fbpx

Větrací systémy s rekuperací a vytápění – podzimní novinky0

Veletrh For Arch 2013 ukázal také některé novinky z oblasti větracích systémů a vytápění. Právě větrání s rekuperací tepla se vzhledem častým výměnám starých oken stává velmi důležité pro celkový komfort bydlení.

Jak se postupně posouváme ke stále energeticky úspornějším domům s velmi těsnými okny, nabývá na významu otázka správného větrání. Troufnu si říci, že většina lidí, kteří uvažují o tom jak snížit spotřebu energie a ušetřit peníze, začíná tím, že vymění okna. Mnoho z nich - bohužel - výměnou oken také skončí. Dodavatelé těch krásných, těsných a drahých oken ovšem zpravidla své zákazníky neupozorňují, že když si ta okna osadí, musí potom také pořádně větrat.

„Proč mám dát takové peníze za těsná okna, když je pak zase musím každou chvíli otvírat?“

Reklama

Ono je to z marketingového hlediska vlastně docela problém. Pak totiž nevyhnutelně následuje otázka „proč mám proboha dát takové peníze za těsná okna, když je pak zase musím každou chvíli otvírat?“ Na to sice existuje několik dobrých odpovědí, ale i já si často připadám hloupě, když lidi upozorňuji, že by po výměně oken měli každou hodinu vyvětrat. Výrobci samozřejmě opatřují okna různými systémy mikroventilace, nicméně zdá se, že žádný z mikroventilačních systémů se příliš neosvědčil. V současnosti to vypadá tak, že asi jediná schůdná cesta je instalace rekuperačního větrání.

Dobře utěsněné nízkoenergetické domy je vhodné osadit větráním s rekuperací. Jen tak nebudete muset větrat téměř každou hodinu. (Foto: autor)

Firmy, které rekuperační větrání prodávají a instalují, vysvětlují jeho výhody zpravidla docela přesvědčivě. Například firma ELMET má na svých stránkách webových stránkách jako první položku v menu „Projekt Zdravý dům“, kde celkem podrobně zmiňuje například Syndrom nemocných budov (Sick building syndrome – SBS) a další věci související s větráním. Rekuperační jednotky jsou proto zastoupeny na veletrzích ve stále větší míře. Firma s poměrně dlouhou tradicí je třeba Atrea, která nabízí široký sortiment všeho co je třeba k větrání a rekuperaci . Výše zmíněná firma Elmet nabízí kromě obvyklých rekuperačních systémů, i takzvané „aktivní rekuperační jednotky“ s tepelným čerpadlem. Ty kromě rekuperačního větrání nabízí i chlazení v letním období. Tyto systémy, lze dovybavit celkem sofistikovaným regulačním systémem Synco living od firmy Siemens.

Malé rekuperační jednotky

V nově postavených domech není instalace rekuperačního větrání až takový problém, hůře se to řeší při rekonstrukci těch starých. Mnohé firmy se proto v poslední době zaměřují na malé rekuperační jednotky, které se dají použít i pro větrání jednotlivých místností. Firma Paul nabízí decentrální rekuperační jednotku Ventos 50 DC s výkonem 100 m3/hod, která se dá využít i pro několik propojených místností. Rekuperační jednotky této firmy mají zajímavý výměník protiproudového kanálového typu s účinností přes 94 % (na webových stránkách uvádějí dokonce až 99% účinnost). Účinnost je údajně tak vysoká díky šachovnicovému uspořádání vzduchových kanálů o poměrně malém rozměru (zhruba 4 mm).

Rekuperace a větrání na Nazeleno.cz:

  • Kdy se vyplatí rekuperace?

  • Správné větrání domů se často podceňuje

  • Rosící se okna a co s nimi

Firma ThermWet, která mne před časem zaujala zajímavým řešením výměníku Helix, vystavovala lokální rekuperační jednotku RekuSetbox s maximálním průtokem vzduchu 105 m3/hod určenou pro zabudování pod okenní parapet. Je údajně opatřena entalpickým výměníkem Lossnay, který zajišťuje přenos vlhkosti z odcházejícího vzduchu do vzduchu nasávaného zvenku a tak odstraňuje problém příliš suchého vzduchu v zimě. Určitou nevýhodou tohoto typu výměníku může být jeho menší tepelná účinnost a patrně i kratší životnost.

Vytápění a ohřev vody

Jako obvykle bylo na výstavě nepřeberné množství různých typů kamen na dřevo. Je zřejmé, že výrobci se snaží snižovat emise, aby splnili budoucí přísné normy. Dosahují toho zvyšováním teploty v topeništi; kromě obvyklého předehřevu vzduchu se též objevuje zasklení dvířek dvojsklem se speciální selektivní vrstvou, která sníží prostup infračerveného záření.

Stále častěji se objevuje snaha o větší akumulaci tepla ať již do keramických prvků v konstrukci kamen nebo pomocí teplovodního výměníku do akumulační nádrže. Jako příklad kamen s akumulací v keramice lze uvést Romotop Arona. Tato kamna používají krbovou vložku Romotop KV 075/02 , která při jmenovitém výkonu 9 kW a účinnosti 90 % splňuje s předstihem požadavky příslušných norem pro emise. Díky akumulaci je možné topit s menším průměrným výkonem.

Zplyňovací kotle s lambda sondou

Pokud jde o zplyňovací kotle, slovenská firma ATTACK předvedla novou řadu kotlů DPX LAMBDA. Dostala za ně cenu veletrhu GRAND PRIX. Nejmenší kotel z této řady má jmenovitý výkon 25 kW. Mne osobně zaujalo použití lambda sondy k optimalizaci spalování a maximální délka polen 550 mm (metrová polena stačí řezat na polovinu). Kotel sice asi nejde v rozumně zatepleném domě používat bez akumulační nádrže, ale širší rozsah regulace výkonu umožní snížit její potřebnou velikost. Firma svým kotlům zřejmě opravdu věří, protože nabízí záruku 6 roků. Chtějí za něj ovšem přes 80 000 Kč. Také firma Verner získala čestné uznání za svůj Interiérový kotel VERNER 13/10.2, který je schopen předat přes 80 % svého výkonu do topné vody (a tedy následně uložit do akumulační nádrže).

Dosáhnout nízkého výkonu a dobré účinnosti u kotlů na tuhá paliva je obtížné, což je všeobecně známo. Zatím jediné rozumné řešení je použití akumulační nádrže. U plynových kotlů by to ale mělo být mnohem jednodušší. Zjevně není, protože na trhu je už několik let pořád jen jeden kotel s rozumně malým výkonem pro použití v nízkoenergetických nebo starších zateplených rodinných domech s tepelnou ztrátou někde v rozmezí 5 až 8 kW. Jen pro připomenutí, jde o kotel GEMINOX THRs 1-10C o kterém výrobce píše, že je „určen k vytápění objektů s extrémně malou tepelnou ztrátou do 9,5 kW“. Půvabná charakteristika je na iTESTu, který uvádí: „Dosažení nedosažitelného předvádějí kondenzační kotle THRi francouzské společnosti GEMINOX“. A chválí hlavně jejich široký rozsah modulace výkonu od cca 20 do 100 %. Letos v létě jsem doma tenhle kotel instaloval, až nasbírám přes zimu nějaké zkušenosti, tak o něm napíšu více.

Kotlů s nízkým výkonem je na trhu stále málo

Je to zvláštní. Opravdu nevím, co vlastně výrobcům brání ve snížení výkonu kotlů. Já osobně se domnívám, že 9,5k W rozhodně není „extrémně malá tepelná ztráta“. A to i když připustíme, že kotel musí ještě ohřívat vodu, takže na vytápění zbyde o něco méně výkonu. Když se ale rozhlédnu na trhu, tak všechny ostatní kotle začínají na výkonu kolem 12 kW, s plynulým řízením výkonu modulací plamene jdoucí zhruba do 3 kW. Například firma Viadrus získala ocenění GRAND PRIX za kotel, jehož minimální výkon je 4,6 kW a maximální pak 24 kW. Kotel je to malý, elegantní s celkem příznivou cenou (kolem 22 000Kč v základním provedení), ale do nových nebo dobře zateplených starších domů se prostě nehodí. Možná hraje roli i to, že lidé si nestěžují, když je topení předimenzované, naopak velmi naříkají, když by jim v mrazech kotel nedokázal dům vytopit.

Kotle na Nazeleno.cz:

  • Jak si vybrat kotel na tuhá paliva – pozor na emise

  • Kotelna v obýváku – krbová kamna

  • Kdy se vyplatí kondenzační plynový kotel

Tepelná čerpadla pro nízkoenergetické domy

U tepelných čerpadel je v tomto ohledu situace lepší, mnoho z nich lze z hlediska výkonu používat i v pasivních domech. V mnoha případech je to spíše vysoká počáteční investice a s tím spojená dlouhá doba návratnosti, která tomu často brání. Zcela minimální výkony (v řádu stovek wattů) pak mají takzvaná ventilační tepelná čerpadla (viz výše zmínka o aktivní rekuperaci).

Finanční výhodnost jednotlivých paliv podle výrobce teplených čerpadel Spirala. (Foto: autor)

Na veletrhu mne zaujalo tepelné čerpadlo SPIRÁLA. Jde o tepelné čerpadlo voda-voda, kterých není na trhu zase tak moc. Ona je asi po nich relativně menší poptávka, protože je poměrně málo míst, kde lze najít vhodné podloží pro vytvoření vsakovací a čerpací studny. Toto čerpadlo má speciální výměník tepla, údajně s minimálními nároky na kvalitu a filtraci vstupní vody. Tepelný výkon nejmenšího typu je necelých 5 kW a topný faktor při použití např. podlahového vytápění je 5,4. Přiznám se ale, že nejvíc mne zaujala tabulka nákladů na vytápění, kterou zde výrobce prezentoval (viz. obrázek výše). Je to zjevně odněkud převzaté a pořadí výhodnosti jednotlivých paliv se dosti liší například od populární tabulky na TZB-info.

Finanční výhodnost jednotlivých paliv podle TZB-Info. (Graf: TZB-Info)

Autor je spolupracovník redakce a energetický poradce. Dlouhodobě se zabývá problematikou nízkoenergetických a pasivních staveb a odpovídajících technologií.

Autor: Karel Murtinger

Autor je spolupracovník redakce a energetický poradce. Dlouhodobě se zabývá problematikou nízkoenergetických a pasivních staveb a souvisejících technologií.