Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Firmy mohou ušetřit na energiích správnou volbou zateplení, výměnou oken, ale třeba i modernizací osvětlení

03. 11. 2016 | Komerční sdělení


Náklady na energie tvoří velkou část výdajů firem. I proto jsou energetické úspory tématem, kterým se v současné době zabývá velká část tuzemských podniků. Zajistit si nízkou energetickou náročnost provozu je nejjednodušší při samotné stavbě, u stávajících provozů pak nastupuje vhodně zvolené zateplení či výměna oken. Podívejte se, kde všude lze hledat úspory.

Energie hrají v ekonomice firem důležitou roli. Tvoří totiž podstatnou část jejich celkových nákladů. Zatímco výrobní procesy mají společnosti z hlediska spotřeby energie často velmi dobře optimalizované, nezřídka se zapomíná na samotné firemní budovy, ať už se jedná o kanceláře, či výrobní haly. Právě u nich lze totiž též na energiích ušetřit nemalé peníze.

Stavba s využitím moderních materiálů

Nejsnáze si firmy samozřejmě zajistí nízkou energetickou náročnost u budov, které teprve plánují postavit. Použitím moderních stavebních materiálů v kombinaci se správně zvoleným izolantem lze docílit velmi dobré tepelné, ale též akustické izolace. Moderní zdicí prvky navíc vynikají vysokou tepelnou akumulací, díky níž nedochází v zimním období k tak rychlému vychladnutí interiéru a naopak jeho přílišnému zahřívání v letních měsících.

Zateplení pláště budovy

I u stávajících budov však má firma možnost značně ušetřit na výdajích za energie. Prvním krokem k úsporám by mělo být vhodně zvolené zateplení vnějšího pláště budovy včetně střechy, aby se zabránilo nežádoucím únikům tepla. „Stavební průzkum napoví, jaký typ fasády je pro nemovitost nejvhodnější – zda se vyplatí kontaktní fasáda, nebo fasáda provětrávaná – a jaký je nejvhodnější materiál na zateplení. Obecně platí, že je lepší sáhnout po uceleném systému od jednoho dodavatele než jednotlivé prvky shánět u více výrobců. Při volbě jednoho systému si totiž můžeme být jistí, že jeho jednotlivé díly spolu budou v dokonalé souhře,“ říká Petr Píša, technický ředitel společnosti Frigomont.

Výměna, nebo izolace oken

Dalším místem, kterým z budovy vedle fasády nejčastěji uniká teplo, jsou okna. Těmi může utíkat až 40 % tepla. Stará tepelně nevyhovující okna je vhodné vyměnit za nová s izolačními dvojskly. Stejně jako u fasády se jedná o jednorázovou větší investici, následné úspory jsou ale neoddiskutovatelné. Zvážit se však dá i izolace stávajících oken. K té se používají izolační pásky a izolační folie na sklo. Toto řešení však nikdy nebude tak účinné jako výměna netěsnících oken za nová, technologicky vyspělejší.

Nárazové větrání, správné rozvržení interiéru firmy

Velké tepelné ztráty vznikají, nehledě na to, jak dobře je budova zateplená, při dlouhodobém větrání pootevřenými okny. Větrat je totiž naopak nutné rychle a intenzivně. Případně lze využít též moderních vzduchotechnických systémů s rekuperací tepla, jež omezují tepelné ztráty a zároveň zlepšují kvalitu vnitřního ovzduší. Důležité je pak také správné rozvržení interiéru budovy.* „Topná tělesa by neměla být pokrytá žádnými věcmi, které by vytvářely překážku a bránily teplu dostat se do místnosti, ani by před nimi neměly stát velké předměty jako stoly či skříně. Tím se předejde zbytečnému přetápění a zvýšeným finančním nákladům,“* popisuje Petr Píša s tím, že v případě kanceláří by měl být pro zaměstnance vyčleněn dostatečný prostor pro odkládání věcí.

Výměna osvětlení a důsledné vypínání přístrojů

Prostor pro úspory energií se nabízí také u modernizace stávajícího osvětlení provozů a kanceláří. Úsporné osvětlovací systémy mohou firmě ušetřit až desítky procent nákladů na svícení ročně. Další úspory pak může přinést důsledné vypínání všech přístrojů. Na spotřebě domácnosti se televizor nebo počítač v režimu stand-by v podstatě neprojeví, v případě provozu s desítkami a stovkami podobných přístrojů jsou ovšem zbytečné náklady již vcelku výrazné.

Související články

Tagy: Tiskové zprávy

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií