kteří v přírodě běžně vyhledávají otevřenější dutiny, jako jsou rehci, konipasové, červenky apod. Polobudky ale občas rádi využívají i čistě dutinoví ptáci, stejně tak pro polodutinové druhy mohou být někdy atraktivnější klasické sýkorníky.

Polobudka pro polodutinové ptáky. (Foto: Thinkstockphotos.com)

Podrobné návody na stavbu budek speciálně pro určité druhy ptáků naleznete např. na webových stránkách České ornitologické společnosti.

Co říkají ptáci: Jak si představují ideální budku?

Bezpečná ptačí budka by měla svojí polohou umožňovat volný vlet do otvoru. Větve v těsné blízkosti budky umožňují predátorům (kočky, kuny, dravci) číhat a snadno na ptačí rodinku zaútočit. Ze stejného důvodu by budky neměly mít u vchodu žádná bidélka, která opět usnadňují predátorům přístup k budce. Pokud se kočky a kuny na zahradě pohybují často, je dobré zvolit další ochranné prvky.

U klasických budek se osvědčila nástavba vchodu, ke kterému je možné připevnit např. kus trubky, příp. vchod s nástavbou zohlednit již při samotné výrobě budky. Kočky a kuny tak nemohou do budky jednoduše dosáhnout a vytahovat ptáčata. Čerstvě vylíhlým mláďatům hrozí nebezpečí také od strakapoudů a podobných ptáků, kteří se do budky mohou svým silným zobákem proklovat. Proto je vhodné budku opatřit plechovým plátkem kolem vletového otvoru (okraje nesmí být ostré). Polobudky ochráníme přetažením řídkého drátěného pletiva přes celou plochu otevřené části. Drobní hnízdící ptáci tak dovnitř proklouznou, ale predátoři ne.

Dřevocementová ptačí budka s nástavbou vchodu ochrání mláďata uvnitř před kočkami. (Foto: Thinkstockphotos.com)

Vletový otvor by měl být umístěný v horní třetině budky (nebo i těsně pod stříškou). Rozměry budek pro různé typy ptáků jsou stanoveny spíše jako minimální, např. sýkorám bude vyhovovat i budka rozměrnější, důležitá je ale velikost vletového otvoru, který by neměl být větší než je nezbytně nutné. Vnitřek budky musí mít hrubší povrch, aby mohla odrostlá ptáčata bez problémů opustit budku. Ve dně budky musí být malé větrací otvory.

Rozměry ptačích budek pro různé druhy ptáků:

Druh Rozměry dna (minimální) Hloubka dutiny (minimální) Průměr vletového otvoru (maximální)
Sýkora modřinka 12 x 12 cm 20 – 25 cm 27 – 28 mm
Sýkora koňadra, brhlík 12 x 14 cm 20 – 25 cm 32 – 34 mm
Lejsek 14 x 14 cm 18 – 20 cm 30 x 50 mm (ovál)
Špaček 15 x 15 cm 25 – 30 cm 45 – 50 mm
Kavka 20 x 20 cm 35 cm 60 – 70 mm

Budka se instaluje na nenápadné místo s orientací vchodu na jih, jihovýchod nebo východ a proti směru převládajících srážek. Nemělo by na ni v poledne pálit slunce, zároveň ale není vhodný ani hluboký stín. Ideální je umístění přímo na kmeni stromu, budky se však také mohou zavěsit drátem na větev (houpání budky ptákům obvykle nevadí, nesmí se však utrhnout ani při silném větru).

Nejvhodnější výška umístění od země se udává v rozmezí 2 až 4m. Před šplhajícími kočkami a kunami chráníme budku umístěním kovových prstenců s vyčnívajícími drátěnými hroty nebo ochranné hladké manžety (většinou plechové 60 cm dlouhé) okolo kmene stromu kousek pod budkou. Mezi jednotlivými budkami by se měla ponechat vzdálenost 15 – 20 m.

Zde je všechno špatně, kočka má dobrý přístup k budce a na ptácích dříve nebo později pochutná. (Foto: Thinkstockphotos.com)

Nezapomeňte na podzim ptačí budky vyčistit

Přibližně v říjnu, kdy již hnízdní sezóna našich ptáků skončila, musíme budku vyčistit a připravit ji tak na další sezónu. To je také důvodem, proč musí být každá budka otevíratelná. Stará hnízda rovnou spálíme, protože se v nich mohou držet parazité. Na podzim je také nejlepší doba pro vyvěšení nových budek, dalším vhodným obdobím je jaro (před začátkem hnízdění). Budky necháváme ptákům k dispozici celoročně, v zimě je občas využívají k odpočinku a na přespání. Před začátkem hnízdění budky ještě jednou zkontrolujeme a odstraníme případné nečistoty.

Hnízdní podložky a umělá hnízda pro vlaštovky a jiřičky

Vhodné prostory pro hnízdění vlaštovek nemá k dispozici každý. Pokud ale můžete vlaštovkám nabídnout ubytování ve stodole nebo chlívku, zkuste jim letos nechat pootevřené okénko. Pokud budete mít štěstí možná vaši nabídku přijmou. Ke hnízdu ale musejí mít trvale přístup (otvor ve střešním štítu, otevřené okénko). Atraktivitu potenciálního hnízdiště lze zvýšit instalací hnízdních podložek a umělých hnízd.

Umělé hnízdo vlaštovkám ušetří práci. (Foto: vivara.nl)

Jiřičky budou vděčné za umělá hnízda na fasádě vašeho domu. Současně je možné umístit pod hnízda prkno, které zabrání znečištění fasády trusem. Umělá hnízda jsou v internetových obchodech běžně k dostání. Šikovní kutilové je mohou vyrobit vlastnoručně.

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz