Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Tři velké změny, které nás čekají v 21. století

V 21. století přibývá nejen populace, ale také moderních technologií, které mají pomoci šetřit přírodu a podporovat obnovitelné zdroje. Dnešní města a obce se začínají hlásit ke konceptu Smart City. Velké automobilové firmy se zaměřují na výrobu vozidel s alternativním pohonem a vynálezci se věnují ekologickým projektům, které zlepšují životní úroveň lidí i zvířat. Čeká nás století bez ropy.

22. 04. 2017 | redakce Nazeleno.cz

Ve zkratce:

Vzhledem k omezeným přírodním zdrojům se lidé i firmy stále více obracejí k principům trvalé udržitelnosti. Sem patří šetrné zacházení s odpadem, recyklace, úsporné hospodaření s vodou, a zejména využívání obnovitelných zdrojů energie

Vzhledem k omezeným přírodním zdrojům se lidé i firmy stále více obracejí k principům trvalé udržitelnosti. Sem patří šetrné zacházení s odpadem, recyklace, úsporné hospodaření s vodou, a zejména využívání obnovitelných zdrojů energie. „Trvalou udržitelnost můžeme chápat jako závazek společnosti k tomu předat další generaci životní prostředí minimálně ve stejné kvalitě, v jaké jej známe dnes. Celá věc má ovšem i svůj ekonomický rozměr a 21. století tak čekají velké změny,“ říká Markéta Baráková, šéfredaktorka portálu Byznys a energie.

1. Tuzemská města i obce jsou Smart City

Pojem chytré město (Smart City) začíná rezonovat i v Česku. Cílem tohoto konceptu je podpora udržitelného rozvoje ve městech i obcích s využitím moderních technologií pro zlepšení kvality života a zefektivnění veřejné správy. Nejvíce se tento koncept uplatňuje v oblasti energetiky, dopravy, informačních a komunikačních technologií. V Česku se k Smart City hlásí například malá vesnice Haňovice na Hané.

Haňovice v posledních letech snížily spotřebu energie, vyměnily veřejné osvětlení za úspornější, a navíc odstranily černou skládku, která ohrožovala kvalitu podzemní vody. Snížení energetické spotřeby a větší energetickou samostatnost podpořila obec zejména výstavbou bioplynové stanice. „Bioplynová stanice je zemědělského typu a zpracovává především odpad, který vzniká při chovu 800 kusů skotu, které jsou ustájeny v Haňovicích. Elektrická energie z bioplynové stanice je využívána pro provoz celého areálu, naše obec s ní pak vytápí kulturní dům i obecní úřad,“ vysvětluje Arnošt Vogel, starosta obce, která se loni stala absolutním vítězem soutěže E.ON Energy Globe.

2. Konec ropy nejen v Čechách

Vzhledem k počtu aut a blížícímu se nedostatku ropných zdrojů se postupně přechází na alternativní zdroje pohonu. Nejčastěji jsou používány automobily na elektřinu a CNG (stlačený zemní plyn). V České republice se k autům na alternativní pohon hlásí třeba Škoda Auto. „Není žádným tajemstvím, že bychom s prvním elektrovozem měli přijít někdy kolem roku 2020. Bude to předobraz vozu, kterým bychom chtěli v České republice výrazně rozvířit vody v segmentu elektromobilů,“ říká Michal Pres, ze společnosti Škoda Auto Česká republika. Dopravní prostředky na alternativní pohon lákají i české kutily. Například Jaromír März ve své dílně sestrojil elektrokoloběžku, solární automobil i elektrocentrálu na dřevoplyn. Na elektrokoloběžce už März projel celou Šumavu.

3. Bez obnovitelných zdrojů to nepůjde

Využívat obnovitelné zdroje jako vítr, slunce nebo voda se pomalu stává nutností. V běžné praxi jde také o alternativní pohony do automobilů, biomasu pro vytápění nebo využívání proudění vzduchu ve větrných elektrárnách. Právě na tomto zdroji postavil svůj vynález Pavel Floriš. Jeho technologie umí pomocí větrných čerpadel vyčistit a následně odčerpat vodu ze studen a vrtů. Čerpadla využívají k pohonu pouze vítr a pomáhají lidem i zvířatům nejen v Česku, ale například i v Mongolsku a Ghaně. Floriš se s tímto vynálezem prosadil v soutěži E.ON Energy Globe v roce 2015.* „Podpora kvalitních energeticky úsporných projektů, které mají své využití v praxi je hlavním cílem největší tuzemské ekologické soutěže E.ON Energy Globe, do níž se každoročně hlásí stovky projektů,“* dodává Vladimíra Glaserová z organizačního týmu soutěže E.ON Energy Globe.

Související články

Tagy:

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

THERMOIL s.r.o.

Prodáváme ekologický topný olej s certifikátem kvality po celé ČR za nejnižší ceny. Zajišťujeme dodávku,…

<!-- -->
Citybikes s.r.o.

Firma Citybikes s.r.o. se zabývá prodejem a výrobou městských kol, elektrokol, a příslušenství pro městskou…

<!-- -->
ATREA s.r.o.

Společnost ATREA vznikla již v roce 1990. Opírá se o dlouholeté zkušenosti v oblasti mikroklimatu budov…

<!-- -->
Divize Isover, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

Společnost Saint-Gobain Construction Products CZ a.s. na českém trhu vyrábí a prodává izolační materiály…

<!-- -->
Conergy Česká republika, s. r. o.

Conergy je dodavatelem fotovoltaických řešení ze systémových komponentů vyráběných v závodech v Německu.…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!