fbpx

Power Wall – čeká nás revoluce v domácí energetice?0

Americký technologický vizionář a zakladatel společnosti Tesla Motors Elon Musk představil na začátku května nové baterie pro domácnost s názvem Power Wall. Potvrzuje se trend nástupu „chytrých“ domácích baterií.

Prvního května představil Elon Musk ve svém nočním show nový typ baterie názvem “Power Wall” pro použití v domech a větší typ s názvem “Powerpacks” pro elektrárny nebo energeticky náročné provozy.

Tyto baterie podle jeho slov “změní způsob, jakým svět využívá energii”. Baterie mají elegantní vzhled, jsou zcela bezúdržbové (záruka 10 let) a bude možné je spojovat do větších bloků podle potřeby. Elon Musk, má za sebou už docela dost zajímavých nápadů; jeho nepochybně nejznámější aktivitou je firma Tesla Motors, která vyrábí elektromobily. Není proto překvapující, že jde vlastně o stejný typ baterie, který je používán v elektromobilech Tesla – tedy Li-ion baterie složené z velkého množství článků typu 18650, které se používají v notebookových bateriích nebo v LED čelovkách či svítilnách.

Reklama

První z řady „gigatováren“ na baterie

Sestavení baterie o velké kapacitě z velkého počtu malých článků není (lépe řečeno dosud nebylo) příliš obvyklé řešení. Zdá se ale, že firmě Tesla Motors se to vyplácí. Výše uvedená prezentace nepředstavila ovšem pouze baterie, ale i továrnu na jejich výrobu s názvem Tesla Gigafactory 1. Jak napovídá číslo jedna v názvu a jak bylo zmíněno v prezentaci, takových továren by měla vzniknout celá řada.

Vizualizace továrny Gigafactory. (Zdroj: Tesla Motors)

Ta první se už staví v Nevadě a měla by být v provozu od r. 2017. Elon Musk má v plánu pomocí relativně levných a dostupných baterií umožnit přechod celé energetiky a dopravy na obnovitelné zdroje (slunce a vítr). Vypadá to megalomansky, ale čistě technicky vzato by to mohlo jít, všechny potřebné komponenty jsou už k dispozici a jediný problém jsou, jako obvykle finance. Tedy přesněji řečeno to zda vize čisté energie a energetické soběstačnosti dokáže získat dostatečné množství lidí, kteří ty potřebné peníze za to utratí.

Baterie Power Wall je určena k zavěšení na stěnu. Pojme 7 kWh energie. (obr. Tesla Energy)

Pravdou je, že pro elektrifikaci ostrovů v Indonézii, vesnic v Africe či zálohování notoricky nespolehlivé elektrické sítě v Indii by takovéto dostupné a bezúdržbové baterie byly naprosto skvělým řešením. Je ovšem otázkou zda zrovna v těchto oblastech mají lidé dostatečnou kupní sílu.

Technické parametry baterie Power Wall

Power Wall s kapacitou 7 kWh se má prodávat za 3000 USD, 10kW verze pak ze 3500 USD. Je to elegantní skříňka o rozměrech 130 x 86 x 18 cm o hmotnosti přibližně 100 kg určená k zavěšení na stěnu. Napětí je podle stupně nabití 350 – 450 V. Nominální proudové zatížení 5.8 A, špičkové 8.6 A. Udávaná účinnost pro cyklus nabití-vybití (round-trip DC efficiency) je 92 %. Rozsah pracovních teplot je od minus 20 do plus 43°C. V případě větší potřeby energie lze paralelně spojovat až 9 kusů baterií. Zajímavá je 10letá záruka. Prodávat se začne letos v létě.

Větší Power Pack má kapacitu 10 0kWh a jednotlivé moduly možné spojovat do velkých celků s kapacitou od 500 kWh až do 10 MWh, v případě potřeby i větších. Takovéto bloky by ve spojení s obousměrnými DC-AC invertory mohly sloužit pro vykrývání špiček v rozvodné síti nebo pro eliminaci kolísavého výkonu větrných či solárních elektráren.

Výhodou těchto akumulátorů je, že mohou reagovat na potřeby sítě v řádu milisekund. Podle Elona Muska dvě miliardy Powerpacků (množství řádově srovnatelné s množstvím vozidel na celém světě) stačí údajně na zajištění veškeré elektřiny, kterou svět spotřebovává.

Srovnání velikostí běžné tužkové baterie a článku typu 18650. (Zdroj: Wikipedia.org.)

Musím říci, že je to nádherná vize, taková opravdu “americká”. Přiznám se, že mne na tom nejvíc fascinuje to použití milionů či později miliard maličkých článků typ 18650 jako univerzální stavební jednotky. Tímhle Elon Musk připomíná Edisona nebo Henriho Forda, často je také srovnáván se Stevem Jobsem. Jeho kritici ovšem namítají jednu, podle mého soudu, velmi zásadní věc. Na rozdíl od výše zmíněných pánů totiž nenabízí běžnému spotřebiteli v rozvinutých zemích s fungující elektrickou infrastrukturou nic, co by už neměl. Ty baterie jsou naprosto báječné pro někoho, kdo není připojen k síti a musí spoléhat na fotovoltaiku či vítr, určitě je ocení lidé, kteří touží po tom snížit závislost na neobnovitelných zdrojích.

Pouze pro zájemce o ostrovní fotovoltaiku nebo pro každého?

Power Wall je báječná věc pro nadšence do solárních elektráren, otázkou ovšem je, zda jsou výše uvedené skupiny lidí dostatečně velké na to, aby zaplatily rozjezd tak velkého projektu. Já bych spíš odhadl, že tahounem bude výroba elektromobilů.

Také mi přijde trochu problematické to poměrně vysoké napětí, které zvolil; 350 – 450V je z hlediska fotovoltaiky skoro až moc; to je ale jen technický problém a nepochybuji, že se nakonec tyhle baterie budou dodávat s vhodnými a přiměřeně levnými regulátory a měniči (bez nich jsou vlastně nepoužitelné).

V této chvíli nezbývá než počkat, jak se to celé vyvine. Rozhodně je to zajímavý počin a moc bych si přál, aby to vyšlo. Koneckonců i pro ty, kteří nemají v úmyslu si pořizovat fotovoltaickou či větrnou elektrárnu by mohlo rozšíření baterií Power Wall přinést nějaké výhody. Články typ 18650 se totiž používají do baterií notebooků a vůbec by neškodilo, kdyby notebookové baterie výrazně zlevnily.

Autor: Karel Murtinger

Autor je spolupracovník redakce a energetický poradce. Dlouhodobě se zabývá problematikou nízkoenergetických a pasivních staveb a souvisejících technologií.