Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Špatně se vám dýchá? Začněte od letoška topit peletami

21. 09. 2011 | Tisková zpráva


Polovina Čechů žije v místech, kde je nebezpečné dýchat, uvedly minulý týden Hospodářské noviny na základě údajů Českého hydrometeorologického ústavu. Ačkoli je situace nejhorší v průmyslových oblastech, velkou část znečištění si způsobují lidé sami. Kvůli rostoucím cenám plynu totiž topí nekvalitním hnědým uhlím.

Čistší a stejně výhodnou alternativou jsou přitom u nás topiva z biomasy, například dřevěné pelety. Nyní, před začátkem topné sezony, tak mají Češi možnost se rozhodnout pro zdravější vytápění. Nový kotel i svého dodavatele pelet pro letošní zimu si tento týden budou moci vybrat na veletrhu FOR ARCH.

Za pelety domácnosti zaplatí stejně nízkou cenu jako za uhlí

Obyvatelé nejzatíženějšího Moravskoslezského kraje, kde se proti znečištěnému ovzduší pravidelně protestuje, již vědí, že snaha přinutit těžký průmysl ke snížení emisí je běh na dlouhou trať. Zdravější vytápění svých domovů si však mohou lidé ve všech krajích České republiky zajistit ještě před začátkem letošní topné sezony. Jak uvádějí zprávy Ministerstva životního prostředí , desítky procent karcinogenních a jinak nebezpečných látek v ovzduší nemají na svědomí hutě a továrny, ale staré kotle a vytápění nekvalitním uhlím v domácnostech.

Podíváme-li se na vývoj cen různých paliv v posledních letech, tradičně nejdražší je elektřina a i ceny zemního plynu a topného oleje stále rostou. Jak známo, nejlevnější je topení hnědým uhlím. Už od roku 2009 se však obdobně nízko drží také ceny dřevěných pelet a dalších typů biomasy. Malé válečky drcených pilin s vysokou výhřevností, při jejichž spalování nevznikají žádné nebezpečné emise, tak mohou pomoci vyřešit tíživou situaci každého druhého Čecha.

Vedle protestů mohou lidé například v našem kraji obejít své sousedy a vysvětlit jim, že za zdravější pelety zaplatí stejně nízkou cenu jako za uhlí. Počáteční investice do nového kotle se jim rozhodně vyplatí,“ tvrdí Hynek Mandula, specialista na pelety z obchodního oddělení Mayr-Melnhof Pellets, která v moravskoslezském Paskově provozuje největší peletárnu v Česku.

Klastr Česká peleta: Spolupráce pro co nejlepší služby

Společně s dalšími sedmi výrobci pelet z celé republiky se původem rakouská společnost Mayr-Melnhof Pellets v loňském roce připojila ke Klastru Česká peleta, v němž najdeme také nejvýznamnější české producenty kotlů a výzkumné instituce. „V západní Evropě je běžné, že se firmy spojují a spolupracují takovým způsobem, aby přinesly službu co nejblíže zákazníkovi, zjednodušily mu orientaci v produktech, a také posilovaly svůj společenský přínos,“ objasnil smysl spolupráce v klastru jeho předseda Vladimír Stupavský.

„Jsme firma se silnými hodnotami v oblasti ochrany zdraví i udržitelnosti. Zároveň investujeme v Moravskoslezském kraji, jehož obyvatelé čelí vážným zdravotním problémům kvůli ovzduší. Proto jsme rádi, že některé české firmy začaly v tomto ohledu dohánět jejich západní vzory,“ vysvětluje Hynek Mandula důvody zapojení tradiční společnosti se sídlem v Rakousku do Klastru Česká peleta.

V Německu, Rakousku i ve Skandinávii je topení peletami již rozšířené, ve Švédsku dokonce peletami vytápějí i jeden z královských paláců – Drottingholm. Díky výhodám spolupráce českých firem si zdravé vytápění snad oblíbí i Češi. Nový kotel i svého dodavatele pelet pro letošní zimu si budou moci vybrat osobně tento týden na veletrhu FOR ARCH v pražských Letňanech, kde se klastr představí odborné veřejnosti, nebo na webových stránkách www.ceska-peleta.cz. Na tomto webu najdete i praktickou kalkulačku, která vám spočítá cenové rozdíly ve vytápění různými palivy v závislosti na vaší spotřebě.

Související články

Tagy: Tiskové zprávy

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií