Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Poslanci odhlasovali zpřísňování energetických standardů pro novou výstavbu i rekonstrukce

25. 06. 2012 | Tisková zpráva


Praha 20. 6. 2012. Poslanci dnes ve třetím čtení schválili vládní novelu zákona o hospodaření energií, která do české legislativy převádí evropskou směrnici o energetické náročnosti budov. Schválený právní předpis, bude-li potvrzen v Senátu, představuje významný krok k zajištění vyšších energetických standardů budov v Česku. V budoucnu by tak měl pomoci snížit domácnostem účty za energie a zvýšit kvalitu bydlení. Prodávané a nově pronajímané nemovitosti budou také muset nést informaci o své energetické spotřebě v podobě průkazů energetické náročnosti.

Cílem směrnice je, aby se ke konci dekády stavěly domy s téměř nulovou spotřebou energie. Vyšší energetické standardy by měly v Česku začít platit už od začátku příštího roku a  podle schválené novely se postupně dále zpřísňovat. 

Povinnost opatřit si pro nemovitost průkaz energetické náročnosti by měla začít platit také již od 1. ledna příštího roku a to při prodeji a novém pronájmu celých budov a při prodeji jednotlivých bytů nebo kanceláří. Pro nové pronájmy bytů a kanceláří by pak měla vstoupit v platnost o tři roky později. Pro prodej či pronájem jednotlivých bytů či kanceláří ale schválili poslanci pozměňovací návrh Hospodářského výboru, který umožňuje po přechodnou dobu splnit tuto povinnost doložením tří ročních faktur za teplo, plyn a elektřinu.

Petr Holub, koordinátor Šance pro budovy, která se na přípravě novely zákona podílela v pracovní skupině Ministerstva průmyslu a obchodu, podobu dnes schválené novely vítá: „Poslanci schválením novely umožní českým domácnostem výrazně uspořit na vytápění a zároveň je ochrání před možným skokovým zdražením energie v budoucnosti“. Zároveň připomíná, že přechod na vyšší energetické standardy v budovách se Česku vyplatí: „Jak spočetl tým ekonoma Miroslava Zámečníka, celkový ekonomický přínos tohoto posunu k vyšším energetickým standardům – při poměrně konzervativním předpokladu 3% růstu cen energií – může být až 223 miliard Kč v průběhu 25 let.“
S vyšším růstem cen energií se přitom přínos peněz do státní kasy bude navíc dále zvyšovat.  

K úspěšnému praktickému uplatnění novely Šance pro budovy také doporučuje, aby stát zvolil chytré finanční nástroje, které pomohou vlastníkům a investorům překonat největší bariéru pro zavedení energeticky úsporných opatření, kterou jsou jejich vysoké počáteční investiční náklady. Může jít například o nízkoúročené půjčky z revolvingového fondu.

Tagy: Tiskové zprávy

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií