Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Komentáře k článku: Auta na zemní plyn - výrobci CNG palivu věří

Už 5 500 aut v ČR jezdí na stlačený zemní plyn, neboli CNG. A tento počet bude nadále prudce stoupat, neboť se stále zvyšuje nabídka nových aut přímo od výrobců opatřených technologií pro jízdu na plyn.

3580

Zpět na článek

Vložil: Bohumil Filip, CNG vs Diezel, 1.7.2013 7:16

CNG je fajn, ale do výhodnosti jeho provozu je potřeba ještě započítat pár faktorů.
1. Vyšší pořizovací cena nového auta na CNG.
2. Nižší dojezd auta jen na CNG nádrž. U nových aut to je zhruba 300 až 400 km.
3. Málo čerpacích stanic, tudíž se může stát že si uděláte zajížďku abyste natankovali.

Pro srovnání použiji VW Golf 1,9 TDI.
Dojezd u VW mám zhruba 950 km a benzinku při cestě, takže zajížďka je jen asi 1km tam a 1km zpět. Užitných kilometrů tudíž 948.
Abych ujel s CNG stejné množství užitných kilometrů (k poměru použiji Opel na CNG který má dojezd na nádrž 340km)musím jet natankovat 3x! Osobně mám totiž nejbližší tankovací stanici 20km daleko mimo mou obvyklou trasu, takže to je 40km zajížďka jen čistě pro natankování. Tím pádem abych ujel 900km s tímhle autem, tak musím připočítat těch 120 tankovacích kilometrů který holt zaplatím. Když si navíc připočítám vyšší pořizovací cenu CNG motoru. Tak při celkové obvyklé životnosti auta zhruba 200 tisíc najetých kilometrů během deseti let, není ta úspora nijak velká. Pak už jen zbývá položit si otázku jak moc si cením času který strávím častým ježděním tankování.

P.S.: Pokud nemá nový automobil plnohodnotnou nádrž na klasické palivo, ale jen zmenšenou, tak si ještě zkuste představit cestování za dovolenou třeba do chorvatska. CNG sjedete během chvilky a pak už jen jedete na benzín a cestování se mění v neustálý hledání čerpacích stanic. (zkušenost mého kolegy co má orig. auto na CNG)

Vložil: Michal Doležel, díky, 1.7.2013 10:08

za porovnání. S delšími cestami může být opravdu problém a stejně tak s tankováním, pokud nebydlíte ve velkém městě. Osobně si myslím, že výhodnost tohoto paliva v blízké budoucnosti poroste. CNG stanice vznikají poměrně rychle - soudě podle tiskových zpráv, které mi posílá asociace NGV...

Vložil: Mirek, výhodnost CNG, 1.7.2013 18:06

Počet stanic určitě poroste možná až na úroveň LPG. Jenže cenová výhoda obou je nyní dána rozdílem spotřebních daní a jakmile se výrazněji projeví podíl těchto alternativ,tak moudrý stát chybějící daně nahradí -vyrovná LPG a CNG s benzínem a naftou a bude po revoluci.Otázkou je,kdy a ne zda se tak stane. Takže hurá všichni do přestaveb :-)

Vložil: novak, A co, 3.7.2013 8:25

Vložil: novak, existuje, 3.7.2013 8:27

zarizeni zvane domaci plnicka,nemusis nikam jezdit a za noc mas natankovano.

Vložil: Mirek, plnička, 3.7.2013 21:16

Nojo , jenže na plnění je třeba vysokotlaký kompresor(s přetlakem v domácím potrubí se ani nedá kalkulovat).Takže to bude baštit elektřinu a stlačovat s poměrně nízkou účinností(větší kompresor je lepší),vzniklé teplo někam odvětráme ...účinnost stlačování bude kolem 14%. A možná to bude celkem hlučné,to pístové kompresory bývají :-) . Noční ticho bude fuč i pro sousedy.

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií