Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Čím doma přitápět a kolik vás to bude stát?

Zjistili jste, že vaše topení nedokáže v zimě dům dobře vytopit? Chcete prostě jen rychle ohřát vzduch v pokoji? Potřebujete překlenout chladné období, kdy topná sezóna teprve začíná? Dávno neplatí, že k dispozici jsou jen tradiční elektrické přímotopy. Vedle nich existuje řada efektivnějších a levnějších možností, jak si přitopit. Které to jsou?

06. 11. 2013 | Dana Karpíšková

Ve zkratce:

U příležitostného přitápění se nemusíme při výběru mobilního topidla omezovat. Rozdíly v provozních nákladech se projeví zejména při dlouhodobém využívání topidel. Nejlevněji pořídíme elektrické přímotopy, ale nejúspornější jsou plynová kamna a mobilní klimatizace s tepelným čerpadlem. Jaká úskalí jednotlivá topidla přináší v provozu?

Ještě než nastane tuhá zima přichází čas zamyslet se nad eventuálním přitápěním. Pohotový zdroj tepla se může doma hodit, obzvlášť pokud máte rádi teplo nebo máte třeba malé děti. Nejpohodlnější, ale také provozně nejdražší jsou malá elektrická přenosná topidla. Jaké jsou však další možnosti přitápění?

„Mobilní klimatizacetepelným čerpadlem je nejúspornější, cenově dostupné, ale hlučné topidlo.“

Pořídit efektivní a nenákladný zdroj pro přitápění nemusí být zas tak složité a nákladné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Na začátku je dobré zvážit, zda chceme přitápět v různých místnostech a potřebujeme proto mobilní zařízení, nebo potřebujeme vytopit konkrétní místnost a můžeme se poohlížet po topných tělesech s montáží. Rozmyslet bychom také měli, zda nám jde o příležitostné přitápění nebo máme zájem o dlouhodobější provoz zařízení, popř. chceme kumulovat několik funkcí dohromady (např. chlazení a přitápění apod.)

Po ujasnění základních požadavků vyvstává otázka zdroje energie. Pro přitápění nemusíme využívat jen elektřinu ale třeba také plyn nebo biomasu. Při volbě energetického zdroje vytápění hrají podstatnou roli nejen ceny energií, ale také reálné možnosti prostoru, ve kterém chceme přitápět. V první části dvoudílného seriálu o možnostech přitápění se zaměříme na mobilní topidla a topidla s jednoduchou montáží.

Komíny a vytápění na Nazeleno.cz:

Mobilní topidla a topidla s jednoduchou montáží

Velkou skupinu mobilních topidel tvoří elektrické přímotopy, přitápět ale můžeme také plynovým nebo petrolejovým topidlem, popř. uvažovat o celoročním provozu mobilní klimatizace, která má vedle chlazení i funkci topení. Obecně pro mobilní topidla platí, že jsou levná a snadno dostupná. Jejich provoz je ale drahý, takže je potřeba vybrat topidlo přesně na míru.

Výjimku tvoří jen plynová topidla, která mají jednak příznivou pořizovací cenu a jednak levný provoz. Počítat ale musíme se složitější obsluhou a manipulací. U provozně nejúspornějších topidel musíme počítat s vyššími pořizovacími náklady.

Nabídka elektrických přímotopů je na trhu nejširší
Nabídka elektrických přímotopů je na trhu nejširší. Zdroj: www.dimplex.co.uk

Elektrické přímotopy: Nejširší výběr

Elektrické přímotopy jsou mezi přídavnými topidly nejznámější. Protože jsou na trhu již dlouhou dobu, je jejich nabídka velmi široká. Při výběru elektrického přímotou je nutné rozhodnout, jakým způsobem budeme přitápět. Horkovzdušné ventilátory a konvektory ohřívají vzduch v místnosti. Naopak halogenové a infračervené zářiče nejprve zahřívají předměty a lidi v místnosti, až pak dochází k částečnému ohřívání vzduchu.

Výhody topidel pro přitápění

Elektrické přímotopy:

 • nízká cena (kromě quartzových topidel)
 • široká nabídka na trhu
 • univerzální použití (konvektor, olejový radiátor)
 • rychle ohřívá lidi (zářič)
 • rychle ohřívá prostor (ventilátor)
 • ohřívá prostor po vypnutí (olejový radiátor)
 • bezprašný provoz=vhodné pro alergiky (zářič)

Ostatní topidla (plynová, petrolejová, mobilní klimatizace):

 • levný provoz (plynová kamna, klimatizace s tepelným čerpadlem)
 • vysoký topný výkon
 • rychlé vyhřátí prostoru (kromě mobilní klimatizace s topným tělesem)

Konvektory jsou nejuniverzálnější a hodí se prakticky do všech místností. Horkovzdušné ventilátory mají rovněž široké uplatnění a navíc lze některé z nich použít také jako větráky. Zářiče jsou vhodné především do koupelen a pracovních prostor, v obytných místnostech je jejich použití omezené. Existují i zařízení, která oba typy vytápění kombinují (např. horkovzdušný a infračervený ohřívač).

Spotřeba energie při zapnutém elektrickém přímotopu Eta 0621 (udávaný výkon 2000 - 2400 W). Hodina provozu vás vyjde na cca 10 Kč. (Foto: redakce)

Běžné elektrické přímotopy pořídíme do 2 500 Kč. Levná topidla se dají pořídit i za několik set korun, naopak multifunkční zařízení a designové řady vyjdou dráž. U konvektorů je dobré připlatit si za kvalitní ventilaci (setkat se můžete s pojmem dvojitá ventilace). Keramické horkovzdušné ventilátory zase mají nižší hlučnost a kompenzují tak podstatnou nevýhodu tohoto typu přístrojů – hluk. U zářičů závisí cena především na technologii. (Podrobné informace o elektrických přímotopech najdete v článku Elektrické přímotopy: Rychle zahřejí a nezruinují nás.)

Nevýhody topidel pro přitápění

Elektrické přímotopy:

 • drahý provoz
 • nízký topný výkon (kromě zářičů)
 • pomalé ohřívání prostoru (konvektor, olejový radiátor)
 • víření prachu (kromě zářičů)
 • hluk (ventilátor)
 • střídání pocitu tepla a chladu při pohybu (zářiče)
  omezená životnost)

Ostatní topidla (plynová, petrolejová, mobilní klimatizace):

 • vyšší cena
 • manipulace (plyn, petrolej)
 • větrání (plyn, petrolej)
 • zápach (petrolej)
 • hluk (klimatizace – tepelné čerpadlo)
 • montáž (plyn – uzavřené spalování, klimatizace – tepelné čerpadlo)

Související články

Tagy: Energie, Tipy k úspoře, Vytápění, Bydlení, Vytápění, EkoBonus

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize JUNKERS

Dodáváme spotřebiče pro vytápění a ohřev teplé vody. Plynové závěsné kotle, plynové kondenzační kotle,…

<!-- -->
HAAS+SOHN Rukov, s.r.o.

Tradiční český výrobce krbových kamen, krbových kamen s výměníkem, kachlových kamen, krbových vložek,…

<!-- -->
Prefa Aluminiumprodukte s.r.o.

Prodej a technický servis hliníkových střešních, okapových a fasádních systémů Prefa. Solární systém Prefa…

<!-- -->
FAKRO CZECH s.r.o.

Jsme pobočka nadnárodní dynamicky se rozvíjející společnosti, která se zabývá výrobou a prodejem střešních…

<!-- -->
Bosch Termotechnika s.r.o. – obchodní divize BUDERUS

Buderus s produktovým portfoliem zahrnujícím plynové průtokové ohřívače teplé vody,závěsné i stacionární…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!