fbpx

Partneři sekce

Kotel na pelety nabízí levné vytápění a komfortní provoz0

Kotel na pelety umí sám doplňovat palivo, snadno se zapaluje a vyprodukuje jen malé množství emisí. Dřevěné pelety navíc patří mezi ekologické a relativně levné zdroje vytápění. Na kotle na pelety je nyní možné čerpat dotace v rámci Nové zelené úsporám.

Kotel na tuhá paliva už dávno nemusí znamenat špínu v celé kotelně a okolí, nekonečné ruční přikládání a obtížné zapalování. Kotel na pelety totiž funguje zcela automaticky. Díky tomu peletové kotle nabízí velmi komfortní způsob vytápění. Moderní kotle také většinou disponují možností dálkového ovládání pomocí internetu nebo textových zpráv. Kotle na pelety mají navíc vysokou účinnost (okolo 90 %), díky tomu se v porovnání s dřívějšími typy kotlů na tuhá paliva vyznačují ekonomickým provozem.

Pro spalování pelet je potřeba speciální kotel

Pokud chcete začít topit peletami, se starým kotlem na tuhá paliva to nebude možné. Drobné sypké pelety se totiž chovají jinak než větší celistvé kusy dřeva, dřevěné brikety nebo uhlí. Pelety se spalují ve speciálních kotlech vybavených zvláštním hořákem. Existují také kotle umožňující spalování různých typů paliva, výrobce však tuto možnost musí uvést, jinak by mohlo dojít např. k poškození kotle nebo ztrátě záruky. Také samotné pelety existují v několika provedeních. Základní světlé pelety s čisté dřevní biomasy jsou určeny pro všechny typy peletových kotlů. Některé kotle však umožňují spalovat i další typy pelet (rostlinné, kůrové apod.). Peletové kotle pořídíte v závislosti na výkonu a vybavení přibližně od 50 do 300 tisíc Kč.

Reklama

Pelety z různých materiálů mají rozdílnou barvu i vlastnosti. (Foto: thinkstockphotos.com)

Jak vypadá kotel na pelety a jak funguje automatický provoz?

Peletový kotel vypadá podobně jako každý jiný kotel na tuhá paliva s tím rozdílem, že obsahuje hořák na pelety, ke kterému jsou šnekovým dopravníkem přiváděny pelety ze zásobníku. Zásobník pelet se nachází v blízkosti kotle a může mít různé velikosti, většinou od 250 až po 1000 l. Existuje také možnost vybudovat speciálně vyspádované silo na pelety, kde bude umístěna zásoba pelet třeba i na celou topnou sezónu a kotel tak bude mít zajištěn neustálý přísun paliva bez průběžného doplňování.

         

                       

Různé typy peletových kotlů. (Foto: ceska-peleta.cz)

Kotel na pelety zajistí komfortní vytápění

Peletové kotle jsou obvykle připojeny k teplovodní topné soustavě. Hlavní výhodou peletového kotle je automatický provoz. Nějakou pozornost však jednou za čas potřebuje každý kotel. Pokud jste ale byli zvyklí na starší kotle na tuhá paliva, kde bylo nutné několikrát denně přikládat a denně vybírat popel, bude vám údržba peletového kotle připadat jako zábava. Popel se u kotle na pelety vysypává přibližně jednou za čtrnáct dní (v závislosti na typu kotle i podstatně méně často). Frekvence doplňování paliva závisí na velikosti zásobníku resp. zásob v úložišti pelet, pokud je instalována přímá dodávka bez dílčího zásobníku. I menší typy zásobníků však většinou není potřeba doplňovat častěji než jednou za tři dny.

„Kotel na pelety vás zbaví nutnosti neustále přikládat palivo.“

Kotel na pelety má však oproti ostatním kotlům na tuhá paliva ještě další výhody. Jednou z nich je snadné zapalování resp. spuštění kotle. Zmáčknete tlačítko a kotel se spustí s podobným komfortem, jaký možná znáte u plynových kotlů. O start se postará elektrické zapalování. Moderní kotle také disponují možností programování průběhu topení dle potřeb domácnosti. Kotel samozřejmě může komunikovat s regulačními prvky topné soustavy např. s pokojovým termostatem.

Zásobník na pelety. (Foto: thinkstockphotos.com)

Výběr kotle na pelety: Výkon, spotřeba, doporučená paliva, vybavení

V prvé řadě musíte mít před výběrem kotle jasno v otázce potřebného výkonu kotle. Vhodně zvolený výkon je důležitý pro správnou funkci kotle a jeho ekonomický provoz. Záleží jednak na velikosti vytápěné plochy a na tepelných ztrátách objektu. Spotřeba pelet se uvádí v kilogramech na hodinu. Díky tomuto parametru můžete porovnat jednotlivé kotle o stejném výkonu. Nepodceňujte také údaj o doporučeném palivu. Jestliže budete chtít spalovat např. i rostlinné pelety, vyberte si takový kotel, který to umožňuje. Dále také sledujte, co je všechno v ceně.

Nová zelená úsporám: Možnost dotace na peletové kotle

V rámci dotačního programu Nová zelená úsporám je podporována výměna starého kotle na tuhá paliva mimo jiné za moderní nízkoemisní kotel na biomasu. Dotaci na výměnu kotle je možné dostat v případě, že současně dům zateplujete, ale také bez současně realizovaného zateplení, ačkoli v tomto případě je výše dotace nižší. Dříve nezateplené, energeticky nehospodárné budovy však nárok na dotaci na kotel bez současného zateplení nemají vzhledem k podmínce, která stanovuje, že žádat v této podoblasti podpory lze pouze na rodinné domy, jejichž měrná roční potřeba tepla na vytápění nepřesahuje 150 kWh/m².

Pelety kupujte za letní ceny

Podobně jako u dřevěných briket se ceny pelet během topné sezóny zvyšují a v létě jsou naopak nejnižší. Ideální je koupit si v létě pelety do zásoby na celou topnou sezónu, ušetříte tak i několik tisíc korun. Pelety od výrobce, se kterým nemáte zkušenosti, se vyplatí kupovat nejprve v menším množství na zkoušku. Kvalita pelet se může dosti lišit, což poznáte na spotřebě paliva i množství popela.

Peletami můžete zatopit i v krbových kamnech na pelety

Krbová kamna na pelety jsou na tom z hlediska komfortu obsluhy lépe než běžná krbová kamna a krby. Koncentrují se zde prakticky všechny výhody peletového kotle (zejména automatické zapalování a přidávání paliva) a přitom nebudete ochuzeni o pohled do plamenů. Krbová kamna na pelety mají vlastní zásobník pelet, který je nutné doplňovat. Existují v teplovzdušné variantě tj. jako klasická kamna, ale také ve verzi s teplovodním výměníkem. Pokud jsou krbová kamna dostatečně výkonově dimenzována, mohou díky výměníku plně nahradit centrální kotel. Cena peletových kamen se v závislosti na výkonu a provedení pohybuje od 40 do 150 tisíc Kč.

Krbová kamna na pelety mohou vypadat podobně jako běžná kamna. (Foto: ceska-peleta.cz)

Autor: Redakce Nazeleno.cz