fbpx

Partneři sekce

Efektivní přitápění: Krby, infrapanely, solární kolektory0

Krby pro dům i byt

Zjistili jste, že topení ve vašem domě není dostačující? Potřebujete překlenout období mezi začátkem a koncem topné sezóny a hledáte ideální možnost přitápění? Je výhodnější přitápět pomocí krbu, klimatizace, infrapanelů nebo solárních kolektorů? Který systém přitápění je nejlevnější, nejúčinnější a nejúspornější?

Domácnosti, ve kterých se teprve v provozu projeví, že jejich topný systém nepokryje potřebu tepla, zvažují možnost, jak si dlouhodobě přitápět. O pravidelném přitápění často uvažují i ti, kteří jsou plně závislí na topné sezóně a nemohou si v přechodných obdobích zatopit, i když by chtěli. Mobilní zařízení (podrobně v článku Vytápění rodinného domu: Čím můžete přitápět? jsou levná, ale při pravidelném přitápění se prodraží.

„Cenově se krby pro přitápění, stejně jako krby určené k vytápění, pohybují v širokém rozpětí a to, jak hluboko musíte do kapsy sáhnout, nezáleží na topném výkonu, ale spíše na značce a designu.“

Reklama

V případě, že je možný větší montážní zásah, otevírá se pro přitápění řada provozně levných, komfortních i esteticky zajímavých variant. Je ale nutné počítat s vyššími pořizovacími náklady než u mobilních zařízení. Pokud budete přitápět pravidelně a jde vám o dlouhodobý provoz, ne o jednu či dvě sezóny, musíte v první řadě vybrat vhodný zdroj energie a zařízení s přiměřeným výkonem. Cena energií hraje při výběru roli, ale nejpodstatnějším kritériem jsou možnosti konkrétního prostoru, a tady je místo pro odbornou radu.

Vytápění na Nazeleno

     –  Čím můžeme přitápět?

     – Možnosti vytápění: Čím topit a za kolik?

     – Jak si změřit náklady na vytápění

     – Elektrické přímotopy: Jsou nákladné?

     – Ceny tepla: Kolik platíme za vytápění?

     – Snižte svůj účet za vytápění!

Při montážně náročném zásahu je konzultace s odborníkem nezbytná, řada firem dnes nabízí bezplatnou návštěvu s dodáním montážního řešení a propočtem přibližných nákladů, takže se nemusíte obávat využít služeb několika odborníků na vytápění  a mít informace z více stran. I konečnou montáž zvoleného zařízení je dobré přenechat specialistům. Pokud totiž k pořizovanému zařízení připojíte montáž, vztahuje se na váš nákup 10% DPH, což dorovná úsporu při svépomocné montáži.


Vše o cenách tepla, plynu a elektřiny na www.cenyenergie.cz

Krby do domu: Atmosféra a levný provoz

Pro přitápění lze využít oba základní typy krbů na dřevo (s otevřené i uzavřené). Otevřené spalování je ale dnes na ústupu. Krb s otevřeným ohništěm sice zajistí působivou atmosféru, ale jeho maximálně 20% účinnost znamená ve výsledku finanční ztráty, a proto není vhodné pro dlouhodobý provoz o takovém krbu uvažovat. Uzavřené krbové vložky, popř. krbová kamna nabízejí finančně úsporný a účinný provoz (70–85 %; 85 % – sekundární hoření) s možností mechanické regulace (od výkonu 5 kW, resp. 3 kW u kamen).

Cenově se krby pro přitápění, stejně jako krby určené k vytápění, pohybují v širokém rozpětí a to, jak hluboko musíte do kapsy sáhnout, nezáleží na topném výkonu, ale spíše na značce a designu. Pro přitápění je vhodné volit krbové vložky s menším výkonem, popř. krb využít pro přitápění ve více místnostech (teplovzdušné nebo teplovodní vytápění). Nižší výkon a snazší regulaci nabízejí uživatelům krbová kamna, ale nevypadají v interiéru tak dobře jako krb. Více o cenách krbů a vytápění v článku Cenový přehled krbů pro vytápění domu nebo Je krb opravdu vhodný pro každý dům?.

Výhody krbů pro přitápění

  • nízké pořizovací náklady (biokrby, elektrické krby)
  • snadná montáž (elektrické krby, biokrby, krbová kamna)
  • vysoký topný výkon (krby a krbová kamna na dřevo, plynové krby)
  • snadná regulace (plynové krby, elektrické krby)
  • levný provoz (krby na dřevo, popř. na plyn, klimatizace, infrazařízení)
  • bezprašný provoz (biokrby, plynové krby)
  • bezpečný provoz (uzavřené krby s odbornou montáží, klimatizace, infrazařízení)

Pokud cena krbové vložky nebo kamen klesne pod hranici 10 000 Kč, nebude takové zařízení určené pro pravidelný či dlouhodobý provoz. Běžné krbové vložky pořídíte za 15 až 75 000 Kč, kamna vyjdou o něco levněji (10 až 60 000 Kč), navíc v celkových nákladech nefiguruje vysoká částka za obestavbu (viz níže). Za krb můžete zaplatit i více než 100 000 Kč, ale taková zařízení nevolí zákazníci kvůli přitápění, vedou je k tomu důvody jiné.

K ceně krbu dále patří výdaje za obestavbu a montáž. Důležité je sledovat, co je do ceny krbu zahrnuto a jaké další položky je třeba zaplatit. Většina prodejců sice uvádí, za co platíte, jenže vyobrazení krbu se od toho často liší. Například krbová obestavba může znamenat navýšení ceny krbu o částku srovnatelnou s pořizovací cenou krbové vložky (běžně 20 až 40 000 Kč). Montážní náklady odpovídají složitosti zásahu a kvalitě použitých materiálů. Základní cena montáže (za ústění krbové vložky do komína) se pohybuje v intervalu 2 000 až 3 000 Kč. Materiál pro montáž u běžných řešení prořídíte za 3 až 4 000 Kč.

K provozu krbu patří standardní příslušenství: nářadí (800 – 2 500 Kč), koš na dřevo (cca 1 000 Kč), vysavač popela (1 000 – 3 000 Kč), čistič skla (cca 200 Kč) a samozřejmě podpalovač nebo krbové zápalky. Příslušenství navýší pořizovací náklady o částku 3 až 6 000 Kč, pokud nezvolíte nadstandardní výbavu (např. sada ručně kovaného nářadí stojí cca 5 000 Kč).

K ceně krbu je nutné připočítat výdaje za obestavbu a montáž
K ceně krbu je nutné připočítat výdaje za obestavbu a montáž

Plynový krb: Alternativa tradičního krbu na dřevo

Alternativou tradičního krbu na dřevo je krb plynový. Jako zdroj lze použít buď zemní plyn, nebo propan-butan. V obou případech odpadá prašnost spojená s odpadem, což ocení jedinci alergici. Ekonomičnost provozu je s tradičními krby srovnatelná díky možnosti přesné regulace a využití termostatu (automatická regulace). Iluze hoření je navozena pomocí polen ze speciálního materiálu.

Cenově se plynové krby pohybují zhruba ve stejném cenovém intervalu jako tradiční krby, za 20 až 50 000 Kč pořídíte krb standardního vzhledu a vlastností (krb do větších prostorů, designově výraznější provedení – cena může překročit 100 000 Kč). Náklady na montáž pro krby otevřené (účinnost cca 25 – 50 %) i uzavřené (od 70 %) závisí na tom, jaké palivo zvolíte (zemní plyn, propan-butan) a jestli je nutný odtah do komína, popř. vyvložkování komína. Připojení zemního plynu každopádně vyžaduje revizi, a proto je dobré spolehnout se na služby specializované firmy. Také v provozu každoročně plynové zařízení kontroluje odborník.

Krby do bytu

Bez krbu nemusí zůstat ani ti, kteří bydlí v bytových domech. Do bytu je pro příznivce skutečného ohně možné pořídit krb na biolíh, pouhou iluzi hoření poskytnou elektrické krby. Velkou výhodou biokrbů je jejich snadná instalace, speciální palivo na rostlinné bázi, které při spalování uvolňuje pouze oxid uhličitý a páru (nezapáchá jako např. petrolejová topidla), a nízké celkové pořizovací náklady oproti tradičnímu krbu. Elektrické krby jsou co do nákladů rovněž snadněji dostupné, ale jejich výkon je omezený (většinou nastavitelné hodnoty – 1 a 2 kW). Přesto pro přitápění v menších místnostech dostačuje, jen se tepla nedočkáte tak rychle jako u zařízení s větším výkonem.

Biokrby mají s ohledem na přitápění jednu nedocenitelnou vlastnost, vedle hlavního topného systému, který bývá závislý na přívodu elektrického proudu nebo plynové přípojce, poskytují možnost přitopit si i při výpadku těchto zdrojů. Pro využití biokrbu jsou ale důležitá některá omezení. Místnost by měla mít min. 50 m3 (lépe od 60 m3) se zajištěním pravidelného větrání. Provoz krbu vyžaduje další bezpečnostní opatření spojená s otevřeným ohništěm. Vysokou požární bezpečnost mají tzv. dvouplášťové krby, které mají lepší izolaci. Například pro rodinu s malými dětmi nejsou přesto biokrby vhodné.

Krby na biolíh nebo elektrické krby lze využít i v bytech
Krby na biolíh nebo elektrické krby lze využít i v bytech

Standardní biokrb je na trhu k dostání v ceně od cca 10 do 40 000 Kč, designově provedené krby a krby z nadstandardních materiálů mohou překročit i dvojnásobek běžné ceny. Svépomocná montáž je u biokrbu možná (většina krbů se zavěšuje na stěnu), u některých krbů je dobré svěřit instalaci odborníkům (rohové krby, krby do prostoru). Některé z biokrbů se dají snadno přesunout a mohou přitopit v různých místnostech. Více informací o biokrbech najdete např. zde.

Elektrické krby hoření jen imitují, ale pro účely přitápění je to esteticky zajímavější varianta než tradiční přímotop. Na trhu jsou k dispozici krby volně stojící i vestavné, popř. krby určené na stěnu. Výkonem se tradičním přímotopům zcela rovnají, většinou je k dostání varianta s mechanicky nastavitelným výkonem 1 nebo 2 kW, ale existují i krby s termostatem a dálkovým ovládáním.

Běžná cena volně stojícího či vestavného krbu se pohybuje v intervalu 7 až 40 000 Kč, běžné ostění pořídíte do 15 000 Kč (za „mohutnější“ vzhled či netradiční materiál můžete zaplatit více než dvojnásobek). Nástěnné krby jsou zdánlivě dražší (cca od 30 000 Kč), ale tím, že do nákladů na pořízení nepatří položka za ostění, mohou být ve skutečnosti levnější. Montáž svépomocí je velmi častá, složitější zásahy je dobré svěřit specializované firmě. Více o elektrických krbech a orientační přehled nabídky na trhu např. zde.

Nevýhody krbů pro přitápění

  • vysoké pořizovací náklady (krbová vložka + obestavba, popř. ostění)
  • náročná montáž (krby na dřevo, na zemní plyn, klimatizace)
  • nízký topný výkon (elektrické krby)
  • omezená regulace (krby na dřevo, biokrb)
  • drahé palivo (biokrb, elektrický krb – vysoká spotřeba)
  • prašný provoz (krby a krbová kamna na dřevo, ventilátor – elektrický krb, klimatizace)
  • problémy s bezpečností (biokrb – pouze otevřený oheň, otevřené krby na dřevo a plyn)

Kolik zaplatíte za hodinu „krbového tepla“?

Elektrický krb za hodinu provozu spotřebuje elektřinu v ceně cca 4,50 Kč (1 kW) nebo cca 9 Kč (2 kW). Pokud využijete pouze estetický efekt hoření, spotřebovává krb většinou 70 až 100 W. Hodina hoření biolihu je dražší, stojí od 13 do 50 Kč (běžná cena za litr 80–100 Kč), ale výkon je vyšší (běžně 3 kW). Spotřeba závisí na typu biokrbu a regulaci (1 l paliva – 2 až 5 hodin hoření).

Provoz tradičního krbu na dřevo a plynových krbů se vyplatí ve větších prostorách, popř. při rozvodu tepla do dalších místností, kdy je využívána schopnost krbů dodat vysoký výkon. Například plynový krb s maximálním výkonem cca 8 kW nabízí hodinu hoření s obdobnými náklady, jako je hodina provozu 2 kW elektrického krbu. Obdobný výkon krbu na dřevo (8–9 kW) vás vyjde i při nákupu 10 kg pytle dřeva na cca 10 Kč, což je nejdražší způsob nákupu. Prostorový metr dřeva je levnější, ale záleží na lokalitě, resp. dopravě (běžně do 1 500 Kč/PRM). Dráže vyjde tvrdé, suché dřevo. Pro srovnání výrobci uváděný minimální výkon krbu na dřevo (cca 2,5 kW) zajistíte spálením 0,5 kg dřeva, a to opět v nejdražší variantě znamená pouhé 2 Kč (běžně jsou na trhu ale krby s vyšším výkonem).

Autor: Redakce Nazeleno.cz