fbpx

Cenový přehled krbů pro vytápění domu0

Základní informace o krbech pro vytápění celého domu

Řešíte vytápění domu a chcete zvolit krb, krbovou vložku nebo krbová kamna? Zhrozili jste se obrovské nabídky na trhu a nedokážete se v ní vyznat? Právě proto je tu velký cenový přehled Nazeleno.cz, který vás provede trhem s krby a poradí vám, na jaké parametry si dát pozor. + GRAFY A TABULKY ÚČINNOSTI

Krb je jedno z nejstarších zařízení sloužících k vytápění. Kdysi to byl nepochybně významný pokrok oproti otevřenému ohništi. I když v průběhu času byl krb různě vylepšován, stále jde o nejméně účinný způsob vytápění.  Otevřený krb si přisává si z místnosti značné množství vzduchu, hořící dřevo je příliš ochlazováno, nelze zajistit správný poměr primárního a sekundárního vzduchu, má vysoké emise škodlivých látek a v neposlední řadě představuje i určité požární riziko.

„Pohled na živý oheň láká, a proto zažívají krbová kamna a krbové vložky velký boom.“

Reklama

Pokud tedy budeme hovořit o krbu jako o vytápěcím zařízení, budeme mít na mysli pouze uzavřené krbové vložky či krbová kamna. Teprve takové provedení krbu má šanci splnit současné normy pro vytápěcí zařízení a to jak svou účinností, tak i hodnotami emisí. Požadavky různých norem jsou přehledně uvedeny (formou energetického štítku) na obrázcích níže.

Krby - ilustrační foto
Certifikace a standardy účinnosti pro krby – Nejpřísnější standard v EU má v současné době Rakousko, normy dle § 15 vyžaduje minimální účinnost 78 %. V zemích EU se smí prodávat jen taková topidla na tuhá paliva, která splňují normu EN 13240/A2, která požaduje minimální účinnost 50% (třídy A až E).


Emise oxidu uhelnatého – Nejpřísnější standardy v EU má v současné době Německo; norma DinPlus požaduje maximální koncentraci CO pod 0,12%. V zemích EU se smí prodávat jen taková topidla na tuhá paliva, která splňují normu EN 13240/A2, která požaduje méně než 1% CO při 13% O2 ve spalinách

Krbové vložky - ilustrační foto
Krby a krbová kamna – ilustrační foto

Proč zvolit krb? A na co si dát u koupě krbu pozor?

Krbové vložky a krbová kamna zažívají v posledních letech velký „boom“ a na každé výstavě věnované vytápění najdeme desítky různých typů. Jedním z důvodů obliby těchto zařízení je nepochybně to, že lidé mají rádi pohled na „živý oheň“. Existují ale i další, racionální důvody pro oblibu krbů:

  • Některé mohou fungovat i bez přívodu elektřiny a hodí se proto jako záložní zdroj do domů vytápěných elektrickými přímotopy nebo plynovým kotlem
  • Jejich rozměry nemusí být velké (zvláště pokud v nich spalujeme pelety); hodí se proto i do moderních domů s relativně malou potřebou tepla
  • Dá se v nich spálit dřevo z prořezávky stromů na zahradě
  • Část tepla je možné odvést do jiných místností (rozvod teplého vzduchu nebo topné vody)
  • Pečlivým řešením spalovacího prostoru a rozdělením spalovacího procesu do jednotlivých zón (primární, sekundární a terciární vzduch- viz příloha) se dá dosáhnout účinnosti přes 80% a nízké hodnoty emisí, takže se tato topidla svými parametry už blíží kotlům s pyrolyzním spalováním (zde se účinnost pohybuje zpravidla od 80 do 90% při optimálním provozu s akumulační nádrží).

Je ale třeba vzít v úvahu některé nevýhody krbů (platí to hlavně pro krby spalující dřevo):

  • Zpravidla mají nižší účinnost než výše zmíněné kotle
  • Většinou mají vyšší emise škodlivých látek a tak na některé nedostaneme dotaci, i když jde o topidla na biomasu
  • Palivo a popel je nutné nosit skrz obytné místnosti
  • V některých případech se na horkých plochách může rozkládat (pyrolyzovat) prach (vlákna z koberců či textilu apod.), a zvyšovat tak znečištění vzduchu v místnosti.
  • Jejich výkon se nedá jednoduše regulovat prostorovým termostatem a zpravidla vyžadují častější přikládání a obsluhu než pyrolyzní kotle s akumulační nádrží.

Přehled krbů na trhu

Na trhu jsou stovky různých typů krbů, krbových vložek a krbových kamen, jejichž ceny se pohybují od několika tisíc korun až hodně přes sto tisíc. Do následujícího přehledu byly vybrány jen typy, u nichž výrobci uvádí energetickou účinnost spalování a spíše menší výkony vhodné do modernějších domů nebo zateplených starších domů.

Spalování dřeva

Pro rozhoření paliva a pyrolýzu dřeva je třeba přivést pod rošt primární vzduch; jeho množstvím do jisté míry regulujeme intenzitu hoření (tepelný výkon). Sekundární vzduch (často se ohřívá  až na 600 ˚C) se zpravidla vhání podél skla (udržuje jej čisté) a pomáhá spalování pyrolýzou uvolněných  plynů nad palivem. Intenzita se dá regulovat (podle barvy plamenů lze nastavit optimální hoření). U některých topidel je ještě (zpravidla pevně nastavený) přívod terciárního vzduchu.

Předehřátý terciární vzduch vystupuje tryskami do zadní části ohniště a  v třetí (dohořívací) zóně snižuje obsah CO a zvyšuje tak účinnost spalování.

Schéma krbové vložky/krbu

K dosažení vysoké účinnosti je zapotřebí suchého dřeva, sebedokonalejší krbová vložka bude mít s příliš vlhkým dřevem malou účinnost a velké emise!

Evropská norma na zkoušení kamen EN 13240/A2 udává nejmenší účinnost přes 60 % a emise CO pod 1 %. Mnohem přísnější hodnoty má např. německá norma DIN+ ,která udává nejmenší hodnotu účinnosti přes 78 % a emise CO pod 0,12 %.

Výběr se soustředil hlavně na krbové vložky (Tabulka 1), které se zabudovávají (obestavují), dále byly zahrnuty i krbové vložky s teplovodními výměníky (Tabulka 2), jež mohou sloužit pro vytápění celého domu a dají použít i v domech s nízkou potřebou tepla (díky rozvodu tepla nedojde tak rychle k přehřátí místnosti kde je krb umístěn).  Cenově relativně výhodná jsou krbová kamna (Tabulka 3).

Novinka na trhu – interiérový kotel!

Ani krbům se nevyhýbají inovace.  V nedávné době se objevil na trhu tzv. interiérový kotel (v některých případech je to jen nový název). Interiérový kotel pracuje jak na dřevo, tak na pelety a v některých případech jde vlastně jen o mírně esteticky vylepšenou verzi běžného kotle na pelety nebo krbové vložky s teplovodním výměníkem.

Některé z takto označených výrobků jsou inovativní. Například firma Verner vytvořila zajímavou kombinaci krbových kamen s teplovodním kotlem na dřevo. Umisťuje se do obytné místnosti, umožňuje nicméně přikládání ze sousední místnosti (chodby), takže se palivo nemusí nosit přes obytnou místnost.

Interiérový kotel má prosklenou přední stěnu, a tak poskytuje pohled na oheň a předává část tepla sáláním podobně jako krbová vložka. Většinu tepla (přes ¾) dodává ale do systému ústředního topení a je možné jej připojit na akumulační nádrž. Pokud tedy při stavbě domu umístíme takovýto kotel do stěny mezi obývacím pokojem a technickou místností a akumulační nádrž (s výměníkem nebo plovoucím boilerem na ohřev vody) do blízké koupelny, pak nevznikají žádné tepelné ztráty do nevytápěných místností a účinnost celé topné soustavy se zvýší o dalších několik procent. Podrobnější informace jsou v článku na Biomu.

Z hlediska tepelné účinnosti, možností regulace výkonu a komfortu obsluhy jsou nejdokonalejší krbové vložky kamna na pelety (Tabulka 4) – jejich pořizovací cena i cena paliva je ale relativně vysoká.

Jak vybírat krbovou vložku nebo krbová kamna?

Na rozdíl od výběru kotle na dřevo je výběr krbové vložky či krbových kamen znatelně komplikovanější záležitost. Je to dáno tím, že zde do výběru vstupuje daleko více parametrů (včetně estetického hlediska – krb je, na rozdíl od kotle, součástí obytného prostoru). Výběr neusnadňuje ani velké množství velmi podobných výrobků na trhu. Mnohdy se navíc jen těžko dají získat přesnější informace o jejich vlastnostech.

Fuego – unikátní mastková kamna

Toužíte po speciálním a komfortním vytápění? Mastek, používaný pro stavbu kamen a pecí, prokazuje výrazně lepší vlastnosti než běžně používaný šamot. Rychleji se rozehřívá, má lepší akumulační vlastnosti a je také šetrnější k životnímu prostředí. Výčet jeho předností je ale mnohem delší.

Mastkový krb či kamna mohou být dominantou interiéru

– inzerce –

Pokud si pořizujeme krb spíše pro občasné potěšení z živého ohně a jako záložní zdroj pro případ výpadku proudu, není třeba si příliš lámat hlavu s energetickou účinností.  Je ale dobré vědět, že vyšší energetická účinnost zpravidla znamená menší emise škodlivých látek do ovzduší, takže tento parametr úplně nepřehlížejte. Důležitý je také výkon krbové vložky, v tomto případě platí, že výhodnější je menší výkon.

Pokud má krbová vložka sloužit jako hlavní zdroj k vytápění a zajišťovat  teplo pro celý dům, pak je vhodné volit typ s výměníkem (zpravidla teplovodním) a s co nejvyšší účinností a co nejlepší regulovatelností. Všímejte si ale také toho, jakou normu vložka splňuje (např. označení Flamme Verte) a jak je řešeno spalování (přívod sekundárního a terciárního vzduchu, předehřívání vzduchu apod.). V moderních těsných domech je třeba přivést spalovací vzduch zvenku a je proto výhodné, když má krbová vložka pro tento účel již vytvořené přívodní hrdlo.

Dotace? Ano, ale jen některé krby

Ke krbové vložce s tepelným výměníkem je vhodné použít akumulační nádrž (podobnou jaká se používá u kotlů na dřevo). Je třeba počítat s tím, že krbová vložka s teplovodním výměníkem často vyjde dráže než kvalitní kotel na spalování dřeva. Opět platí pravidlo, že výkon je třeba přizpůsobit tepelným ztrátám domu.

Pokud chcete využít dotaci z programu Zelená úsporám pak se vám výběr podstatně zúží. Můžete totiž použít jen výrobky uvedené v Seznamu výrobků a technologií.

ENBRA – komfort ve vytápění

Sháníte krb, krbová nebo kachlová kamna? V nabídce společnosti ENBRA si vybere každý a navíc Vám rádi poradíme. Nabízíme krby firem ABX, HAAS+SOHN, JOTUL, Nordica, Romotop, Banador, Edilkamin, Želetavská kamna,… Akční ceny na vybrané produkty a dopravu při nákupu nad 10 000Kč zdarma pouze u nás: www.eshop.enbra.cz .
Enbra

– inzerce –

V tomto seznamu je sice velký výběr kotlů na dřevo i pelety, ale krby či krbová kamna na dřevo zde nenajdete. V seznamech jsou zatím pouze zařízení s hořáky na pelety (Tabulka 5) a je otázkou, zda se někomu podaří vyvinout krbovou vložku či interiérový kotel, který by zachoval onen tolik oceňovaný pohled na živý oheň a současně vyhověl přísným normám na emise.

Jak vybírat krb?

Ne vždy jsou udávané hodnoty účinnosti reálně dosažitelné v běžných podmínkách, je proto třeba sledovat i další údaje (způsob, jak je přiváděn vzduch, rozsah regulace, doporučená maximální vlhkost paliva a další).

 
Dražší krb neznamená automaticky vyšší účinnost či vyšší výkon. Díky tomu můžete pořídit kvalitní a účinné krbové vložky za rozumnou cenu. A naopak.

Ukazuje se navíc , že neexistuje žádná výrazná korelace mezi cenou, kterou zaplatím, a účinností, již krbová vložka má (viz grafy), takže se dají na trhu najít i krbové vložky s dobrou účinností za přijatelné peníze. Obecně ale platí, že čím levnější krb je, tím pečlivěji je třeba ověřit, za jakých podmínek byla účinnost naměřena a zda jí můžeme dosáhnout v běžném provozu.


Za design si v mnoha případech připlatíte více než za výkon

Pro ty, kdo nemají možnost skladovat a sušit dřevo, jsou alternativou pelety. Pelety také umožňují dobrou regulaci výkonu, mají vysokou účinnost a minimální nároky na obsluhu.

Autor: Redakce Nazeleno.cz