Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Domácí elektrospotřebiče a jejich obměna v domácnostech

15. 11. 2010 | Tisková zpráva


Jaké jsou výhody a nevýhody výměny starých spotřebičů za nové? Kdy se investice do nového spotřebiče vrátí z hlediska spotřeby energie? Jaké vybírat nové spotřebiče z hlediska jejich spotřeby energie a kde tyto informace najdeme? Kam se starým spotřebičem?

Odpovědi na tyto otázky najdete v nové publikaci Domácí elektrospotřebiče a jejich obměna v domácnostech, kterou vydalo SEVEn, Středisko pro efektivní využívání energie, o.p.s. Cílem publikace je prezentovat na jednom místě problematiku výměny, nákupu a recyklace domácích elektrospotřebičů především z hlediska jejich spotřeby energie.

Vybraná fakta a zjištění, která naleznete v publikaci:

 • Průměrné stáří hlavních domácích elektrospotřebičů v českých domácnostech se pohybuje v rozmezí 8 až 10 let.
 • Od sedmdesátých (pračky), respektive devadesátých (chladničky) let došlo ve srovnání s nejúspornějšími novými modely spotřebičů až k trojnásobnému snížení provozní spotřeby energie.
 • Nejúspornější nové spotřebiče jsou označovány energetickými třídami A++, předpokládá se zavedení energetické třídy A+++.
 • V roce 2009 se energetická třída A a A+ podílela z více než 90–95 % na prodeji všech chladniček, praček a myček v zemích střední a východní Evropy.
 • Energetická návratnost výměny starého spotřebiče za nový (množství energie potřebné na výrobu a dovoz ve srovnání s nižší spotřebou energie na provoz) se pohybuje u praček a chladniček v rozmezí od 3 do 6 let, podle typu a stáří spotřebiče.
 • U chladniček se může projevovat stárnutí spotřebičů (zejména izolační pěny), které způsobuje zvýšení spotřeby o 1–2 % ročně.
 • Recyklací vysloužilé pračky se v průměru ušetří 165 kWh elektrické energie. Výroba materiálů přímo z nerostných surovin je energeticky velmi náročná. Zejména v případě železa dokáže výroba z druhotných surovin ušetřit až 80 % energie.

Při nákupu a využívání nových spotřebičů doporučujeme:

 • Zajímat se o nákup nového spotřebiče dříve, než ten původní fyzicky doslouží.
 • Vyhledávat spotřebiče s vhodnou provozní kapacitou (velikost, hmotnost náplně, apod.).
 • Vyhledávat spotřebiče s nízkou provozní spotřebou energie (podle energetického štítku).
 • Spotřebiče instalovat na vhodná místa (např. chladničku ne v blízkosti topných zdrojů apod.)
 • Domácí spotřebiče správně obsluhovat.
 • Vysloužilé spotřebiče odevzdat do míst zpětného odběru k jejich následné recyklaci.

Publikaci si můžete stáhnout na internetu

Publikace vznikla ve spolupráci s Pražskou energetikou, a. s., CECED CZ – Sdružením evropských výrobců domácích spotřebičů, a provozovatelem kolektivního systému zpětného odběru, odděleného sběru, zpracování a využití elektrozařízení, ELEKTROWIN a.s.

Publikace vznikla s finanční podporou Ministerstva průmyslu a obchodu v rámci Státního programu na podporu úspor energie Efekt 2010.

Publikace je zdarma k dispozici v SEVEn, Středisku pro efektivní využívání energie, o.p.s., Americká 17, Praha 2 nebo ke stažení na http://www.uspornespotrebice.cz/novinky/publikace-spotrebice/.

Tagy: Tiskové zprávy

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií