Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Fakta k mediální válce o cenu elektřiny

31. 08. 2012 | Tisková zpráva


Tento týden na základě vyjádření ministerstva průmyslu a Energetického regulačního úřadu začaly sílit spekulace o možném zvýšení ceny elektřiny v důsledku podpory obnovitelných zdrojů. Aliance pro energetickou soběstačnost doplňuje debatu o několik faktů:

1) Obnovitelné zdroje mohou tlačit cenu na burze dolů:

  • Průměrný pokles ceny silové elektřiny na evropských burzách je mimo jiné v důsledku růstu obnovitelných zdrojů. Solární nebo větrná elektřina může potenciálně srazit cenu na spotové burze až do záporných hodnot. Provozní náklady na tyto zdroje jsou totiž nulové a v době, kdy je nadbytek čisté elektřiny vytlačují konvenční zdroje. Například v Německu nadbytek sluneční elektřiny snižoval průměrně v dopoledních časech ceny elektřiny na burze (EPEX) o 10 procent. Porovnáním let 2007 a 2011 vyplývá rozdíl dokonce až 40 procent.
  • Od přelomu loňského a letošního roku je v Německu maloobchodní cena elektřiny vyšší než cena sluneční elektřiny. Solární zdroje tak mohou díky dlouhodobé podpoře nabídnout ekonomicky zajímavější cenu, než nabízejí elektrárenské společnosti.

Podle Aliance pro energetickou soběstačnost by měla debata také sledovat chování společnosti ČEZ. Tato elektrárenská společnost má pomalu o polovinu vyšší marže než západní konkurence.

2) Deformovaný trh skrytými podporami:

  • Drtivá většina české energetiky je závislá na spotřebě fosilních paliv. Přitom právě uhelné elektrárny ČEZ jsou nepřímo dotované tím, že nenesou náklady za ničivé dopady na zdraví a škody na životním prostředí. Experti z Univerzity Karlovy a Vysoké školy ekonomické vyčíslili, že na výrobu elektřiny v hodnotě 50 miliard korun ve zdrojích, z nichž přibližně šedesát procent zaujímá uhlí, připadají ekologické a zdravotní škody za dalších 60 miliard.

3) Státní podíl, nebo přerozdělené příspěvky?

  • Často uváděný příspěvek státu (11,7 miliardy korun) nejsou veřejné finance, ale je z podstatné části tvořen prostředky vybranými takzvanou solární daní od majitelů fotovoltaických zdrojů a z darovací daně uvalené na emisní povolenky, které získaly elektrárenské společnosti zdarma.

„Český spotřebitel elektřiny doplácí mnohem více na skrytou podporu fosilní energetiky. Vyčíslení nezvratných škod na životním prostředí, krajině, či poškozeném zdraví by šlo do stovek miliard korun. Podpora obnovitelných zdrojů je pouze dočasné opatření. Jejich postupný růst pomáhá snižovat znečištění ovzduší a naši fatální závislost na uhlí,“ říká Martin Sedlák, výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost.

Tagy: Tiskové zprávy

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií