fbpx

PŘEHLED: Stavební materiály0

Kritéria výběru stavebního materiálu

Budete stavět? Rozmýšlíte, jaký materiál zvolit pro stavbu svého domu? Jaké stavební materiály jsou aktuálně na trhu? Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Podle jakých kritérií stavební materiál vybírat? + PŘEHLEDNÁ TABULKA

Ve své poradenské praxi se často setkávám s otázkou „Z čeho stavět?“.  Co je lepší? Dřevostavba, nebo zděný dům? A pokud zděný dům, tak Porotherm či Ytong? Na tuto otázku je pochopitelně jednoduchá odpověď: každý způsob stavění a stavební materiál má své výhody a nevýhody.

„Až když budeme znát vlastnosti materiálu a ujasníme si, co je pro nás důležité, můžeme se kvalifikovaně rozhodnout, jakému stavebnímu materiálu dáme přednost.“

Reklama

V dnešní době je výběr materiálů pro stavbu domu a stavebních postupů opravdu bohatý; schéma toho, co přichází v úvahu, ukazuje následující obrázek. Kromě tradičních stavebních materiálů se objevují také alternativní.  Alternativní stavby mohou být velmi excentrické jako například stavba ze starých pneumatik, z plechového sila a podobně. Trochu tradičnější už jsou domy z drnů, které například v některých severských zemích či USA stojí dodnes. V našich podmínkách se setkáme občas s domy z balíků slámy.

Schéma možností stavby

 

Vybíráme stavební materiál: Kritéria

Základní otázkou při výběru stavebního materiálu je, čím se jednotlivé možnosti od sebe liší a podle jakých kritérií máme vybírat. Bez nároku na úplnost lze uvést tato kritéria:

  • Cena stavby

Toto kritérium patří k nejčastěji uváděným (a poněkud přeceňovaným). Rozdíly nejsou zas tak velké a cena hrubé stavby představuje jen menší částí ceny celého domu; nicméně když si člověk bere hypotéku na několik milionů a bude ji splácet řadu let, tak je cena opravdu důležitá. Z hlediska ceny hrubé stavby jsou asi nejvýhodnější domy ze slámy a cenově dobře vychází i některé dřevostavby.

  • Tepelné ztráty

V souvislosti s perspektivou cen energie jde zřejmě o druhé nejdůležitější kritérium; velmi nízké tepelné ztráty se dají poměrně snadno dosáhnout u dřevostavby (proto se tolik pasivních domů staví právě jako dobře izolovaná dřevostavba). Pokud vezmeme v úvahu tepelné zisky ze slunečního záření, tak je v některých případech lepší sendvičová konstrukce s masivní nosnou zdí a silnou vnější tepelnou izolací.

 

SERIÁL: Stavba domu

Co obnáší výstavba dřevostavby?

– Jak na stavbu pasivního domu

– Stavíme energeticky úsporný dům

– Konstrukční systémy dřevostaveb

  • Tepelná kapacita

Tepelná kapacita, respektive stálost teploty uvnitř domu a odolnost proti rychlému vychladnutí v zimě nebo nežádoucímu přehřívání v létě je dalším důležitým kritériem. Z tohoto hlediska je asi nejlepší sendvičová konstrukce s masivní nosnou zdí a vnější tepelnou izolací. Vysoká tepelná kapacita umožní v zimním období dobré využití tepelných zisků z jižních oken a dokáže uložit přebytky tepla třeba z krbových kamen.

  • Odolnost proti vodě

Toto kritérium získalo na popularitě až po dvou velkých povodních, kterým některé oblasti České republiky musely v minulých letech čelit. Důležitá je co nejmenší nasákavost použitých materiálů a jejich odolnost proti vodě, takže poměrně dobře jsou na tom sendvičové stěny s betonem nebo vápenopískovým zdivem a izolací z pěnového polystyrénu (speciálně extrudovaný polystyren je zcela nenasákavý). Tam, kde hrozí zasažení domu záplavovou vlnou, je důležitá pevnost domu; hlavně jeho základů a zdiva v přízemí. Obecně nicméně platí, že lepší je dům v záplavové oblasti vůbec nestavět, pokud musíme.

  • Rychlost výstavby domu

V tomto ohledu jasně vítězí dřevostavby montované z továrně vyrobených (prefabrikovaných) modulů.

  • Životní prostředí a ekologie

Ohled na životní prostředí, snaha o použití přírodních materiálů, minimalizace „zabudovaná energie“  a možnost recyklace použitých stavebních materiálů se v poslední době stala dalším důležitým kritériem. Někteří lidé usilují, aby byl dům přátelský k životnímu prostředí a spotřebovával minimum energie nejen při svém provozu ale i při své stavbě a aby po dožití nebyl problém jej ekologicky zlikvidovat.

Je to i otázka ekonomická, těžko se dnes odhaduje, kolik bude stát eventuální likvidace tepelných izolací nebo jiných prvků konstrukce domu po skončení jeho životnosti (vzpomeňme si na problémy s azbestem ve stavebních materiálech). Dnes je na trhu celkem dost materiálů (jak pro zdění, tak pro tepelnou izolaci), které můžeme považovat za přírodní (ona je to do jisté míry otázka definice, co je ještě přírodní a co už není).


Před výběrem stavebního materiálu bychom si měli ujasnit, jaká kritéria jsou pro nás důležitá. Zdroj: Thinkstockphotos.com

Ke stavbě nosných částí stěn lze použít dřevo (pro příčky a někdy i nosné stěny), lze také použít nepálené cihly (např. Heluz Nature Energy). Výjimečně se setkáme i s použitím kamenného zdiva. Namísto izolace z minerálních vláken lze použít ovčí vlnu nebo izolační desky z konopí, případně dalších přírodních vláken.

Z hlediska množství zabudované energie a budoucí likvidace je výhodné použít jako stavební materiál dřevo a nepálené cihly, jakož i většinu materiálů z přírodních vláken.  Pokud jde o recyklaci, tak zde je obtížné dělat konkrétní odhady, zda určitý materiál bude za 50 nebo více let odpadem či cennou surovinou. Mezi ochránci přírody nepopulární pěnový polystyren se dá dobře recyklovat (může se z něj např. dělat polystyrenbeton.  Občas s trochou nadsázky říkám, že pěnový polystyrén z tepelných izolací by se v éře po vyčerpání zásob ropy mohl stát vyhledávanou surovinou pro chemický průmysl; dá se totiž poměrně snadno termálně depolymerizovat (např. BASF na to má patenty).

  • Dobrá zvuková izolace

Kritérium neprůzvučnosti (dobré zvukové izolace) získalo díky stále rostoucí dopravě na důležitosti.  Velký vliv mají u každé stavby použitá okna, pokud jde o zdivo, tak je důležitá plošná hmotnost stěny a zvuková pohltivost tepelné izolace.  Dobrý akustický útlum má např. sendvičová konstrukce s masivní těžkou vnitřní stěnou (například z vápenopískových bloků či cihel) a vnější tepelnou izolací z minerálních vláken. Pokud se staví z cihelných bloků suchým zděním, tak slabým místem je vzduchem vyplněná spára. Je vhodné vyplnit styčné mezery lepidlem v pruzích a vytvořit tak kombinaci lehkého a těžkého materiálu, tj. lepidlo + vzduchové kapsy.

  • Tloušťka stěny

Toto kritérium má význam zpravidla jen u malých domů na parcelách s omezenou velikostí. Snížením tloušťky obvodových stěn a příček na polovic (z 50 cm na 25, resp. 15 cm) tak získáme zhruba 8 % obytného prostoru navíc. Vyjádřeno v penězích to ale není žádná závratná suma, i při ceně parcely 7000 Kč/m2 je cena ušetřené plochy jen 56 000 Kč.

Nepochybně existuje ještě celá řada dalších požadavků a kritérií (např. požární odolnost nebo schopnost vyrovnávat vlhkost) nicméně i tak je již tento seznam kritérií, podle nichž stavební materiál vybíráme, neúnosně dlouhý.

Přehled stavebních materiálů a jejich hodnocení (známky 1-5 jako ve škole)

 

Kritérium
druh stěny
cena stavby
tepelné ztráty
tepelná kapacita
odolnost proti vodě
Rychlost stavby
Životní prostředí
Neprůzvučnost
Tloušťka stěny
dutá cihla
2
2
3
4
2
2
3
4
pórobeton
2
2
3
4
2
3
3
3
sendvičová stěna s vnější izolací
4
1
1
2
3
3
1
2
bloky s integrovanou tepelnou izolací
4
1
2
4
2
3
2
2
Montovaná dřevostavba ze sendvičových panelů
2
1
4
?
1
2
4
1
Slamněná stěna s hliněnou omítkou
1
1
3
5
3
1
2
3

 

Autor: Jana Poncarová