Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Pelety z českého dřeva jsou v létě levnější. Vyplatí se nakupovat do zásoby

02. 05. 2013 | Komerční sdělení

Zimní topná sezona konečně skončila a čeští výrobci dřevěných pelet přecházejí na nižší letní ceny. Zlevňují především v jarních měsících, letos v průměru asi o 10 %. Zákazníkům doporučují nakupovat právě teď, kdy jsou ceny i poptávka nejnižší, a zásobit se na zimu, kdy naopak ceny pelet zase stoupnou. Oproti jiným typům vytápění se tak dá na peletách díky sezónním slevám podstatně ušetřit. Nabídka se týká tisíců lidí, kteří automatický kotel na biomasu mají, i mnoha set dalších, kteří o jeho koupi letos uvažují. Každý rok přejde na komfortní vytápění peletami až dva tisíce českých domácností.


Letní ceny pelet se budou letos pohybovat lehce pod 6 tisíci Kč za tunu, včetně daní a dopravy, odhaduje Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta, který sdružuje výrobce dřevěných pelet a briket a kotlů na jejich spalování. První velcí výrobci a distributoři už zlevnili a mnozí další se k tomu chystají. Svým zákazníkům doporučují nakupovat palivo v létě na celou sezónu, ušetřit tak mohou tisíce korun. „Obzvlášť pokud máte doma větší sklep nebo sklad, nakupte pelety už v létě a uskladněte si je sami,“ radí Stupavský.

Výrobci dřevěných pelet po celé Evropě zlevňují každý rok, je to logické z hlediska fungování trhu a také to souvisí s rytmem práce na dřevařských pilách, odkud výrobci pelet berou svoji surovinu. Ty v zimě často stojí, zatímco na jaře a v létě pracují. Poptávka po peletách naopak roste v zimních měsících. Nadprůměrně studená zima ovšem letos zvýšila spotřebu pelet i celkovou poptávku, a tak jsou letní ceny pelet o něco vyšší než loni. „Všichni distributoři v rámci celé Evropy si s obavou, že po takovéto zimě nebude dostatek pelet, dělají zásoby na novou sezónu,“ vysvětluje Stupavský.

I přes zvýšenou poptávku lze v létě na peletách výrazně ušetřit. U dobrých distributorů seženete pelety i v zimě, ale připlatíte si buď za dražší zimní výrobu, anebo za to, že distributor skladoval a převážel pelety vyrobené v létě. „Doporučuji všem uživatelům, aby s nákupem neotáleli, ke konci roku lze zase očekávat tradiční nárůst cen. Při výběru dodavatele dejte pozor na dvě věci – zda je uváděná cena pelet kompletní a konečná, i s daněmi a dopravou, a zda jsou pelety dostatečně kvalitní, v nejlepším případě certifikované,“ dodává Stupavský.

Celosvětově rozšířeným certifikátem je ENplus – při kontrole dodavatele se dívejte právě po jeho kulaté značce. V Německu i Rakousku má certifikaci 90 % veškerých pelet, u nás jsou to asi 2/3 výroby. Levné pelety z východní Evropy tato kritéria samozřejmě nesplňují, jejich zákazníci pak za své peníze dostanou řádově horší palivo, které nevydá tolik tepla a navíc může znečistit i poškodit kotel nebo peletová kamna.

Celoevropsky se od roku 2010 zvýšil počet prodaných pelet ze 7 na 10 milionů tun ročně a i v Česku jsou rok od roku oblíbenějším palivem. Každý rok přibude jeden až dva tisíce nově instalovaných kotlů na dřevěné pelety. Vytápění peletami nabízí stejný komfort jako plyn, elektřina nebo topný olej – na rozdíl od vytápění kusovým dřevem nemusíte přikládat, provoz kotle je automatický. Pelety si pochvaluje například zpěvák Richard Krajčo, který jimi vytápí svůj soukromý statek, nebo Roman Šmucler, který jimi vytápí svoje sanatorium v Dobříši.

KONTAKT:

Ing. Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta

  • e-mail: predseda@ceska-peleta.cz
  • mobil: 724 611 316   
  • adresa: Česká peleta, z.s.p.o., Ruská 294, 252 29 Dobřichovice

Tagy: Tiskové zprávy

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo neokomentoval. Buďte první!

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií