fbpx

Partneři sekce

Došlo vám dřevo? Netopte mokrým, pořiďte si dřevěné brikety0

Zásoby dřeva se vám během dlouhé zimy výrazně zmenšily a nemáte čím topit? Suché dřevo nelze sehnat a nevíte, jak přečkat zbytek mrazivých dnů? Proč není dobré topit mokrým dřevem? A jaké na trhu najdete alternativy?

Domácnosti, ve kterých se vytápí pouze dřevem, mohla letošní tuhá zima zaskočit. Kdo se nedostatečně zásobil suchým dřevem, v únoru mohl mít problém sehnat proschlé dřevo na otop. Mnoho prodejců dřeva hlásí vyprodáno, k mání je jen nedostatečně proschlé, čerstvě vytěžené dříví.

„Topení mokrým dřevem je neekonomické.“

Reklama

Mokré dřevo na vytápění není příliš vhodné. Nejen, že špatně hoří, ale může dokonce dehtovat a zanáší kouřovod. Při zatápění lze mokré dřevo poznat okamžitě – dlouho se rozhořívá a kouří a při spalování syčí, protože se z něj odpařuje voda. Ze suchého dřeva pociťujeme teplo okamžitě, zatímco mokrému trvá, než se rozhoří a hřeje. Zůstává po něm v topeništi mnoho popela a mnohdy i větší kusy dřeva, které neprohoří.

Vytápění

– KALKULAČKA cen tepla 2012

– Co byste měli vědět o dřevě?

– Ceny dřeva na vytápění 2012

 

Čerstvě vytěžené dřevo není dost suché

Dřevo vhodné na okamžité topení by rozhodně nemělo mít více než 20 % vlhkosti. Dřevní hmota při přirozeném provětrávání pod střechou sníží svůj obsah vody na 20 % za jeden rok. Čerstvě vytěžené dřevo má vlhkost kolem 50 %. Čím sušší je dřevo, tím vyšší má výhřevnost. Zkrátka spalováním suchého dřeva lze dosáhnout většího tepla.

Vlhkost dřeva
Výhřevnost v MJ/kg
10 %
16,4
20%
14,28
30%
12,18
40%
10,10
50%
8,1

Vlhkost dřeva neklesne na 20 % dříve než za rok od vytěžení, přičemž dřevo musí být vhodně uskladněné. Mělo by větrat a být zastřešené, aby nenasáklo vlhkost z dešťových vod, případně tajícího sněhu. Kdo nemá možnost uskladnit tak velké množství dřeva, může využít nabídky některých firem a zakoupit a následně nechat uskladnit dřevo u nich. Firma pak přiváží pravidelně dřevo dle potřeby majitele.

Vlhkost dřeva v procentech

Druh štípaného dřeva / počet měsíců od vytěžení
6
12
18
24
habr
24,08
20,18
18,77
17,94
buk
23,24
19,34
17,40
17,74
dub
29,63
23,75
20,74
19,16
bříza
23,28
18,10
15,98
17,17
jedle
28,56
16,65
14,78
17,22
smrk
29,31
28,54
15,81
17,70

Alternativou ke dřevu jsou dřevěné brikety

Pro ty, co se dřevem dostatečně a včas nezásobili a nemohou sehnat suché dřevo, existuje ještě další alternativa – dřevěné brikety. Briketami lze topit ve všech typech kamen, kotlů a krbů na dřevo. Hodí se do všech typů topenišť na rozdíl od dřevních pelet, kterými se topí ve speciálních, k tomu určených kotlích.  V topné sezóně jsou brikety na trhu dražší než v létě a je jich méně, avšak jsou zaručeně suché a daleko výhřevnější než levnější mokré dřevo. Průměrná výhřevnost dřevěných briket je 16 až 18 MJ na 1 kg, obsahují pouhých 8 procent vody.


Mokré dřevo vás neohřeje

Podle Romana Dvořáka z firmy VR SPEDO, která dřevo i brikety prodává, je těžké zákazníky přesvědčit, aby si na okamžité vytápění koupili raději brikety než čerstvé dřevo. Zákazníkům se zdá, že koupí levnějšího dřeva ušetří. Ve skutečnosti však mokrého dřeva spálí více a s menším výhřevným efektem. Nehledě na to, že se kvůli špatnému spalování zanáší komín a vypouštějí do vzduchu škodliviny.

Jak se dřevěné brikety vyrábějí

Dřevěné brikety se vyrábějí tak, že se dřevní hmota nejprve podrtí, pak se vysouší a nakonec slisuje pod vysokým tlakem a teplotou do konečného tvaru, buď válce, válce s dírou uprostřed nebo hranolu. Při výrobě dřevěných briket se nepoužívají žádná další pojiva či lepidla. V kvalitních briketách by neměly být ani kousky kůry, protože ta nejde tak dokonale rozdrtit a briketa je pak pórovitá.

Prodávají se v igelitových baleních po deseti kilogramech. Válců bývá v balení pět, hranolů deset. Dají se snadno skladovat, aniž by zvlhly, a snadno se s nimi manipuluje. Při dobrém spalování zůstává minimum čistého popela (méně než jedno procento), který je kompostovatelný.

Jak briketami správně zatopit

Zatápění dřevěnými briketami je poměrně jednoduché.  Pokud dojde dřevo i na třísky, ideální je nasekat jednu či dvě brikety (podle velikosti topeniště) na menší kousky, polít tekutým podpalovačem a poté zapálit.


Zatopit v krbu briketami není náročné

Jakmile se brikety rozhoří a rozžhaví tak, že se kamna, kotel, či krbu za plného přívodu vzduchu zahřejí, je potřeba žhavé kousky briket rozhrnout po celé ploše topeniště a naskládat do žhavého základu celé tři až pět briket (opět dle velikosti topeniště). Po několika minutách brikety začnou hořet plamenem a následně několik hodin žhnou jako uhlí. Jakmile už dobře hoří plamenem, je dobré zavřít přívod vzduchu, aby brikety vydržely co nejdéle žhnout.

Kde brikety sehnat

Prodávají je specializovaní výrobci, ale i pily a prvotní dřevo zpracovatelé, kteří výrobou briket zužitkují odpadní piliny z řezání latí a prken. U těch se ale v lednu a únoru může stát, že brikety na prodej nemají, protože jimi sami vytápějí nebo pro ně mají jiný trvalý odbyt.

Například Martin Ludvík z firmy Bohemia Parket, která brikety vyrábí jen jako produkt dřevního odpadu, říká, že v lednu na skladu brikety nemají. Prodávají je od jara do podzimu, v zimě je sami používají na otop.

Brikety, které vyrábějí nábytkářské firmy, mohou kromě čistých dřevních pilin obsahovat i další příměsi, proto je dobré vzít jen balení na zkoušku. Rovněž dnes seženeme poměrně levné brikety i ve většině hypermarketů. Ale opět pozor, hypermarkety a supermarkety tolik nekontrolují původ a kvalitu briket.

Kvalita a cena briket

Nekvalitní brikety mohou obsahovat větší kusy kůry a štěpků, které následně vytvářejí póry snižující výhřevnost briket. Nekvalitní briketa se pozná také podle toho, že se hned v první fázi hoření rozpadne a tím rychle vyhoří plamenem. Oproti tomu dobrá briketa je pevná a – aniž by se rozdrolila – dlouho v celku žhne. Zbytkového popela by nemělo být víc než jedno procento.


Mokré dřevo má nízkou výhřevnost

Brikety mohou mít různou kvalitu a různou cenu, která se liší nejen u různých prodejců, ale i sezónně. Aktuálně se ceny briket pohybují mezi 43 a 65 korunami za desetikilové balení.

Celkově jsou brikety dražší než štípané dřevo, a to celoročně. Nicméně jejich použití je velmi pohodlné a jednoduché. Uprostřed topné sezóny, kdy suché dřevo neseženeme, dřevěné brikety jasně vítězí a hlavně se vyplatí. Ušetří peníze a další problémy.

Autor: Jana Poncarová