fbpx

Partneři sekce

Ceny pelet v roce 2013: Vyplatí se topit peletami?0

Proč je výhodné topit peletami? Nehrozí nedostatek pelet na trhu? Existují alternativy ke světlým dřevěným peletám? Kdy je nejlepší čas pro nákup pelet a kolik stojí pelety v srpnu 2013?

Dřevěné pelety se vyrábí především ze zbytků z dřevařské výroby. Jedná se tedy o velmi ekologické palivo, které dává dřevnímu odpadu šanci na další využití. Dřevní drť se lisuje do tvaru malých pelet za vysoké teploty a tlaku v průmyslových peletárnách, kterých je u nás celá řada. Neobsahují žádné další příměsi, chemikálie nebo pojiva. Pelety vycházejí z výroby prakticky zcela vysušené, proto velmi dobře hoří za produkce minimálních emisí. Také popelnatost je u kvalitních dřevěných pelet minimální.

Reklama

Světlé pelety z čistého dřeva jsou nejkvalitnější, tmavší pelety obsahují příměsi. (Zdroj: thinkstockphotos.com)

Proč topit peletami? Ušetříte oproti jiným typům paliv?

Pokud je pro vás cena jediným kritériem při výběru paliva pro vytápění, potom je možné zjednodušeně říct, že oproti plynu vám pelety sníží náklady na vytápění maximálně o 30 %, za elektřinu dle konkrétního způsobu topení ještě podstatně více. Pokud ale v současnosti topíte uhlím nebo dřevem, přechod na pelety se vám v tuto chvíli finančně nevyplatí.

Zajímavosti o peletách

  • Výhřevnost pelet je vyšší než u některých druhů uhlí
  • Pro vyšší pevnost se do pelet přidává malé množství škrobu
  • Pelety se vyrábí v různých délkách (5 až 40 mm) a průměrech (nejčastější je 5 a 6 mm)
  • Popel z pelet může posloužit jako hnojivo na zahrádce
  • Pelety k vám může dovést cisterna, která je hadicí „přečerpá“ z nádrže na vámi určené místo, dále mohou být pelety přepravovány ve velkém vaku tvz. big bag, který pojme až 1200 kg pelet nebo v menších pytlech naskládaných na peletě. Pro větší objemy se někdy pelety vozí i volně.
  • Kotel dokáže pelety sám zapálit i proces topení ukončit
  • Z alternativních pelet dosahují nejlepších parametrů pelety ze slámy z olejnin

Je však nutné vzít v úvahu pořizovací náklady na peletový kotel, které se pohybují v rozmezí 50 až 300 tisíc Kč v závislosti na konkrétním typu, výkonu a vybavení. Kotel na pelety dokáže při správném vybavení zajistit tak komfortní provoz, že jej lze porovnávat s pohodlím plynového kotle. Takový peletový kotel s příslušenstvím si ovšem vyžádá investici prakticky vždy přesahující 100 tisíc Kč, tedy několikanásobek ceny kotle plynového, čímž se doba návratnosti výrazně zvyšuje. Zcela jiná situace ovšem nastává, pokud máte možnost využít na pořízení peletového kotle dotaci od státu. Nyní se na peletové kotle vztahuje program Nová Zelená úsporám tzv. kotlíkové dotace v některých krajích. Přechod na pelety pak může zajistit poměrně rychlou úsporu za vytápění, minimální emise škodlivin a snadnou obsluhu.

„Při nákupu pelet využívejte letní ceny a množstevní slevy.“

Kdy kupovat pelety? Ideálně mimo topnou sezónu!

Nejvýhodnější je nakupovat pelety v létě, kdy bývají ceny o desítky procent nižší v porovnání se zimními měsíci, kdy topná sezóna vrcholí. Jednorázovou objednávkou pelet si vytvoříte zásobu na celou zimu, využijete letních cen a ušetříte také za dopravu pelet, kterou zaplatíte jen jednou. Při nákupu většího objemu také prodejci často nabízejí množstevní slevy.

Hrozí nedostatek pelet? Seženu pelety i v budoucnu?

Pro spalování pelet potřebujete speciální kotel, který není lacinou záležitostí, a tak vás možná napadá otázka, zda-li se ceny pelet nebudou do budoucna prudce zvyšovat, nebo jestli vzhledem ke zvyšující se poptávce nehrozí dokonce jejich nedostatek na trhu.

(Zdroj: Klastr Česká peleta)

Trh s peletami se úspěšně rozvíjí po celé Evropě. Jen u nás v současnosti najdete více než deset peletáren s objemem výroby přesahujícím 5 tis tun ročně. Dle informací uveřejněných Klastrem Česká peleta se dvě třetiny u nás vyrobených pelet vyváží do zahraničí a ačkoli zájem o pelety roste, nedostatek v dohledné době nehrozí. Ceny nejkvalitnějších dřevních pelet se v současné době pohybují okolo 5 až 6 tisíc Kč za tunu. Ceny pelet jsou ve srovnání s vývojem cen ostatních paliv již několik let poměrně stabilní, jak je vidět také z grafu níže.

(Zdroj: Klastr Česká peleta)

Ceny pelet: Srovnání prodejců

Na trhu jsou k dostání různé typy pelet od mnoha výrobců. Jako vodítko svědčící o kvalitě produktu může sloužit nějaký typ certifikace pelet, který vám prodejce může předložit. Nejčastěji se bude jednat o Ö-NORM M7135, DIN plus apod. Pelety nesplňující některou z evropsky uznávaných norem nemusí dosahovat patřičné kvality, což se pozná na zvýšené spotřebě, obsahu popela apod. Nákup podezřele levných pelet se proto většinou nevyplácí.

Prodejce

Typ pelet

Složení

Způsob dodání

Cena

biomac.cz Pelety Ö-NORM světlé měkká dřeva pytle na paletě/big bag 1000 kg/cisterna 6200 Kč/t
cdp.cz Dřevěné pelety normované smrkové dřevo cisterna 6150 Kč/t
enviterm.cz Dřevěné pelety normované smrkové dřevo big bag 1000 kg/volně ložené 5650 Kč/t
latop.cz Dřevěné pelety normované smrkové dřevo big bag 1000 kg 5600 Kč/t
ddlpeletky.cz Dřevěné pelety normované měkká dřeva big bag 1000 kg 5520 Kč/t
ateap.cz Rostlinné pelety řepková sláma big bag 500 – 1200 kg 4050 Kč/t
rostlinne-pelety.cz Rostlinné pelety sláma nebo seno (bez další specifikace) big bag 500 – 1000 kg 3335 Kč/t

(ceny pelet vycházejí z cen uváděných výrobci/prodejci na svých webových stránkách, cena s DPH, nezahrnuje dopravu a případné množstevní slevy, cena přepočtena na jednu tunu, uváděná cena se vztahuje ke konkrétnímu způsobu dodání)

 

Lis na pelety. (Zdroj: proPellets Austria)

Alternativa k bílý dřevním peletám? Ano, ale ne pro každý typ kotle!

Nejkvalitnější pelety jsou z čistého dřeva, existují však také pelety s jiným složením, které bývají obvykle levnější (v některých případech i o polovinu oproti světlým dřevěným peletám). Poznáte je podle tmavšího zabarvení. Jedná se většinou o rostlinné pelety, které se vyrábí z řepkové či obilné slámy, sena, slunečnice apod. Nižší cena je však obvykle vyvážena horší výhřevností a také větší popelnatostí. Podíl popela může být u rostlinných pelet i desetinásobný oproti čistě dřevním peletám. Je však důležité vědět, že ne každý typ kotle na pelety umožňuje spalování rostlinných pelet. Alternativní pelety se mohou spékat nebo produkovat agresivnější spaliny, někdy jsou také nedostatečně soudržné. Pokud již dopředu víte, že budete chtít spalovat různé typy pelet, vyberte si k tomu určený kotel.

Autor: Jarmila Bajerova