fbpx

Konec štípání dřeva? Kamna, která si poradí s celými kmeny0

Štípání dřeva je nesmírně pracné a časově náročné. Pokud by bylo možné spalovat rovnou celé kmeny, ušetřilo by to spoustu námahy. Taková kamna opravdu existují, do obýváku však příliš praktická nejsou.

Netradiční kamna, která zvládnou celé kmeny stromů, navrhli holandští designéři Michiel Martens a Roel de Boer. Kamna se skládají z kruhového horizontálního bubnu, ve kterém se nachází topeniště. Otvor na boku má uzávěr, který se velikostně přizpůsobí průměru kmene a pevně jej sevře. Během hoření se pak místo pravidelného přikládání polen posouvá celý kmen ve směru do bubnu.

Reklama

Stojan pro umístění kmene má kolečka pro snazší posunování kmene do topeniště. (Zdroj: dezeen.com)

Nápad vypadá na první pohled docela zajímavě, možnosti praktického využití však budou pravděpodobně dosti omezené. Když už pomineme docela zásadní otázku požární bezpečnosti, zcela jistě vyvstane celá řada dalších otazníků. Umístění celého kmene na stojan bude ve většině případů vyžadovat spolupráci více osob. Skladování několika kmenů např. v obýváku asi nebude příliš reálné. Pokud bychom chtěli použít několikametrový kmen, pravděpodobně by se do běžných obytných prostor ani nevešel.

Pokud by byl kmen dlouhý, vyžadovaly by kamna v interiéru opravdu hodně místa. (Zdroj: dezeen.com)

Aby byla kamna schopná zapálit celý kmen, budou muset být předem pořádně rozžhavena, což znamená, že se bez dostatku naporcovaného paliva stejně neobejdeme. Další problém představuje dlouhá doba potřebná pro vyschnutí dřeva ponechaného v nenaštípaném stavu. Topení v kamnech celými kmeny je tedy zajímavý nápad, designéři by však na něm měli ještě zapracovat a hlavně ověřit funkčnost výsledného díla v praxi.

Umístit tato kamna do obýváku by asi moc dobré a praktické nebylo. (Zdroj: dezeen.com)

Regulace velikosti otvoru v závislosti na průměru kmene. (Zdroj: dezeen.com)

Po spotřebování kmene se otvor uzavře. (Zdroj: dezeen.com)

Kamna na Nazeleno.cz:

Autor: Jarmila Bajerova