fbpx

Partneři sekce

Jak poznat kvalitní pelety? Hledejte razítko ENplus0

Topení peletami je stále oblíbenější. Je totiž poměrně levné a na to, že topíte biomasou, i docela pohodlné …pokud tedy máte automatický kotel. S orientací v kvalitě pelet by měla pomoci mezinárodní certifikace ENplus, která se nyní zavádí i v Česku.

Dřevěné pelety je způsob, jak si zajistit teplo ekologicky, moderně a šetrně. Celosvětově sice toto palivo existuje již od sedmdesátých let minulého století, u nás se ale začaly ve větším množství vyrábět až v tomto tisíciletí. Malé válečky s průměrem 6 mm a délkou 40 mm se stávají stále oblíbenějším palivem, kvalitu lze nyní poznat podle certifikátu ENplus.

Topení peletami je levné, ale jen pro někoho

Marek Řebíček ze společnosti CDP.cz, která nabízí cisternový rozvoz pelet, odhaduje, že ve větších objemech (školy, municipality, hotely nebo firmy) lze ušetřit 20 až 50 % nákladů oproti vytápění plynem nebo elektřinou. Naopak u novostavby v pasivním standardu se vícenáklady spojené s vybudováním kotelny a skladu paliva v podstatě nikdy nevrátí.

Reklama

Trh s peletami celosvětově roste – ještě v roce 2000 byla roční produkce 1,8 milionů tun a loni to už bylo 24 milionů tun. K EU a USA se nově přidali producenti z Ruska, Číny a Brazílie. Nicméně Evropa vede, například jen v Německu se ročně vyrobí dva a půl milionu tun, v Rakousku milion a v Polsku 600 000 tun pelet.

Kvalitu poznáte podle razítka

Jedná se však stále o relativně nový způsob vytápění a lidé tak neví, jak poznat kvalitní pelety. Proto byla v Česku nedávno přijata mezinárodní měřítka kvality v podobě certifikace ENplus. Ta funguje již ve dvaceti zemích po celém světě – samozřejmostí je Evropa, mimo jiné ale i v USA nebo v Kanadě. U nás udílí kulaté razítko ENplus Klastr Česká peleta ve spolupráci s nezávislou kontrolní organizací.

Certifikace by měla pomoci s nákupem kvalitních pelet s vysokou výhřevností a minimem popela. Systém certifikátů by se neměl odrazit na ceně pelet. (Foto: Thinkstockphotos.com)

A již i v Česku se tímto certifikátem mohou některé firmy pochlubit. Je jich celkem osm a jde o výrobce, které prodávají doma i v zahraničí. Podstatné je, že certifikát mají všechny české cisternové soupravy speciálně určené pro dodávky pelet. Zákazník, který si nechá nafoukat pelety z cisterny rovnou do sklepa, má jistotu kvality.

Kvalita českých pelet je obecně na vysoké úrovni, ročně se u nás vyrobí 170 000 tun pelet a tři čtvrtiny jsou v nejvyšší kvalitě, tzv. ENplus A1. Stále je ale co zlepšovat, v Německu je pelet s certifikací celkem 95 % a nedávno byl udělen jubilejní stý certifikát. Na druhou stranu sousedé mají tuto značku již čtyři roky, u nás je teprve několik měsíců.

Z peletárny až do sklepa

ENplus je lepší než jiné certifikáty proto, že zatímco konkurence analyzuje vzorky pelet zaslané výrobcem do laboratoře, proškolení auditoři udělující razítko ENplus odebírají vzorky přímo z výrobního pásu a mohou do továrny přijet i nečekaně. A pokud se zjistí neshoda, výrobci je používání loga ENplus pozastaveno. Kromě toho tento certifikát sleduje nejen vlastní kvalitu pelet, ale zohledňuje také přepravu ke koncovému zákazníkovi. „ENplus je první certifikace, která prokazuje kvalitní nakládání s peletou od její výroby, přes skladování až po dodání koncovému zákazníkovi,“ vysvětluje Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta, který u nás certifikaci od letošního roku uděluje.

Od domácích po průmyslové

Certifikace ENplus dělí pelety celkem do tří tříd: ENplus A1, ENplus A2 nebo EN B. O zařazení do konkrétní třídy rozhodují vlastnosti a také typ dřeva, ze kterého byly vyrobeny. Pelety ENplus A1 jsou doporučené pro domácí používání, mají vysokou výhřevnost nad 16,5 MJ/kg. Jedná se o výrobu z čistých pilin, hoblin a jiných chemicky neošetřených zbytků z dřevozpracujícího průmyslu. Podíl popela a vlhkosti je minimální.

Třída A2 se pak používá ve větších provozech a při jejím spalování vzniká více popela. Třída B se týká průmyslových pelet a má ještě nižší nároky na kvalitu, pro domácnosti se rozhodně nehodí, popel struskuje a napéká se na hořáky a nízká cena se tak zákazníkovi nemile vymstí, protože výrobci kotlů pak nechtějí uznávat případné reklamace a stížnosti.

Kotlům nahrává legislativa

A kotlů na pelety je čím dál více, zhruba 16 tisíc domácností již má kotel nebo kamna, kde lze topit dřevěnými peletami. V „obyčejných“ kamnech se ale důrazně nedoporučuje tímto palivem topit, drobná částice prudce vzplane, přetopí kamna a teplo se nestačí předat. Naopak u automatických kotlů padají pelety po dvou až deseti kusech průběžně.

Topení biomasou na Nazeleno.cz:

  • Vybíráme kotel na pelety

  • Nakupujte pelety v létě, jsou levnější

  • Jak vybrat kotel na tuhá paliva – pozor na emise

Prodeji kotlů na pelety nahrává i legislativa – zákon o ochraně ovzduší povoluje prodej pouze kotlů třetí nebo vyšší emisní třídy. Kotle na pelety jsou v nejvyšší páté emisní třídě garantující nejvíce efektivní provoz a značnou úsporu paliva. Kromě toho pomáhají i kotlíkové dotace a Nová zelená úsporám.

Certifikace ENplus zvyšuje důvěryhodnost výrobců i distributorů, což ocení zejména zákazníci. Kdo odebírá certifikované pelety, nemusí se obávat výkyvů v kvalitě topiva a může si dovolit s klidem investovat do dobrého kotle. A co je důležité – certifikace nemá vliv na cenu, pelety kvůli ní zatím nezdražily.

Autor: Redakce Nazeleno.cz