fbpx

Zasklení lodžie: Cesta k úspoře energie?0

Máte lodžii nebo balkón a uvažujete nad jejich zasklením? Jaké jsou výhody a nevýhody této investice? Které systémy zasklívání jsou na trhu? Jaké můžete očekávat úspory energie a na co byste před zasklením lodžie měli myslet?

Snad každý panelový i bytový dům je vybaven balkóny nebo lodžií. Během posledních let z českých sídlišť postupně mizí nevzhledné a oprýskané balkóny, které byly využívány maximálně na věšení prádla nebo pěstování rostlin. Hitem se stalo zasklívání balkónů a lodžií, což majitelům bytů vytváří další obytný a užitný prostor.

 „Zasklením lodžie můžete průměrně uspořit kolem 20 % energie ročně.“

Reklama

Volba vhodného systému zasklení balkónu a jeho správné užívání může přinést řadu nesporných výhod. Na druhou stranu zde existují i rizika – zasklený balkón se v létě může proměnit téměř ve skleník a díky změně mikroklimatických podmínek může dojít i ke vzniku plísní.

Tipy, jak doma šetřit energií

    – Snižte svůj účet za elektřinu i vodu

    – Jak snížit spotřebu tepla v domácnosti

    – Úsporné spotřebiče: Kolik ušetří

    – Když spotřebiče „kradou“ elektřinu

Výhody zasklené lodžie

Jaké jsou hlavní výhody zasklené lodžie? Již jsme zmiňovali zvětšení obytného prostoru, což uvítají především majitelé menších panelových bytů. K dalším výhodám patří omezení prašnosti, zvýšení bezpečnosti (zasklená lodžie přece jen představuje větší překážku než otevřený balkón), ochrana před hmyzem a ptactvem (holubi si již váš balkón nebudou plést s hnízdem).

Zasklením balkónu zvýšíte hodnotu svého bytu a získáte také prostor například pro zimní zahradu. Nespornou výhodou zasklené lodžie jsou pak úspory energie na vytápění.

Nevýhody zasklené lodžie

Jako vše má i zasklená lodžie nevýhody. K předním negativům patří zvýšené riziko vzniku plísní. Na skle totiž může kondenzovat voda, což zvyšuje vlhkost v prostoru lodžie. To se týká především těch lodžií, u nichž majitelé neřeší pravidelné větrání. Odvětrávání je sice částečně řešeno již v rámci zasklení, ale to majitele nezbavuje nutnosti zajistit potřebnou výměnu vzduchu (tzv. křížové větrání neboli proudění vzduchu), a to především v horkých letních dnech.

Zasklívání balkónů se rozmohlo na mnoha českých sídlištích
Zasklívání balkónů se rozmohlo na mnoha českých sídlištích. Foto: Jana Poncarová

V letních měsících může vzniknout nepříjemný problém se skleníkovým efektem, jehož důsledkem je výrazné zvýšení teploty v prostoru lodžie a následně i přilehlém pokoji. Tato situace může nastat především na jižně orientovaných a nezastíněných lodžiích. Vyplatí se proto vybírat kvalitní systémy zasklení, u nichž je zajištěna infiltrace.

Zasklený balkón sice částečně zabrání tomu, aby dovnitř bytu vnikal prach nebo pyly, počítejte ale s tím (zvláště pokud bydlíte u rušné komunikace), že vám přibude práce s údržbou a čištěním zasklených tabulí.

Zasklené lodžie a mikroklima

V zasklených lodžiích vzniká specifické mikroklima. V první řadě je třeba si uvědomit, že zasklená lodžie je primárně považována za nevytápěný prostor. V zaskleném prostoru vzniká tzv. nárazový tlumící prostor nebo též energetický meziprostor, který významně ovlivňuje i přilehlou místnost. Co se týká rozdílu mezi teplotou v lodžii a přilehlé místnosti, tak na jaře a na podzim je rozdíl v teplotě konstantní, a to přibližně 1,5 °C.

Zasklením balkónu nebo lodžie získáte další užitný prostor
Zasklením balkónu nebo lodžie získáte další užitný prostor. Foto: Jana Poncarová

Obyvatelnost lodžie je možná až do venkovní teploty cca 5 °C, což je zhruba o 2 měsíce déle než v případě nezaskleného prostoru. Velikost skleníkového efektu v zasklené lodžii je závislá především na orientaci lodžie – v zimních měsících vlivem kratší doby slunečního svitu dopadne na jižně orientovanou lodžii dvakrát více sluneční energie než na stranu východní a západní. Tento rozdíl se stírá až v letních měsících. Vliv na výrazné snížení skleníkového efektu má pochopitelně i zastínění okolními budovami či vegetací.

Systémy zasklívání lodžie

Základní systémy pro dodatečné zasklení lodžie a balkónu jsou rámové a bezrámové.

  • Rámový systém je tvořen hliníkovými rámy, vodícími kolejnicemi a uzavřenými lištami. Samotné sklo má tloušťku 4–6 mm nebo je použito izolační dvojsklo. Mezi rámové systémy patří například Glasa, Balco či Expodul.
  • Bezrámový systém obsahuje vodící hliníkové profily a čiré izolační sklo o tloušťce 6 mm. To je zasazené do plastových dílců, které zajišťují pohyb ve vodících lištách. K bezrámovým systémům patří například Vario, Almíra nebo Optimi.

Úspory energie se zasklenou lodžií

Ceny za zasklení lodžie záleží na šířce a výšce lodžie a množství doplňkových prací, jako je izolace nebo například montáž žaluzií. Konkrétní cena pak závisí na tom, pro jaký systém zasklení se rozhodnete. Obecně platí, že bezrámový systém je o něco levnější a za zasklení prostoru o šířce 3 m zaplatíte zhruba 13 000 Kč, za 6 m pak asi 20 000 Kč. Za rámový systém si pak za stejnou plochu připravte 15 000 Kč, respektive 22 000 Kč.

Zasklení lodžie sníží náklady na vytápění
Zasklení lodžie sníží náklady na vytápění. Foto: Jana Poncarová

Investice do zasklení balkónu se vám může vrátit v podobě úspor za energie. Zasklená lodžie je v podstatě pasivní solární systém, který může výrazně snížit náklady na teplo. Většina dodavatelů na svých internetových stránkách udává snížení nákladů na energie o 20–50 %. Vzhledem k jasně daným zájmům těchto firem se může jednat o číslo hodně nadsazené. V průměru ale můžete očekávat úsporu energie kolem 20 % ročně, ale záleží především na orientaci balkónu, jeho zastínění a dalších aspektech.

Úspora energie ovšem vyžaduje důsledné zavírání dveří od lodžie v topné sezóně. Snaha o obyvatelnost lodžie vytápěním v zimních měsících vede naopak ke zvýšení nákladů za teplo. Největší úspory zajistí izolační dvojsklo s dostatečnou  izolací parapetů. Návratnost investice do zasklení lodžie se pohybuje v rozmezí 5–15 let.

Zasklívání lodžie na českých sídlištích

Estetická stránka zasklení lodžií je důležitá především u bytových domů, kde je vždy lepší, když je zasklení provedeno stejným způsobem. V současné době můžeme na českých sídlištích pozorovat značnou roztříštěnost variant zasklení v rámci jednoho domu. Je to dáno především špatnou komunikací mezi nájemníky. Ne všichni jsou také přesvědčeni o výhodnosti zasklení.

Pokud se už pro zasklení lodžie rozhodnete, zvažte výhody i nevýhody tohoto kroku s ohledem na konkrétní podmínky a umístění lodžie. Rozhodně se také vyplatí nechat si poradit od autorizované firmy, a pokud nejste o přínosu zasklení balkónu přesvědčeni, nenechte se do ničeho nutit.

Autor: Redakce Nazeleno.cz