Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Ministr podpořil Bioškoly

13. 12. 2010 | Tisková zpráva


TISKOVÁ ZPRÁVA

Neobvyklá „nadílka“ čekala o mikulášském pondělí školní jídelnu v ulici K Zátiší v Příbrami II. O nápor velké masy sněhu, který neodklizen z minulých dní  ještě ztěžoval příjezd ke zdejší ZŠ ale nešlo. Na návštěvu sondující postup projektu „Bioškoly – zavádění biopotravin do školních zařízení“ se sem totiž vydal ministr zemědělství Ivan Fuksa. O žádné inspekční „nadělení“ ale nešlo. Ne snad kvůli protekci, neboť šéf rezortu byl donedávna starostou města a vedení školy i jídelny dobře zná, nýbrž proto, že tato jídelna jde ostatním ve městě, v kraji i v projektu spíše příkladem: na Příbramsku začala se soustavnějším uplatňováním biosurovin na jídelníčku dětí v rámci projektu jako první (a dosud jediná) – od září.

O produkty ekozemědělců se zajímám již déle a pro jejich kvalitu jsme je podle možností ve stravě našich dětí využívali příležitostně už dříve,“ svěřila se před ministrem i novináři ředitelka školní jídelny Terezie Hofmanová. „O aktivitě společnosti Country Life z Nenačovic u Berouna, kterou ministerstvo zemědělství vybralo k zajištění projektu, jsem se dozvěděla u jejich propagačního stánku na konferenci Společnosti pro výživu před půl rokem v Pardubicích a vzhledem k různým formám podpory, kterou projekt při zavádění biopotravin nabízí, jsme se v červnu připojili i smluvně.“        

 

Týden s biozeleninou

Za podzim jídelna od Nenačovických objednala různé biosuroviny, nejčastěji zeleninu, úhrnem za více než 40 000 korun. Z jiných zdrojů vyzkoušeli i maso. Právě uplynulý týden tak na nástěnce s informacemi o produktech z ekofarem i s jídelníčkem mohlo viset výmluvné sdělení avizující, že v týdnu je k přípravě jídel využita výhradně biozelenina.

Podobně s biostravou začalo už 45 školních stravoven, jen ze středních Čech pak 16. Celkem 31 jídelen spolupracuje už závazněji na smluvní bázi, kde se předpokládá směřování k závazku vařit z biopotravin nejméně z 10 % ještě dva roky po tomto školním roce. Ministr na tiskovce zdůraznil: „O projekt mají školní jídelny rostoucí zájem, ale někdy se bojí cen biopotravin, vítají proto, když se k nim při této aktivitě dostanou za zvýhodněnou cenu.“

To doplnil Otakar Jiránek, ředitel firmy Country Life, která je realizátorem celé akce: „Dodavatelé BIO, kterých už s projektem rovněž spolupracuje 45, jsou vesměs připraveni nabízet školám svou produkci za akční ceny či množstevní slevy a podobně.“ Ředitelka jídelny T. Hofmanová k tomu dodala: „Zatím nemáme v úmyslu ceny obědů zvyšovat, takže náklady na nákupy BIO musíme přece jen neustále hlídat.“

V té souvislosti připomněli zástupci týmu Bioškoly zjištění v průzkumu, který předcházel startu akce, že přes 60 % rodičů vyjádřilo ochotu za biostravu svých dětí připlatit do 10 % ceny a další i více. A na straně druhé – školy, které mezi prvními s biojídly začaly, tvrdí, že v úhrnu jim BIO cenu jídel nezvedlo o víc než právě o 10 %.

Sto šišek z biomouky

O patro výše začala mezitím proudit do jídelny pětistovka dětských strávníků. Těm, kteří ze dvou jídel zvolili svíčkovou s brusinkami, pak jen tmavší barva knedlíků prozradila, že jsou z mouky v kvalitě BIO. Chutnaly ale jim, redaktorům a ministrovi. Kuchařky ještě prozrazují, že knedlíkových šišek dnes dělaly zhruba stovku. „Musely si někdy trochu odlišné zpracování některých biosurovin osvojit, ale po drobných úvodních obtížích nijak vstupu do projektu nelitujeme a máme už i další plány,“ dodala ředitelka.

 

Poté, co zde již s Nenačovickými uspořádali formou workshopu kurz pro žáky devátých tříd, zaměřený na přípravu studené kuchyně s využitím biosurovin, chystají na jaro, po vzoru jiných škol v projektu, školní biojarmark přímo s dodavateli či farmáři. Cílen má tentokrát být zejména na rodiče žáků, ale přístupný bude i širší veřejnosti.

Víc osvěty, méně byrokracie

Tyto aktivity, které provázely projekt i v Praze a krajích Jihomoravském a Královéhradeckém, ocenil i ministr Fuksa: „Je správné, když se lidé dozvídají o přínosech ekozemědělství z více stran a zejména takříkajíc z první ruky. I ministerstvo, které bezmála tříletý projekt Bioškoly podpořilo částkou 6,5 miliónu korun, bude podporu ekozemědělců dále posilovat, aby se nejen zvýšil počet producentů, ale i rodin, kde bude BIO na talíři.“

K tomu dodal, že jednou z forem podpory musí být i zjednodušení prodejů všech regionálních produktů ze dvora v duchu praxe v jiných zemích EU, o což se bude Ministerstvo zemědělství zasazovat.

Karel Merhaut
FOTO: Adéla Kantůrková

Tagy: Tiskové zprávy

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií