Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Pasivní dům za hubičku. Může vyjít ještě levněji, než dům běžný

19. 08. 2013 | redakce Nazeleno.cz


V programu Nová zelená úsporám se během prvních čtyř dní vyčerpala bezmála polovina dostupných prostředků a další žádosti rychle přibývají. Nejvíce zvýhodněné jsou pasivní domy. Na svůj nový pasivní dům totiž žadatelé mohou dostat příspěvek až 585.000 Kč. Díky této dotaci tak nakonec pasivní domy vyjdou nezřídka ještě levněji než běžné domy!

Správně navržený a optimalizovaný pasivní dům nemusí být, i za normálních okolností, výrazně dražší než dům neúsporný. S finančním příspěvkem se ale jejich cena srovnává. „Před dvěma roky jsme dělali u jedné stavby přímé srovnání nákladů na stavbu energicky pasivního a běžného domu. Stavba toho pasivního vycházela o pouhých 10 % dráž při dosažení vyšší kvality vnitřního prostředí a samozřejmě nižší energetické náročnosti jeho provozu,“ uvádí projektant Jan Koloděj ze společnosti Chytrý dům, který je také autorem prvního českého certifikovaného pasivního domu.

Není proto divu, že o podporu výstavby nových energeticky úsporných domů z programu Nová zelená úsporám je velký zájem. „Naše firma úspěšně zaregistrovala asi čtyři desítky žádostí. Zhruba polovina z nich pak byly projekty pasivních domů,“ vypočítává Jan Antonín ze společnosti EnergySim bilanci prvních několika dnů programu. Na stavbu nového pasivního domu je v současnosti možné získat až 550 000 Kč, pro energeticky úsporné renovace to může být až 55 % nákladů. Navíc dalších 35 tisíc Kč může dostat investor jako příspěvek na blower door test, technický dozor a energetické posouzení včetně projektu.

Velký zájem ale zároveň znamená větší riziko rychlého vyčerpání prostředků, které jsou výrazně omezené oproti prvnímu programu Zelená úsporám. Lidé, na které se nyní nedostane, anebo nedokážou podat svou žádost včas, tak mohou své projekty novostaveb a rekonstrukcí odložit, nebo úplně zrušit. To není dobrá zpráva ani pro jejich peněženky, ani pro české stavebnictví, které se snaží dostat ze současné krize.

Vysoký počet žádostí by nicméně měl být (nejen) pro současnou vládu signálem, že o energetické úspory je mezi lidmi velký zájem. Vláda a především ministr životního prostředí Podivínský by se tak měli zachovat v souladu se svými předchozími prohlášeními a navýšit prostředky, které jsou v programu dostupné.

Jak ukazují zkušenosti z Německa, peníze vynaložené tímto směrem se neprojeví jen na energetických úsporách domácností, ale i prostřednictvím zvýšení počtu nových pracovních míst a podporou českého průmyslu.

Tagy: Tiskové zprávy

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií