fbpx

Podlahové vytápění: uspoří energii a topí efektivně?0

Chystáte se stavět či rekonstruovat dům a nevíte, jaký způsob vytápění zvolit? Jednou z možností je podlahové vytápění, které je energeticky úsporné a šetří místo v bytě. Kolik uspoří energie a za jakou cenu ho pořídíme? Na co si dát při výběru podlahového vytápění pozor a jakou zvolit krytinu? UVNITŘ ROZHOVOR S ODBORNÍKEM!

Podlahové vytápění spotřebuje daleko méně energie, než běžná topná tělesa. Oproti radiátorům je jeho roční spotřeba až o 20 % nižší. Pokud topíte plynem nebo elektřinou, díky nižší spotřebě energie na vytápění se snižují také zálohy za elektřinu nebo plyn. Výhodou podlahového vytápění je, že dokáže místnost vytopit rovnoměrně. Při vytápění radiátory je naopak teplota v místnosti nestálá, teplo stoupá vzhůru, kde se nejprve ochladí a pak klesá dolů.

„Podlahové vytápění spotřebuje o 20 % energie méně než klasické radiátory, kromě toho nezabírá tolik místa a pokoj vytopí rovnoměrněji.“

Reklama

Díky nerovnoměrnému vytápění a studenému vzduchu na podlaze a u stropu, můžeme cítit chlad u nohou, ale také ve výšce, ve které sedíme. Pro docílení požadované teploty v místnosti je při topení radiátory zapotřebí dlouhodobějšího a nákladnějšího výhřevu. Přesto však většinou nedosáhneme kýženého výsledku, teplota u podlahy bývá v průměru o 8°C nižší, než u stropu.

Vytápění v rodinném domě

   – Větrání, rekuperace a další možnosti

   – Možnosti vytápění: čím topit a za kolik?

   – Biomasa zdražuje: kolik stojí pelety?

   – Jak si změřit náklady na vytápění?

   – Dřevěná ekopaliva: pelety místo uhlí?

   – Tepelné izolace: zateplení stěn, stropů a oken

   – Tepelná čerpadla? Řešení pro rodinný dům?

Výhody podlahového vytápění

Výhodou podlahového vytápění je systematické rozprostření tepla po celé místnosti. Teplo sálá přímo z podlahy a tím je zajištěno  rovnoměrné vyhřívání pokoje bez nepříjemného pocitu suchého vzduchu. Tato varianta vytápění vytváří příjemné klima už při nižších teplotách, což uspoří energii. V místnosti přetrvává přirozená vlhkost vzduchu a nehrozí ani víření usazeného prachu.

Teplota povrchu podlahy se pohybuje v rozmezí 24° – 25°C a nedochází k velkému rozdílu teplot mezi stropem a podlahou (tento rozdíl většinou nebývá vyšší než 3°C). Teplota ve výšce 1,5 metru bývá zhruba kolem 21°C. Teplota povrchu podlahy v často obývaných místnostech by neměla přesáhnout 28°C, v místnostech jako je např. koupelna, by teplota podlahy neměla být vyšší než 32°C.

Dvě možnosti vytápění: teplovodní nebo elektrické

Zájemci o podlahové vytápění mohou vybírat ze dvou systémů vytápění: teplovodního a elektrického. Teplovodní vytápění je náročnější na zabudování a jeho instalace je finančně nákladnější. Na druhou stranu, vytápění pomocí tohoto systému je efektivnější, teplo v místnosti vydrží déle a není třeba často přitápět. Rozvodové trubky jsou vyrobeny z ohebného plastu, který lze libovolně na podlaze rozložit (např. PEDOTHERM Quintus PEX s kyslíkovou bariérou) nebo je lze zakoupit v kombinace hliník-plast (např. PEX AL PEX).

Trubky se pokládají hadovitě či spirálovitě tak, aby se dosáhlo zakrytí co nejrozsáhlejší plochy podlahy. Spotřeba vody se pohybuje okolo 0,5 l na 1m2 a její teplota nepřesahuje 50°C. Tento systém, který umožňuje svobodnou volbu ve výběru zdroje tepla (např. kondenzační kotle či tepelná čerpadla), je využíván nejvíce.

Plastové teplovodní trubky lze libovolně rozložit po podlaze
Plastové teplovodní trubky lze libovolně rozložit po podlaze

Rozvod a instalace elektrického vytápění je praktičtější a rychlejší. Topné kabely jsou buď samostatné nebo mohou být zabudovány v rohožích či fóliích, které se snadno pokládají na požadovaná místa.

Rohože se pokládají rovnou pod podlahovou krytinu a i přesto, že je topný náběh ve srovnání s teplovodním vytápěním téměř okamžitý, teplo v místnosti nevydrží dlouho. Většinou se tato varianta využívá s kombinací jiného vytápění ve chvíli, kdy je potřeba nárazově vyhřát požadovanou místnost. Předpokladem pro úsporné vytápění pomocí tohoto systému je zajištění výhodné sazby za odběr energie.

Topné rohože instalujete svépomocí

Topné rohože nebo topné kabely jsou v zásadě praktičtější i z jiného hlediska. Údržba je nulová a jejich životnost je mnohem delší než životnost teplovodních trubek. Jestliže dojde z nějakého důvodu k poruše topných kabelů, stavební firma, jež se podílela na instalaci podlahového vytápění, využije pro jejich identifikaci přístroj na vyhledávání závad. Díky tomu není nutné vykopat celou podlahu a složitě hledat nefunkční kabel.

Topné rohože je možné položit svépomocí. Tím odpadají náklady účtované stavební firmou, nicméně je přesto nezbytné, aby připojení rohoží a zapojení termostatu provedl odborník.

Cena se pohybuje v závislosti na velikosti topných rohoží. Jeden metr čtvereční rohože o šířce 0,5 m a délce 2,1 m vyjde zhruba na 750,- Kč. Samostatné topné kabely o délce 10 m můžete pořídit již od 1 000,- Kč. Ceny stavebních firem se liší od jednotlivých úkonů, většinou je v ceně 1m2 zahrnuta montáž včetně topných trubek, kabelů či rohoží. Celková suma se pak pohybuje mezi 600 – 1 000 Kč za 1 m2.

Elektrické fólie jsou praktické a nenáročné na instalaci
Elektrické fólie jsou praktické a nenáročné na instalaci

Nejen podlahové, ale i stěnové vytápění

Kromě podlahy můžete mít také vytápěné stěny. Pro stěnové vytápění je vhodné teplovodní i elektrické topení. U teplovodního topení se využívá úzkého potrubí a obojí se vkládá mezi sádrokartonové desky nebo přímo pod omítku. Stejně jako u podlahového, je u stěnového vytápění využívána celá plocha zdi. Stěnové vytápění lze použít spíše jako doplňkové k primárnímu vytápění (např. k podlahovému teplovodnímu topení). Před instalací si ale musíme rozmyslet, kam postavíme nábytek, aby nebránil ve vyhřívání místnosti.

Stěnové a podlahové elektrické vytápění je vhodné zejména do menších místností, jako je koupelna, chodba či kuchyně. V těchto lokalitách je třeba se záměrně vyhnout plochám, ve kterých bude stát vana, linka nebo chladnička.

Jakou krytinu na podlahové vytápění?

Jakou zvolit na podlahové vytápění krytinu? Ne každá podlahová krytina je pro vytápěnou podlahu vhodná. Aby byla účinnost úsporného vytápění zachována, před koupí je rozhodně nutné poradit se s prodejcem, zdali je námi vybraná krytina přijatelná pro podlahové topení. To je nutné promýšlet nejen kvůli úspoře energií, ale také kvalitě a způsobu úpravy výrobku. Například masivní dřevěné parkety mají při teplotě vyšší než 25°C tendenci vysychat, a proto je důležité vybrat takové dřevo, které je přímo uzpůsobeno k podlahovému vytápění.

U laminátových podlah je překážka podobná, většina druhů nedokáže odolat povrchové teplotě nad 26°C a při přeschnutí se rozklíží. Pro podlahové vytápění jsou k dostání speciálně upravené typy laminátů. Zcela nevhodná jsou linolea a veškeré materiály z PVC nebo pryže.

Naopak využít se dají všechny koberce bez PVC podložek. Pravděpodobně nejvhodnějším materiálem pro podlahové vytápění zůstává kamenná nebo keramická dlažba. Má nejlepší izolační vlastnosti a lépe se naváže na podkladový beton, kde jsou zabudovány trubky či elektrické rohože. Použít můžeme také mramorové desky.

Nejvhodnější podlahovou krytinou pro podlahové vytápění je keramická dlažba
Nejvhodnější podlahovou krytinou pro podlahové vytápění je keramická dlažba

Rozhovor s odborníkem: na co si dát pozor?

Na co si dát při výběru podlahového vytápění pozor? Zeptali jsme se firmy PEDOTHERM, která je specialistou na výrobu, dodávku a montáž podlahového topení. Na otázky odpovídal tým odborníků pod vedením Ing. Adama Ryše, ředitele společnosti.

Nazeleno: „Na co si mají dát zájemci o podlahové vytápění pozor? Podle čeho se mají při výběru vytápění rozhodovat? Čemu se vyvarovat?“

PEDOTHERM: „Trubka by měla mít kyslíkovou bariéru, měl by to být kompletní systém od jednoho dodavatele, který je reálně schopný držet záruky. Důležité je vhodné dimenzování systému, které předpokládá odborné posouzení dispozic objektu. Cena není vždy nejlepším vodítkem. Pozor na nízké ceny – buď je pochybný materiál, nebo je navrženo málo potrubí v podlaze. Je třeba si uvědomit, že se jedná o investici,  u které se předpokládá životnost minimálně 20 let, proto je lepší volit kvalitní komponenty od zavedených firem. Záruka 10 let na potrubí podlahového vytápění je dnes v EU standardem.“

Nazeleno: „Jaký je potřeba prostor pro tepelnou izolaci u elektrického a teplovodního vytápění?“

PEDOTHERM: „Minimální tloušťka u tepelné izolace pod podlahovým vytápěním je 30 mm. V nepodsklepeném přízemí je doporučovaná tloušťka 80 mm, v podkroví 30-50 mm.“

Nazeleno: „Doporučujete využívat podlahového či stěnového vytápění v kombinaci s tradičním vytápěním (radiátory)?“

PEDOTHERM: „Ideální je systém podlahového vytápění použít pro celý dům. Jedná se totiž o nízkoteplotní systém a případné kombinace s radiátory, kde se předpokládají mnohem vyšší teploty otopné vody, nejsou optimální. Důvodů je více. Z ekonomického hlediska jsou pořizovací náklady u obou variant přibližně stejné. Rozhodující  jsou ovšem provozní náklady systému. Provozní náklady podlahového vytápění jsou obecně oproti systémům s radiátory o 15 – 20 % nižší. Dalším důvodem je regulace, která je jednodušší  u jednotného systému než u kombinovaného.

Většina uživatelů volí kombinaci podlahového vytápění a radiátoru kvůli regulaci teploty v ložnici. Nastavení teploty v místnosti je u podlahového vytápění ale možná stejně jako u radiátorů. Podlahové vytápění navíc zaručí nižší prašnost, optimální vlhkost a ideální rozdělení teploty v prostoru.

Rozhodně bychom tedy případným zájemcům doporučili volbu jednoho systému podlahového vytápění pro celý dům. Výjimkou můžou být případy, kdy se jedná o rekonstrukce starších budov, kde z důvodů vysokých tepelných ztrát podlahové vytápění samo o sobě není dostačující. V tomto případě je možné systém „zdvojit“ podpůrnými topnými tělesy. U současných novostaveb, kde se klade velký důraz na energetickou úspornost, však tato situace prakticky vůbec nenastává, proto nejčastější řešení topného systému je podlahové vytápění pro celý rodinný dům.“

Využít lze solární panely i tepelná čerpadla

Priorita podlahového vytápění není pouze v úspoře energie, ale rovněž v uspořádání interiéru. Nikde totiž nepřekáží topná tělesa a nábytek lze v místnosti rozestavit libovolně, aniž by bránil ve vyhřívání. Podlahové topení nebude nikdy vířit prach, a proto je vhodné pro alergiky. K napájení teplovodního nebo elektrického topení můžeme využít též solární panely nebo tepelná čerpadla. K dosažení vyšší úspory energie je také doporučován kondenzační kotel.

Autor: Redakce Nazeleno.cz