Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

ČEZ a PEUGEOT: Dohoda o spolupráci v oblasti elektromobility

09. 12. 2010 | Tisková zpráva


TISKOVÁ ZPRÁVA

Skupina ČEZ a společnost PEUGEOT ČESKÁ REPUBLIKA dnes podepsaly dohodu o realizaci pilotního projektu zaměřeného na rozvoj elektromobility v ČR. Jedná se o první projekt tohoto typu u nás a současně o první smlouvou o pronájmu elektromobilů Peugeot i0n s energetickou společností ve střední a východní Evropě v rámci značky Peugeot.

Cílem partnerství je vzájemná spolupráce na propagaci elektromobilů, získávání praktických zkušeností z jejich každodenního provozu a podpora dalšího rozvoje elektromobility. Peugeot poskytne formou pronájmu do projektu deset vozů typu iOn v roce 2011 a dalších 55 vozů v roce 2012, ČEZ se zavazuje vybudovat více než 150 dobíjecích stanic.

ČEZ obdrží 65 elektromobilů Peugeot i0n

Yann Carnoy, generální ředitel společnosti PEUGEOT ČESKÁ REPUBLIKA, a Alan Svoboda, obchodní ředitel Skupiny ČEZ, podepsali 7. prosince 2010 v Praze smlouvu o vzájemné spolupráci v oblasti rozvoje elektromobility v ČR. Své podpisy na smlouvu připojili Ayoul Grouvel, ředitel divize elektrických vozů skupiny PSA Peugeot Citroën, a Jiří Feist, ředitel pro rozvoj společnosti ČEZ.

PEUGEOT ČESKÁ REPUBLIKA dodá v rámci pilotního projektu Skupině ČEZ celkem 65 elektromobilů Peugeot i0n. Vozy budou poskytnuty formou tříletého pronájmu. Společnost PEUGEOT ČESKÁ REPUBLIKA se tak stala jedním z prvních zastoupení značky na světě, kterému se podařilo uzavřít kontrakt na pronájem elektrických vozů.

Projekt chce dostat elektromobily blíž k lidem

Značka Peugeot je v České republice, stejně jako ve světě, známá svým aktivním přístupem k snížení dopadu automobilismu na životní prostředí. Je však známá také jako průkopník revolučních technologií přinášejících inovativní řešení. Elektromobil Peugeot i0n, jenž zahajuje éru novodobých elektrických vozů v ČR, je nedílnou součástí strategie značky Peugeot a přispěje k dalšímu zvýšení povědomí o značce.

Jsme velice rádi, že se nám podařilo uzavřít tuto pro nás velice významnou smlouvu, která je tím významnější, že je prvním kontraktem na pronájem elektrických vozů energetické společnosti ve střední a východní Evropě. Věříme, že tato dohoda bude významným přínosem společnosti PEUGEOT ČESKÁ REPUBLIKA i Skupiny ČEZ k rozvoji elektromobility v ČR. Tato smlouva, kladoucí důraz na ekologii, technologie a nové obchodní metody, nepochybně posílí věhlas značky Peugeot v ČR,“ sdělil Yann Carnoy.

Podpis kontraktu s automobilkou Peugeot je důležitý i pro nás. Chceme-li, aby elektromobilita byla vnímána jako reálná alternativa spalovacím motorům, musíme umět dostat elektromobily blíž lidem. Proto vznikl tento pilotní projekt,“ vysvětlil Alan Svoboda.

Cíle pilotního projektu

Jedním z cílů tohoto, v České republice ojedinělého projektu, je získání dat potřebných k rozvoji elektromobility nejen u nás, ale i v ostatních evropských státech. Oba partneři se proto ve smlouvě zavázali k vzájemnému poskytováním informací a zkušeností. Ty budou následně použity k analýze chování a potřeb zákazníků, k ověření předpokladů rozvoje elektromobility, ekonomického modelu pronájmu elektromobilů apod.

Získaná data pomohou značce Peugeot připravit se na roli klíčového hráče na novodobém trhu elektrických vozů, jejíž dosažení je jedním z cílů této značky. Pro ČEZ je projekt zdrojem důležitých informací při rozhodování o dalších krocích v oblasti elektromobility a významným posunem v oblasti iniciativy s názvem FUTUR/E/MOTION neboli Energie zítřka.

Využití elektromobilů

ČEZ chce využít elektromobily pro vlastní potřebu a kromě toho je poskytne formou pronájmu i svým partnerům. Dva vozy budou také testovány ve Vrchlabí, jež se stalo prvním energeticky chytrým regionem v ČR. Zde se vyzkouší, jak elektromobilita funguje v systému tzv. chytrých sítí (z anglického Smart Grids), které jsou součástí programu FUTUR/E/MOTION.

Věřím, že potenciál využití elektromobilů je už dnes poměrně široký. V řadě případů není omezený dojezd problémem a v dnešní době by elektromobily nalezly zajímavé uplatnění,“ říká Tomáš Chmelík, manažer Útvaru čistých technologií Skupiny ČEZ, a dodává: „Jízda s i0nem je velmi příjemná a myslím, že řada zákazníků zjistí, že je to vlastně zábava.“

Ekologické hledisko

Přechod na elektřinu je pro osobní dopravu velkou příležitostí, jak snížit emise CO2, zpříjemnit životní podmínky obyvatelům měst a přitom snížit závislost na dovozech ropy. V procesu přechodu na elektrické vozy představuje nyní Peugeot i0n první krok. Je prvním elektromobilem nové generace, který budou v letech 2011 a 2012 následovat i další modely značky Peugeot vybavené elektrickou a hybridní technologií.

Rozvoj elektromobility je závislý na kapacitě a ceně. Investováním do rozvoje baterií a rozšiřováním počtu elektromobilů na trhu dojde k poklesu ceny elektromobilů a stanou se tak dostupnějšími. Podmínkou ekologického přínosu elektromobilů je jejich využití v masovém měřítku.

Dobíjecí stanice

Elektromobily se mohou masově používat jen pokud je k dispozici dostatečně hustá a dobře fungující síť dobíjecích míst. I v této oblasti je vzájemná spolupráce energetiky a automobilky velmi důležitá. „Podmínkou pro rozvoj trhu elektrických vozů je rozšiřování počtu dobíjecích stanic v návaznosti na zavádění elektromobilů do provozu. ČEZ se stane jednou z prvních společností v Evropě, která bude mít ve svém vozovém parku elektrické vozy nové generace. Elektromobilita v České republice se velmi brzy stane realitou,“ prohlásil Ayoul Grouvel, ředitel divize elektrických vozů PSA Peugeot Citroën.

Skupina ČEZ se podepsáním smlouvy se společností Peugeot ČR mimo jiné zavazuje k tomu, že do roku 2012 vybuduje více než 150 dobíjecích stanic. Výstavba infrastruktury musí odrážet uživatelský okruh elektromobilů a území, kde se budou vozidla pohybovat. Skupina ČEZ se chce zaměřit především na výstavbu stanic, které budou veřejně přístupné, nebo kde lidé tráví delší čas. Mohou to být například obchodní a zábavní centra, veřejná parkoviště a další místa. Získané zkušenosti budou důležité pro další rozhodování o umístění nových dobíjecích stanic. V této souvislosti již nyní ČEZ jedná s řadou partnerů, v jejichž lokalitách by měly být stanice v následujících měsících budovány.

Související články

Tagy: Tiskové zprávy

Vyhrajte LED žárovku nebo 8 GB USB!

Víte, že energetická společnost E.ON letos nabízí dotaci na nákup izolačních materiálů? A chtěli byste vyhrát úspornou LED žárovku nebo USB flash disk s kapacitou 8 GB? Odpovězte na jednoduchou otázku a výhra může být vaše.

Energetická společnost E.ON nabízí pro stávající i nové zákazníky unikátní renovační balíčky, díky kterým můžete nakupovat izolační materiály se slevou až 40 %. Nabídka produktů, na které se sleva vztahuje, je tak široká, že zde naleznete vhodný typ izolace prakticky pro každý projekt od kontaktního zateplení fasády, až po akustickou izolaci podlahy. Výhodné je, že se sleva vztahuje výhradně k nákupu izolačních materiálů, samotné provedení zateplení či izolace následně zrealizujete buď vlastními silami, nebo s vámi vybranou firmou.

Můžete využít jeden, více, nebo také všechny renovační balíčky. Teď už se tedy zbývá jen rozhodnout, které renovační balíčky jsou vhodné pro váš projekt. Abychom vám toto rozhodování zpříjemnili, připravili jsme pro vás soutěž, ve které se 20 výherců může těšit na LED žárovku nebo USB flash disk 8GB. Soutěže se může zúčastnit úplně každý. Své odpovědi na soutěžní otázku zasílejte společně s kontaktními údaji od 3. 5. 2013 do 31. 5. 2013.

Soutěžní otázka:

Kolik renovačních balíčků nabízí energetická společnost E.ON v roce 2013?

4
7
8

Kontaktní údaje:

Kontaktní osoba:                       
Email:                                         
Telefon:                                                      
Adresa:        

Kraj:                                                      

 

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií