Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Mezinárodní den vody 22. březen upozorňuje na celosvětový problém dostupnosti kvalitní vody

18. 03. 2011 | Tisková zpráva


V úterý 22. března proběhne v pořadí již devatenáctý Mezinárodní den vody. Tuto aktivitu zahájila v roce 1993 organizace OSN, aby tak zvýšila povědomí veřejnosti o nedostatku pitné a užitkové vody, se kterým se potýká řada zemí světa. Připojuje se k němu i nadace We Are Water společnosti Roca, jejímž hlavním cílem je podpora projektů věnujících se zmírňování negativních dopadů nedostatku zdrojů vody po celém světě. Protože se Roca se zabývá výrobou sanitární keramiky, koupelnového nábytku a doplňků, k vodě má už z podstaty své činnosti velmi blízko.

Do aktivit spojených s ochranou vodních zdrojů se před několika lety kromě OSN pustila i nadace We Are Water. Tuto iniciativu založila společnost Roca s cílem podílet se na řešení negativních dopadů nedostatku adekvátních zdrojů vody a podpořit diskuzi o vytvoření nové koncepce nakládání s vodními zdroji. Jedním z prvních projektů nadace We Are Water byla realizace dokumentárního snímku Aral, ztracené moře. Reřisérka Isabel Coixetová v něm mapuje dramatické vysychání Aralského jezera, jednu z největších ekologických katastrof současnosti.

Problémy s vodou v číslech*

 • 30 000 lidí zemře každý den kvůli nedostatečné hygieně a kontaminované pitné vodě.
 • 900 milionů lidí nemá přístup k zdravotně nezávadné vodě, která je nezbytná pro pitný režim, vaření a hygienu.
 • 1,5 milionu dětí zemře každý rok na následky nemocí způsobených nekvalitní pitnou vodou.
 • 2,5 miliardy lidí žije bez prostředků pro základní dezinfekci vody.
 • 575 litrů vody spotřebuje za den průměrný Američan, 149 litrů průměrný Brit.
 • 4 litry vody spotřebuje v průměru za den obyvatel Mosambiku.
 • 20 – 50 l je minimální množství vody, kterou člověk denně potřebuje pro uspokojení základních životních potřeb.

* Údaje nadace We Are Water

Voda pro města

Letošní Mezinárodní den vody nese podtitul „Voda pro města: odpověď na urbanistické výzvy“ a jeho cílem je přesvědčit vlády, organizace i jednotlivce, aby se aktivně zapojili do řešení problémů při nakládání s vodou zejména v městských aglomeracích. Rychle rostoucí urbanizace, průmysl a změny klimatu mají významný dopad na kvalitu a kapacitu zdrojů vody a na zacházení s vodou v menších obcích i velkoměstech. OSN se snaží rozšířit veřejnou debatu o nadbytečném využívání dostupných zdrojů pitné vody, zvyšující se poptávce po pitné a užitkové vodě ve městech nebo například o nebezpečném znečišťování vody průmyslovými odpady.

Zapojte se!

Zapojit se do Mezinárodního dne vody můžete jednoduše i vy, stačí, když se dnes například osprchujete místo obvyklé koupele, nenecháte zbytečně téct vodu při čištění zubů nebo umyjete nádobí v napuštěném dřezu. David Penc ze společnosti Laufen CZ k problematice spotřeby vody dodává: „Abychom snížili spotřebu vody v koupelnách, je nutné myslet na správný výběr koupelnových doplňků a vybavení. Vhodné jsou například vodovodní baterie kontrolující množství a teplotu vody nebo klozety s úsporným dvojitým splachováním, díky nimž můžeme jen jedním stlačením rozhodnout o tom, zda spláchneme třemi nebo šesti litry vody.“

Roca radí, jak šetřit vodou každý den

 • Sprchujte se, oproti koupeli ve vaně tak ušetříte až polovinu vody.
 • Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou, spotřebujete tím třikrát větší množství vody než při mytí v napuštěném dřezu.
 • Při osobní hygieně nenechávejte zbytečně téct vodu z kohoutku, proteče jím 20 litrů za minutu. Používejte úsporný perlátor, který průtok snižuje na 6 l/min.
 • Pořiďte si úsporný systém splachování WC. Vybírejte pračky a myčky nádobí, které spotřebovávají méně vody.
 • Neperte v ruce, pračka využívá vodu efektivněji.
 • Zahradu zalévejte posbíranou dešťovou vodou.

Tagy: Tiskové zprávy

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií