Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekcePartnerem pro vytápění je Poptávej.cz

Na co si dát pozor při výměně starého kotle za kondenzační

Kondenzační kotel je nejúčinnějším zařízením pro vytápění a ohřev vody. V porovnání se starším plynovým kotlem může znamenat snížení provozních nákladů až o třetinu. Kondenzační kotle ale mají i svá úskalí. Jak se jim vyhnout, a na co dát pozor při jejich instalaci?

28. 02. 2017 | Jan Pergl

Ve zkratce:

Pokud doma instalujete kondenzační plynový kotel, musíte pamatovat hlavně na odvod kondenzátu do odpadu a vyvložkování komína. Jaká jsou další "úskalí" této jinak velmi úsporné technologie?

Kondenzační plynový kotel v rodinném domě

Kondenzační kotle nahrazují v rodinných domech buď staré plynové kotle, nebo kotle na pevná paliva. V obou případech je potřeba počítat s nutností instalace odvodu kondenzátu. Toho při provozu vzniká poměrně velké množství a v praxi je tedy nutné kotel připojit k odpadu. To může být problém v například ve sklepech nebo kotelnách, kde není instalován vodovodní rozvod. V těchto případech je řešením přečerpávací stanice kondenzátu, která je běžně dostupná jako příslušenství ke kondenzačním kotlům. Skládá se ze zásobníku a malého čerpadla, které kondenzát přečerpá do kanalizace, která se nachází nad úrovní výstupu z kotle.

Druhou často nečekanou investicí je nutnost vyvložkování komínové cesty. Spaliny k kondenzačního kotle mají nízkou teplotu a působí jako slabá kyselina, proto se používají trubky na bázi polypropylenu. Jejich výhodou je snadná instalace i nízká cena, která se pohybuje kolem 300 - 400 korun za běžný metr.

Kondenzační plynový kotel většinou vyžaduje vybudovat odvod kondenzátu do odpadu. Foto Thermona

Nový kotel je důvodem k revizi topného systému

Rekonstrukce topného systému se provádí většinou po deseti a více letech. Je tedy třeba zvážit, nakolik se od instalace původního kotle změnily parametry domu a jeho tepelná náročnost. “Kondenzační kotel dosahuje nejvyšší účinnosti při nižší teplotě topné vody. Je tedy vhodné provést kompletní revizi topného systému včetně radiátorů, které jsou většinou dimenzovány na vyšší teplotu topné vody,” doporučuje Milan Kubíček z firmy Thermona. “Často se setkáváme s obavou, že při výměně kotle za kondenzační bude třeba také vyměnit radiátory. Je sice pravda, že u starších domů byla jejich plocha dimenzována na vyšší teplotu topné vody, zároveň však pokud došlo k výměně oken nebo zateplení, se naopak výrazně snížila energetická náročnost budovy.” Možnou výměnu radiátorů proto raději zkonzultujte s energetickým poradcem.

Kondenzační kotel v bytě

Pro byty je jedním ze zásadních požadavků na zdroj vytápění jeho velikost, protože pokud k bytu nenáleží technická místnost, instaluje se kotel do koupelny, chodby, nebo dokonce kuchyně. Na trhu je dostatek kondenzačních kotlů, jejichž rozměry nejsou větší, než rozměry klasické “karmy”. Stejně tak se dají zavěsit na zeď a ohřívat teplou vodu pomocí průtokového ohřevu.

Pozor na místo instalace

Protože moderní kotle vynikají i tichým provozem, konkrétní umístění kotle v bytě tak většinou určuje možnost napojení na odtah spalin a přívod vzduchu. Při umístění přímo v interiéru bytu je možné pro obojí využít komínovou šachtu a použít dvojité polypropylenové trubky k odvodu spalin i přívodu spalovacího vzduchu. Spalinové cesty kondenzačního kotle je možné instalovat jak s prostupem střechou, tak i obvodovou zdí v závislosti na výhodnějším řešení v konkrétním místě instalace. I zde je třeba myslet na odvod kondenzátu.

Kondenzační plynové kotle na Nazeleno.cz:

V případě, že je kotel instalován jako komínový, tedy že saje spalovací vzduch z prostoru místnosti, je nutné se vyvarovat instalace dalšího spotřebiče, který odsává vzduch z tohoto prostoru a mění tak tahové podmínky. "Zvláště při instalaci kotle v kuchyni se nedoporučuje nasávání spalinového vzduchu z místnosti, z důvodu blízkosti digestoře, která může negativně ovlivňovat komínový tah a také s důvodu vyšší koncentrace vzdušných nečistot způsobených vařením, které zanáší hořáky kotle," upozornil Kubíček.

Má kondenzační kotel ještě alternativu?

Podle statistik je více než 80 procent prodávaných plynových kotlů kondenzačních. I přes zřejmé výhody kondenzačního kotle může dojít k situacím, kdy jej není možné instalovat. Pro tyto případy jsou k dispozici závěsné atmosférické kotle, které rozměry a možnostmi použití odpovídají kotlům kondenzačním.

Nižší účinnost může být pro některé spotřebitele vyvážena menšími pořizovacími náklady a také nižšími náklady na stavební úpravy, jako například zajištění odtoku kondenzátu. Čím je však energetická náročnost budovy vyšší, tím více se vyplatí instalace kondenzačního typu vzhledem k jeho nízké spotřebě paliva. Na jejich instalaci je navíc možné získat kotlíkovou dotaci. Výběr atmosférických kotlů je omezen nařízením Evropské unie a v prodeji jsou už pouze některé typy komínových atmosférických kotlů spalujících zemní plyn.

Tagy: Vytápění, Plynové kotle

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize JUNKERS

Dodáváme spotřebiče pro vytápění a ohřev teplé vody. Plynové závěsné kotle, plynové kondenzační kotle,…

<!-- -->
NOSRETI a.s.

Dodavatel tepelných čerpadel, solárních panelů a klimatizace vlastní značky NORDline. Provádíme montáž…

<!-- -->
ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o.

rekuperační jednotky, teplená čerpadla, vzduchotechnika

<!-- -->
Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize DAKON

Tradiční český výrobce kotlů na tuhá paliva

<!-- -->
Družstevní závody Dražice – strojírna s.r.o.

Značka DZ Dražice, která existuje již od roku 1956, je zárukou kvality, výkonu a hodnoty ohřívače vody.…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!