fbpx

Vše se propojuje a nástup ekologičtějsích materiálů – novinky z letošního For Archu0

Letošní stavební veletrh ukázal hlavně některé obecné trendy v oblasti dřevostaveb. V expozici vytápění to vypadalo, jako by existovaly pouze kotle na pevná a tepelná čerpadla. Pozvolna nastupují ekologičtější stavební materiály a celou řadu technických zařízení lze připojit na internet.

Na veletrhu byla k vidění celá řada dodavatelů dřevostaveb. Zdá se, že tato stavební technologie se stále více emancipuje, přesto že v česku stále převažují stavby z tradičních materiálů. Mezi dřevostavbami si nešlo nevšimnout široké nabídky difuzně otevřených skladeb stěn. Ty už jako technologie dřevostaveb začínají převažovat.

Reklama

Tradiční materiály táhnou. Cihlová zahradní dlažba od výrobce Wienerberger. (Foto: autor)

Difuzně otevřená skladba stěny umožňuje transport vodní páry z interiéru do exteriéru. Díky tomu jsou pak dřevostavby méně náchylné k poškození vlhkostí, ke kterému může dojít například při nechtěnému porušení foliové parozábrany v difuzně uzavřených konstrukcích. Konstrukce dřevostaveb prostupná pro vodní páru má také lepší tepelnou setrvačnost a v létě je tedy pobyt v těchto stavbách daleko příjemnější, protože se tolik neprohřívají.

A táhnou také retrodesign ve své vkusnější i méně vkusné podobě. (Foto: autor)

Skladby stěn tvořené sádrokartonem nebo OSB deskou, které fungují jako parobrzda, ale stěnu proti vlhkosti neizolují neprodyšně, a s izolací z minerální vaty a dřevovláknitých desek v nabídce vystavovatelů jednoznačně převažovaly. I přesto se dali najít tradiční řešení v podobě stěn s parotěsnou folií a tepelně-izolační vrstvou z polystyrenu. Podle některých odborníků je ale tento způsob konstrukce už překonaný. „Překvapuje mě, že difuzně uzavřené konstrukce stěn ještě vůbec někdo nabízí,“ sdělil například Karel Murtinger, energetický poradce ze sdružení Ekowatt. „Difuzně uzavřená stěna ale není z principu špatná, musí mít ale dobře dimenzovanou vnější tepelnou izolaci, aby se vlhkost nemohla srážet v dřevěné konstrukci,“ doplnil Murtinger.

Vlevo je difuzně uzavřená skladba stěna izolovaná šedým polystyrenem. Vpravo je vystavena difuzně otevřená skladba s izolací z minerální vlny. (Foto: autor)

S rozšířením difuzně otevřených skladeb stěn souvisí také častější používání dřevovláknitých desek (Hofatex, Steico atd.) jako vnější izolace. Tyto desky také začínají nahrazovat minerální vlnu, jejíž doménou zůstává hlavně zateplení konstrukce domů.

Desky z lisovaných dřevěných vláken mají dobré tepelně-izolační i akustické vlastnosti a dobře akumulují teplo. Navíc jde o ekologický materiál. Nevýhodou zůstává vyšší cena. Ta i podle názoru jednoho z vystavovatelů stále ještě brání většímu rozšíření těchto materiálů.

Foukaná izolace – výhodou je rychlost realizace

Mnoho dodavatelů nabízí dřevostavby, jejichž střecha a konstrukce stěn je tepelně izolována pomocí foukané izolace. Důvodem nejspíš bude kromě dobrých tepelně izolačních i akustických vlastností hlavně rychlost a jednoduchost aplikace. Izolaci totiž dodavatelská firmy strojově nafouká přímo do hotové konstrukce domu.

Skladba stěny s izolací z foukané celulózy. Sádrokarton (vlevo) tvoří parozábranu, z vnějšku stěnu izolují dřevovláknité desky. (Foto: autor)

Jak mi ale vysvětlil jeden řemeslník, problémem může nastat, když do takové stěny potřebujete později nějak zasáhnout – například vybudovat nový prostup třeba pro komín nebo lokální větrací jednotku. V takovém případě se nejspíš všechna izolace z dané konstrukční sekce vysype ven a bude potřeba ji doplnit či nahradit. Také foukaná izolace na bázi celulózy je ekologický a dobře rozložitelný materiál.

Větrání s rekuperací

Společnost Atrea na For Archu ukázala svoje inovované centrální rekuperační jednotky a to jak podstropní, tak i stojaté pro uložení v technické místnosti domu. Jejich ventilátory jsou osazeny lepšími silentbloky, celá jednotka by měla být proto tišší. Zařízení jsou v duchu moderního trendu osazena řídicí elektronikou s možností ovládání přes internet. Data se k jednotkám připojují přes klasický síťový konektor RJ45.

Nemůžete doma dýchat? Zkuste lokální větrací jednotku

Centrální větrací systémy se do některých domů umísťují poměrně těžko. V takovém případě může přijít vhod lokální větrání s rekuperací tepla. Jde o malé zařízení, které se montuje přímo na obvodovou stěnu domu a zabezpečuje větrání jedné či dvou místností. A to bez nutnosti budovat nákladné rozvody vzduchotechniky, protože vzduch proudí přes výměník otvorem přímo ve stěně.

Lokální větrací jednotka Korasmart s rekuperací tepla. Foto: autor

Ještě před pár lety se taková zařízení hledala jen těžko, dnes už jich na českém trhu seženete několik. Jako svou novinku vystavoval lokální větrací jednotku s rekuperací tepla i český výrobce radiátorů – firma Korado.

Malá větrací jednotka bez rekuperace. Na ní je senzor koncentrace CO2. (Foto: autor)

Při instalaci lokální větrací jednotky je nutné vybudovat otvor v obvodové zdi domu o průměru cca 30 cm. Zařízení je pak umístěno na zdi, ale není příliš velké ani nápadné. Větrací jednotku je možné ovládat klasicky ovládacím panelem, nebo pomocí čidla koncentrace CO2 v místnosti. Bohužel čidlo s větrací jednotkou s rekuperací tepla firmy Korado nekomunikuje bezdrátově. Ta je možná jen s jednodušším větracím zařízením bez rekuperace, která firma rovněž nabízí.

Další z lokálních rekuperačních jednotek. Vnitřní část s výměníkem je vlevo. (Foto: autor)

Problémem lokálních rekuperačních jednotek může být hlučnost. Tu jsme bohužel ve veletržním ruchu vyzkoušet nemohli. Na nejnižší výkon, který stačí na přísun čerstvého vzduchu třeba do ložnice obývané dvěma osobami, by ale větrání příliš hlučné být nemělo. Lokální větrací jednotka samozřejmě nemá tak velký výměník tepla, jako centrální větrací systém, její účinnost proto bývá nižší. Cena těchto zařízení se pohybuje okolo 15 tisíc korun.

Kotle a vytápění

V hale věnované vytápění to na první pohled vypadlo, jako by se v Česku prodávaly pouze kotle na tuhá paliva a tepelná čerpadla. Tyto výrobky zde totiž převažovaly. Osobně jsem čekal, že se v nabídce vystavovatelů objeví víc zajímavých kotlů na tuhá paliva určená pro nízkoenergetické domy. V nich totiž většinou stačí malý kotel s výkonem třeba okolo 8 kW. Celkově se výrobci soustřeďují na úspory paliva a možnost čerpání různých dotací. Právě kotlíkové dotace a Nová zelená úsporám budou mít letos a příští rok asi na prodej moderních kotlů velmi pozitivní vliv.

Ovládací panel úsporného bojleru z DZ Dražice. Foto: autor

Chytrá domácnost

Systémů pro chytrou domácnost je na trhu poměrně hodně. Až se zdá, jako by ovládání všech technologií přes tablet či mobilní telefon bylo pro provoz moderního domu nezbytné. Na veletrhu samozřejmě převládala proprietární řešení jednotlivých výrobců, kteří nabízí svoje softwarové aplikace i hardware v podobě různých ovládacích prvků. To je samozřejmě výhodné, pokud takový systém budujete od počátku například v novostavbě.

Osobně mě ale zajímají různá otevřená řešení. Dovedu si představit třeba ovládání chytré domácnosti pomocí minipočítače Raspberry PI, který může komunikovat s termostatem pomocí rozhraní OpenTherm, řídit větrání a třeba i zobrazovat telemetrická data z domácí čistírny odpadních vod a solární elektrárny.

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.