fbpx

Zkušenosti čtenáře: Akumulační krb se vyplatí0

Magazín Nazeleno se nezajímá jen o teoretické možnosti úspor energie, ale dává prostor i vám, čtenářům, abyste se podělili s praktickými zkušenostmi. Tentokrát přinášíme zkušenosti čtenáře, který se rozhodl pro akumulační krb. Ušetřil díky němu na vytápění? Splnil akumulační krb jeho očekávání?

Po třech topných sezónách jsem získal zkušenosti s provozem krbové ocelové vložky od firmy KOBOK o nominálním výkonu 8kW, která je obestavěna šamotovými cihlami. Rozvod vzduchu je odváděn samotížně flexibilní rourou do podkroví. Nad ohništěm je malý vodní výměník.

Informace o rodinném domu

Původně jsme měli otevřený krb, který temperoval pouze obývací pokoj. Jeho využití mělo význam na jaře a na podzim. Teplo se šířilo velmi pomalu a vytopení pokoje trvalo 2 hodiny. Záměr při výstavbě nového krbu byl, aby o víkendech nahradil stále dražší elektrické vytápění a tím se snížila spotřeba elektřiny až o 30 %. Výsledek je takový, že krb stačí využívat 4 hodiny denně. Akumulace se postará o zbytek. Elektrokotel se vůbec nepoužívá.

Reklama

„V jarních a podzimních měsících se spotřeba dřeva pohybuje okolo 10 až 12 kg denně.“

Devadesát let starý dům je postaven z plných cihel o síle 45cm, je řadový a obytné místnosti jsou orientovány na jih. Fasáda je zateplena 10 cm polystyrenu až po základy. V podlaze je 20cm polystyrenu. V podkroví 24 cm tepelné izolace. Zdvojená okna byly nahrazeny eurookny 68 se skly U=1,1 (v roce 2001 nadstandard, dnes nevyhovují programu Zelená úsporám). Vytápěná plocha je asi 150 m2 bez obvodového zdiva.

Jak rychle krb ohřeje dům?

Po zatopení se téměř okamžitě šíří teplý vzduch, který proudí do podkroví, kde vytápí galerii, ložnici, koupelnu a částečně dětský pokoj. Zbývající potřebu tepla v patrovém dětském pokoji (je otevřen až do hřebenu střechy) kryje radiátor. Je zásoben teplou vodou z výměníku. Ostatní otopná voda je využita k temperování podlahy v hale a WC s koupelnou v přízemí.

Zkušenosti z praxe

   – Domácí solární elektrárna: kolik vydělá?

   – Ohřev vody pomocí solární energie

   – Zkušenosti s tepelným čerpadlem

Ve dvorním traktu jsou dvě místnosti o výměře 32 m2. Ty jsou stále vytápěny elektrickými kamny o výkonu 2kW. Průměrná spotřeba je 12 kWh denně. Zbytek potřeby obstarají spotřebiče (sporák, žehlení, atd.). V přechodném období je teplovodní rozvod z krbu přesměrován do dvou radiátorů a tím se sníží potřeba elektřiny k vytápění.

Zkušenosti s vlhkostí dřeva

V obytné místnosti krb topí pouze přes sklo a jednu odvětrávací mřížku na boku krbu. Teplota v místnosti s krbem se při topení zvedne na 24oC. Ráno je ve vytápěném prostoru 20,5 oC až 21,5 oC. Krbové těleso s komínem je na dotek teplé. Také teplota zdí se blíží teplotě vzduchu. Tepelná pohoda je stejná jako u vytápění radiátory na 22 oC. O akumulaci tepla se stará nejen 1200 kg šamotových cihel krbu, ale také štítová zeď z vápenopískových cihel a původní nosné zdivo. „Težkotonážnost“ zdí se projevuje na začátku a konci topné sezóny, kdy stačí topit jednou za dva až tři dny, anebo mimo topnou sezónu, kdy se venkovní ochlazení v domě projeví až po dvou dnech.

Krb s krbovou vložkou  vyústění teplého vzduchu v podkroví, strategické místo domácího hlídače
Krb a vyústění teplého vzduchu v podkroví, strategické místo domácího hlídače

Během dne teplota klesne maximálně o 1 oC. Pokud svítí slunce, naroste o 1 oC až 2 oC. Dokonce i v hale, která je celoplošně prosklena na sever, se teplota (díky podlahové akumulaci) drží na 16 oC.

V jarních a podzimních měsících je spotřeba dřeva asi 10 kg až 12 kg denně. Doba provozu 2,5 až 3 hodiny. Při teplotách do -3 oC je spotřeba asi 18kg. Doba provozu 4 hodiny. Při letošních lednových teplotách -10 oC až -13 oC stačilo topit 4,5 až 5 hodin, při spotřebě 20kg až 22kg.

Topná sezóna s každodenním topením začíná ve druhé polovině října a končí poslední týden v březnu. V loňské sezóně to bylo 169 dnů, letos pouhých 151 dnů. Posledním topným dnem byl 1. duben. Před zateplením a výměnou oken (topení elektřinou a otevřeným krbem) to bylo okolo 200 dnů.

Pro topení je používáno měkké i tvrdé dřevo. Velký vliv na výhřevnost má vlhkost dřeva. V loňské zimě dosahovala vlhkost jeden rok uskladněného dřeva až 30 %. Několikrát musely být použity dřevěné brikety, aby se dřevo rozhořelo. Letos, po dvou letech uskladnění byla vlhkost 20% až 23%. Spotřeba klesla (zhruba stejná zima) o 14 %. Ze 3 000 kg na 2 580 kg. což je podle tabulkového přepočtu 6 prostorových metrů.

Celková spotřeba elektřiny (spotřebiče, TUV, topení) byla původně 29 000 kWh. Výměnou otopné soustavy, oken, starých spotřebičů a hlavně zateplením klesla na 14 000 kWh. Krb snížil spotřebu elektřiny na 6 600 kWh. Náklady na stavbu krbu, vyvložkování komína a připojení výměníku do otopné soustavy byly 92 000 Kč.

Návratnost investice? Ano!

Návratnost investice je při dnešních cenách elektřiny (dvoutarifová sazba – 2,6Kč/kWh) pět roků, pokud je palivo připraveno samovýrobou. Cena dřeva na jednu sezónu vyjde na 1 000 Kč i s dovozem a benzínem do motorové pily. Při koupi hotového metrového dřeva vyjdou náklady na sezónu na 5 500 Kč a návratnost se zvýší na 6,7 roku.

Akumulační krb  Zapojení krbu do topné soustavy přes termostat
Krb a zapojení krbu do topné soustavy přes termostat, který po dosažení nastavené teploty pouští vodu do okruhu

Jedné mínus patří malé výkonnosti vodního výměníku, u kterého je uváděn výkon 5kW. Tento výkon dosahuje pouze při maximálním výkonu krbu.  V tomto případě teplota v obývacím pokoji dosahuje 27 oC. Při běžném provozu teplá voda stačí pro dvě topná tělesa nebo podlahovku a radiátor.

Bohužel sledováním plamenů si vybudujete určitou závislost, takže oheň sledujete víc než televizní programy, a potom nevíte, zda přenosy z parlamentu jsou realityshow, sitcom, scifi nebo Růžová zahrada. Jinak s krbem panuje naprostá spokojenost.

Spotřeba elektřina a finanční úspora díky akumulačnímu krbu

Tabulka: Finanční úspora, tarif elektřiny D45d (dvoutarifní – tzv. „noční“ i denní proud) od E.ON

 Roční spotřeba

El. energie v kWh za rok

Náklady v Kč

Spotřeba elektřiny před pořízením krbu
14 000 kWh (2,6 Kč/kWh)
36 400 Kč
Úspora elektrické energie díky krbu
– 7 400 kWh (2,6 Kč/kWh)
– 19 240 Kč
Současná spotřeba elektřiny
6 600 kWh
17 160 Kč

* Je uváděna pouze spotřeba v nízkém tarifu. Cena měsíčního nájmu elektroměru nelze ovlivnit.
Spotřeba ve vysokém tarifu byla před pořízením krbu a po něm přibližně stejná (asi 300kWh).

Návratnost investice – kalkulace (samovýroba dřeva vs. nákup)

Finanční úspora za elektřinu – 19 240 Kč
Samovýroba dřeva  – 1 000 Kč
Konečná úspora za rok: 18 240 Kč  (návratnost investice 5 let při cenách elektřiny 2009)

Finanční úspora za elektřinu 19 240 Kč
Nákup smíšeného metrového dřeva – 5 500 Kč
Konečná úspora za rok: 13 750 Kč (návratnost investice 6,7 roků při cenách elektřiny 2009)

Autor: Redakce Nazeleno.cz