fbpx

Partneři sekce

Kotelna na štěpku: Vítěz 1. ročníku E.ON Energy Globe Award ČR0

Kotelna na štěpku v obci Habří zásobuje domácnosti teplem, za které lidé neplatí. Unikátní projekt zvítězil v prvním ročníku E.ON Energy Globe Award ČR v kategorii Oheň. Čím je projekt kotelny na štěpku tak jedinečný? Zrealizovali jste obdobný projekt? Přihlaste ho do letošního ročníku E.ON Energy Globe Award ČR!

Úspory energií, obnovitelné zdroje a ochrana životního prostředí se stále více objevují v popředí zájmu nejen odborníků, ale i investorů a laické veřejnosti. Prestižní světová soutěž Energy Globe Award již deset let oceňuje ty nejlepší energeticky úsporné projekty realizované v různých částech světa. Díky společnosti E.ON se v roce 2008 tato soutěž poprvé konala i v České republice. V kategorii „Oheň“ zvítězil unikátní projekt centrální kotelny na štěpku.

„Za dodávky tepla lidé neplatí, ale pouze do kotelny na štěpku dodávají topivo.“

Reklama

Malá vesnička Habří v kraji Vysočina se může od roku 2007 pyšnit centrálním vytápěním a ohřevem teplé vody. Soukromý investor zde postavil kotelnu na štěpky, k níž se připojili i někteří místní obyvatelé. Zajímavé je, že za teplo neplatí, ale pouze do kotelny dodávají topivo.

Jak se přihlásit?

Do soutěže E.ON Energy Globe Award ČR se mohou se svými realizovanými projekty zdarma přihlásit firmy, obce, školy, odborná i laická veřejnost. Uzávěrka přihlášek je 30. dubna 2010.

Adresa pro písemné zaslání přihlášky:
E.ON Česká republika, s. r. o.
Team E.ON Energy Globe Award ČR
F. A. Gerstnera 2151/6
370 49 České Budějovice

Přihlášku lze zaslat i elektronicky na e-mail projekty@energyglobe.cz nebo ji vyplnit on-line zde.

Více informací o Energy Globe Award najdete na www.energieplus.cz

Oproti topení ve vlastním kotli tak mají komfortnější dodávku tepla, provoz kotelny je čistší než menší kotle na tuhá paliva a lidé se mohou v oblasti s hustými lesy elegantně a s užitkem zbavit nadbytečného dřeva či dřevního odpadu. Celkem je na kotelnu napojeno devět objektů.

Kotelna je součástí širšího podnikatelského záměru, který počítá s trvalým bydlením na venkově ve spojení s turistickým zázemím, ekologickým zemědělstvím a potravinářskou výrobou. Jedná se o novostavbu v rámci nově vzniklého statku. Objekt kotelny slouží také pro skladování zemědělské techniky.

Jaké projekty je možné do soutěže přihlásit?

Soutěž E.ON Energy Globe Award ČR je rozdělena do sedmi kategorií. Jaké projekty mohou v jednotlivých kategoriích soutěžit?

  • Země: Zemědělství, energetické plodiny, stavební materiály, budovy, izolace, využití solární energie (vítěz získá 50 000 Kč
  • Oheň: Výroba energie a její efektivní využívání ve všech oblastech (vítěz získá 50 000 Kč
  • Voda: Pitná voda, využití a možnosti úpravy vody a odpadních vod, ochrana vodních zdrojů (vítěz získá 50 000 Kč
  • Vzduch: Ochrana čistoty ovzduší, kvalita ovzduší ve vnitřních prostorách i vnějším prostředí, ochrana klimatu a snížení CO2 (vítěz získá 50 000 Kč
  • Mládež: Projekty z oblasti ekologie, úspor energií a využívání obnovitelných zdrojů, které zpracovala mládež nebo škola (energeticky úsporná opatření v hodnotě 300 000 Kč)
  • Obec: Projekty z oblasti ekologie, úspor energií a využívání obnovitelných zdrojů, o něž se zasloužila obec (vítěz získá 50 000 Kč
  • Kutil: Malé i velké projekty z oblasti ekologie, úspor energií, obnovitelných zdrojů energie zpracované jednotlivcem (vítěz získá 100 000 Kč

Kotelna na štěpku dostala cenu E.ON Energy Globe Award ČR

Provoz kotelny vybavené dvěma kotli o výkonu 48 a 110 kW je plně automatizovaný a bezobslužný včetně doplňování topiva a odstraňování popele. Spalování je řízené, aby bylo co nejúčinnější a nejčistší. V případě poruchy pošle řídicí jednotka výstražnou SMS.

Projekt obdržel ocenění E.ON Energy Globe Award ČR v kategorii Oheň. Další informace prozradí projektant Ing. arch. Ivo Lorenčík z prostějovského ateliéru 2 arch, s.r.o., který v roce 2006 založil s kolegou Ing. arch. Martinem Frömlem. V Habří nedělají jen kotelnu, ale navrhují celý statek a jeho součásti, jakož i zahradní a krajinné úpravy okolí. Snaží se přitom, aby budovy co nejvíce a co nejpřirozeněji zapadaly do okolní přírody.

Přihlaste svůj úsporný projekt a získejte meteostanici!

Připravili jste projekt z oblasti úspor energií nebo obnovitelných zdrojů? Přihlaste ho zdarma do soutěže E.ON Energy Globe Award ČR. Prvních 30 přihlášených získá meteostanici Hyundai! Více informací najdete zde.

  • Čím podle Vás projekt zaujal porotu E.ON Energy Globe Award ČR a zasloužil si vítězství?

Porotě se asi hlavně líbilo, že lidé platí za teplo a teplou vodu dřevem. Jinak to žádná unikátní myšlenka není, jen jsme se snažili využít lokální zdroj – dřevo, kterého je v okolí nadbytek. A když dřevo, tak štěpku – větve, jakýkoliv dřevní odpad. Je z toho materiál, který má dokonce lepší vlastnosti, lepší výhřevnost než dřevo. A dá se lépe regulovat z hlediska hoření a přikládání. Technologie pochází z Rakouska, kde to víceméně funguje podobným způsobem. Důležité je, že první krok udělal investor a přišel s tím nápadem postavit větší kotelnu, která by sloužila nejen jemu. Habří je malá vesnička, má 28 obyvatel a byla to dost smogová oblast, protože majitelé domů si tam topili každý sám a čím mohli. On udělal ten krok, že řekl: já kotelnu udělám s větší kapacitou, budu vám dodávat teplo a teplou vodu. Budeme tu mít čistý vzduch, za teplo platit nebudete, ale budete dodávat surovinu. Každý tam vlastní nějaký kus lesa a kolikrát ti lidé neví, co s tím dělat, protože pro pilu, nějaké komerční využití, je toho málo, ale pro jejich spotřebu zase moc.

Centrální kotelna na štěpku v obci Habří zásobuje teplem devět objektů. V roce 2008 získala ocenění E.ON Energy Globe Award v kategorii Oheň
Centrální kotelna na štěpku v obci Habří zásobuje teplem devět objektů. V roce 2008 získala ocenění E.ON Energy Globe Award v kategorii Oheň

  • Takhle čistý a úsporný zdroj vytápění musí být atraktivní pro každého, kdo žije blízko lesa a dostatku dřeva…

Je to použitelné všude. V okolních vesnicích se v tom vzhlédli, takže budujeme další zařízení fungující na naprosto stejném principu. Děláme další tři. Principielně je to stejné, jde o to zvolit vhodné umístění kotelny, aby byla dobře dostupná, v centru, protože nejdražší jsou na tom rozvody.

  • Jaké vlastně byly investiční náklady v Habří?

Vybavení kotelny 600 tisíc korun, 600 tisíc vlastní stavba a skoro milion rozvody do jednotlivých objektů. Potrubí je ovšem kvalitní, má ztrátu jen jeden nebo 2°C.

  • V Habří i dalších obcích projektujete další budovy, kotelnou vaše angažmá neskončilo. Získal jste nějaký vztah k Vysočině, když tam teď trávíte tolik času?

Ano, chytili jsme se, nakonec tam jezdíme každý týden. A jezdím tam rád, daří se nám tam. Ze začátku jsem si říkal, hezky se na to dívá, ale nechtěl bych tam bydlet, protože za vším musíte dojíždět, jelikož v místě nic není. Je tam klid, pěkné životní prostředí, ale je to vykoupeno tím náročnějším způsobem života spojeným s dojížděním. Pokud tam je někdo schopen vybudovat nějakou podnikatelskou aktivitu, je to pro obec obrovská výhoda.

  • Svými návrhy se u takhle malé obce výrazně podepíšete na jejím vzhledu. Jaký to pro Vás je pocit, pro Vás architekta, takhle přetvářet celé sídlo?

Hlavní zásluhu na tom má investor, který přinese hlavní impuls. Je to celkem dost neobvyklá věc, že by se nějaká vesnička takhle zvedla. V těch lokalitách je spousta chátrajících statků, protože lidé neměli prostředky je rekonstruovat a odstěhovali se do novostaveb n okraji. Není nic horšího, než náves obklopená chátrajícími domy a na okrajích vesnice stojící novostavby. Tím, že v obci někdo vybuduje podnikatelskou aktivitu a dá místním lidem práci, přispěje k tomu, že mají tendenci tam zůstávat a spravovat staré domy. Je to vždycky hlavně tím investorem. Začne jeden a na něj se nabalují další aktivity podnikatelské aktivity.

Odhalte tajemství úspor energie a alternativních zdrojů na www.energieplus.cz.

Autor: Redakce Nazeleno.cz