fbpx

Partneři sekce

Kotlíkové dotace startují. Příspěvky na nový kotel či tepelné čerpadlo jsou rekordně vysoké0

Takto výhodná příležitost pro výměnu starého kotle za nový plynový nebo za tepelné čerpadlo ještě nikdy v minulosti v České republice nebyla. Stát nyní neposkytuje jen dotaci na nový kotel a jeho instalaci, nýbrž i dotaci na náklady související s přechodem na nový kotel.

Dotaci můžete získat i na náklady související s přechodem na nový zdroj tepla. V případě plynového kotle to je například vyvložkování komína, vybudování plynové přípojky, celé nové otopné soustavy nebo její rekonstrukci atd.

Dotace na plynové kotle

Dotace na nový moderní kondenzační kotel na plyn a další úpravy může dosáhnout až 127 500 korun (tedy až 85 procent při max. nákladech 150 tisíc korun). Poprvé v historii se nyní nepřispívá jen na prostou výměnu kotlů na plyn, ale jedná se o komplexní servis na modernizaci celého vytápění domu. Plynárenské společnosti dnes navíc nabízejí služby na klíč, se získáním dotací všem rádi pomohou a připravili velmi zajímavé nabídky.

Reklama

Výměna kotlů právě startuje

Podávání žádostí o dotace by mělo začít už v lednu 2016, ale v některých krajích jako například Středočeském, Jihočeském, Královehradeckém nebo Libereckém už tento měsíc. Stát zájemcům o dotaci rozdá během příštích let celkem 9 miliard.

Evropské státy postupně zakazují staré kotle na tuhá paliva, které nevyhovují novým emisním normám. Jejich výměna za nový zdroj tepla, ať už jde o moderní nízkoemisní kotel na tuhá paliva, tepelné čerpadlo, nebo kondenzační plynový kotel, proto bude v celé řadě českých domácností nutná.

V česku bude nutné nahradit stovky tisíc nevyhovujících kotlů na tuhá paliva za moderní zdroj tepla (plynový kotel, nízkoemisní kotel na tuhá paliva, teplené čerpadlo). Foto 123rf.com

„Kotlíkové dotace jsou vynikající myšlenkou a musím říci, že vítáme každou iniciativu, která výrazně omezí emise a zlepší naše životní prostředí. Investice do kotlů na pevná paliva jsou však již dnes takřka nesmyslné. Uhlí bude stále dražší, nařízení v Evropě budou stále více omezovat emise polétavých prachů a lze očekávat, že v horizontu maximálně 10 let už nebude uhlí vůbec pro lokální vytápění využíváno“, říká Jan Valenta, předseda Rady Českého plynárenského svazu (ČPS). Volba nového uhelného kotle není podle ČPS cesta správným směrem, může být volbou jen na krátký čas, protože nelze vyloučit, že brzy v budoucnu bude uhelnými kotli opět ovzduší znečišťováno nad zákonem přípustnou míru.

Většinou kotlů na tuhá paliva bude nutné vyměnit

Podle odhadů ministerstva životního prostředí bude potřeba do roku 2022 vyměnit v ČR většinu, tedy asi 360 tisíc zastaralých kotlů. Pak už nebude možné topit ve starých neekologických kotlích. Stát již nyní připravuje nový zákon o ochraně ovzduší, který by měl umožnit obecním úřadům, aby mohly zkontrolovat domácnosti, čím v kamnech topí, pokud budou škodit životnímu prostředí. Dnes již není přípustné, aby lidé svým jednáním a volbou špatného paliva pro topení škodili druhým.

Když se zahajoval v roce 1991 v ČR program Teplice, studie došly k závěru, že lokální topeniště jsou největším faktorem znečištění. Přijal se program plynofikace, na který stát přispěl 6,3 miliardy korun. Ovzduší se u nás velmi výrazně zlepšilo. Jistě k tomu pomohlo i odsiřování elektráren, ale místní topeniště měla rozhodující vliv.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi