fbpx

Novinky a trendy ve stavebnictví0

Podrobněji jsme se podívali na některé novinky z letošního veletrhu For Arch. Zaměřili jsme se hlavně na stavební materiály a okna.

Letošní ForArch byl jako obvykle na výstavišti v Letňanech. Skoro souhlasím, že se stavebnictví konečně zotavuje z nedávné krize. Ve srovnání s jarním brněnským stavebním veletrhem se mi zdál živější a zástupci firem byli trochu optimističtější. Byl také velký zájem o konzultace a velká část zájemců se přišla poradit o stavbě nového domu nebo o větší rekonstrukci domu stávajícího. Žádné revoluční novinky jsem na výstavě sice nezaznamenal, ale leccos zajímavého se na veletrhu našlo.

Dřevostavby: Zájem roste o pasivní domy

Dřevostavby jsou na stavebních veletrzích vždy zastoupeny hojně. Vypadá to, že se konečně projevuje zřetelný trend k difúzně otevřeným konstrukcím. Na fasádu se už nepoužívá pěnový polystyren, ale dřevovláknité desky. To pochopitelně neznamená, že všechny difúzně uzavřené konstrukce jsou rizikové. Pokud se užívá pěnový polystyrén správně (například ve formě sendvičové desky), tak proti tomu nelze nic namítat. To je případ mého oblíbeného systému K-kontrol.

Reklama

Pokud bych měl vybrat dřevostavbu, která mne zaujala nejvíc, tak to nepochybně byl Hausbót KRONBORG právě od K-Kontrol. Není to sice už novinka (prototyp prezentovali již loni, ale údajně ten nápad má úspěch a je o něj zájem. Na bydlení mi to sice připadá trochu malé, ale rozhodně je to je to ideální stavba pro rekreaci. Jeden je prý umístěn na Slapech a je možné si jej nejen prohlédnout, ale i na nějakou dobu pronajmout a vyzkoušet. Tahle stavba nemusí být umístěna jen pontonu na vodě, je možné ji posadit na sloupky či zemní vruty.

Nástavba hausbótu vytvořená ze systému K-kontrol. (Foto: K-Kontrol)

Nabídka typových domů v systému K- Kontrol obsahuje devět různých domů a celkem se z nich dá vybrat. Bohužel v prospektech není uvedena výpočtová tepelná ztráta nebo roční potřeba tepla, což u typových domů pokládám za dost velkou vadu. Předpokládám ale, že nedosahují na pasivní standard, protože s tím by se firma určitě pochlubila. Pokud mohu soudit podle toho, kolik konzultací jsem měl na téma stavba pasivního domu, myslím, že zájem o tento standard (a dotaci s ním spojenou) roste.

Materiály pro zdění a tepelné izolace

V posledních letech jsem vždy na výstavách sledoval „souboj“ jednovrstvých sendvičových konstrukcí. Letos v tomto ohledu celkem nebylo nic zásadně nového, spíš jen malá vylepšení. Je ovšem pravda, že jak cihelné bloky Heluz tak Porotherm už umožňují stavbu domů v pasivním standardu a tudíž zde asi není moc velký tlak na nějaké další zlepšování parametrů.

Porotherm S Profi

Porotherm 38 S Profi jsou speciálně upravené cihelné bloky určené pro první vrstvu obvodového zdiva. Ze spodní strany jsou opatřeny hydrofobizačním přípravkem proti nasáknutí vodou (v průběhu stavby, když stojí na základové nebo stropní desce). Líbilo se mi, že hydrofobizovaná část cihel je dokonce barevně označena.

Broušené cihelné bloky Ecoton

Zajímavý materiál je cihelný blok Ecoton. Výrobce totiž udává hodnotu součinitele tepelné vodivosti λ = 0,079 W/(m.K). Takto nízké hodnoty průměrné tepelné vodivosti je prý dosaženo použitím jiné geometrie (rozložení mezer) cihelného bloku. Současná špička HELUZ FAMILY 2in1 dosahuje ovšem díky výplni dutin kuličkami pěnového polystyrénu hodnotu λ = 0,058 W/(m.K).

Zdivo Tresk

Tohle sice není novinka, nicméně letos mne zaujalo, že jejich tvárnice pro ztracené bednění ZB 20 jsou vlastně dobře použitelné pro stavbu masivní stěny s výbornými akumulačními vlastnostmi. Jinak se pro stavbu obvodových stěn používají tvárnice Z20 nebo Z25 (číslo udává tloušťku stěny v cm), které mají dno a u nichž se vylévají betonem pouze zámky (uvnitř jsou tedy duté). Tepelná izolace se pak může dávat zvenku nebo zevnitř.

Tvárnice Tresk ZB 20 (Obr.: autor)

Tepelné izolace – perspektivní jsou aerogely

Před několika lety jsem si myslel, že se v oblasti tepelně-izolačních materiálů nedá nic nového vymyslet. Pak se objevil křemičitý aerogel Spaceloft v podobě výplně netkané textilie. Součinitel tepelné vodivosti má 0,015 W/(m. K), což je více než 2x lepší tepelná izolace než nejlepší pěnový polystyrén. Nedávno přišla s vysoce účinným izolačním materiálem společnost BASF. Jde opět o aerogel, tentokrát ale organický, na bázi polyuretanu. Prodává se pod názvem Slentite. Až 90 % jeho objemu tvoří vzduch a póry mají průměr pouze 50 až 100 nanometrů. Je to sice o trochu více než u křemičitého aerogelu, stačí to ale na omezení volnosti pohybu molekul vzduchu a tím i omezení a přenosu tepla. Firma udává hodnotu λ = 0,015 W/(m. K), což je v podstatě na úrovni výše uvedeného panelu Spaceloft. Slentite je však ve výhodnější formě desek a má zřejmě výrazně větší pevnost v tlaku(> 300 kPa).

Je tedy vidět, že nějaký vývoj zde stále probíhá. Ceny těchto materiálů jsou ovšem zatím vysoké, a tak zřejmě ještě nějaký čas potrvá, než se s nimi budeme setkávat i ve stavební praxi. Na výstavách je tedy zatím vidět jen mírné zdokonalování současných materiálů a rozšiřování portfolia výrobků a pomocných materiálů pro izolace (desky, fólie, lepicí pásky a pod).

Systém COMPRI

Firma Ciur prezentovala systém COMPRI. Jde o balíček jednotlivých, léty prověřených, materiálů pro zataplení a zvukové nebo protipožární izolace. Systém COMPRI se skládá z následujících produktů:

  • Tepelné izolace
  • Zvukové izolace
  • Protipožární izolace
  • Membrány, lepidla, pásky a příslušenství
  • Obklady

Podrobnější informace jsou na webové stránce, kde najdete také interaktivní 3D schéma domu a dokonce i video, pojaté jako pohádka pro děti.

Jak již bylo zmíněno výše, tak stále populárnější začínají být izolační materiály na bázi dřevěných vláken. V systému COMPRI tak najdeme i trojici zajímavých dřevovláknitých desek:

  • UdiRECO – dřevovláknitá izolační deska s vyrovnáním podkladu pro kontaktní zateplovací systémy. Její výhodou je, že se dá použít i na nerovný podklad starého zdiva a odpadá tudíž jeho vyrovnávání nutné u běžných kontaktních zateplovacích systémů.
  • UdiSPEED  – univerzální nosná deska pod omítku pro dřevostavby
  • UdiCLIMATE – dřevovláknitá izolační deska pro vnitřní výstavbu. Tahle deska mne zaujala tím, že jde o sendvič obsahující papírovou voštinu zalepenou mezi 2 dřevovláknité desky (obr.1). Podle tvrzení výrobce přináší tato kombinace stabilizaci vnitřního klimatu v místnosti, řízenému přenosu vlhkosti a ke zlepšení tepelně izolačních vlastností i zvukové izolace.

D-tack – lepicí pásky a fólie

V poměrně rozsáhlé nabídce mne zaujal podklad pod plechové střešní krytiny TACOTOP Metall SK. Tento podklad je z polypropylénové-vláknité netkané textilie s umělohmotnou „vláknitou spletí“  určený k přímé pokládce na bednění. Umělohmotná vláknitá spleť udržuje podle výrobce optimální odstup střešní folie od kovového zastřešení. Tím je trvale zajištěno odvádění vlhkosti a určité odhlučnění při dešti.

Podklad pod plechové střešní krytiny zajistí odstup střešní folie od plechu. (Foto: autor)

Okna a novinky

Firma Velux představila novou generaci střešních oken, jejichž až o 18 % větší prosklená plocha propustí do místnosti více denního světla a umožní také lépe využít energii z pasivních solárních zisků. Je toho dosaženo díky štíhlejšímu rámu a používají i dvojskla s vyšší propustností pro sluneční teplo. Zmenšení plochy rámů je nepochybně výhodné vylepšení, podobně jako tepelná izolace na bocích křídla. Pokud jde o výhody dvojskla, nevím. Pro okna orientovaná na jih a nestíněná v zimním období to nejspíš platí, pokud je ale orientace na jinou světovou stranu nebo pokud je okno zastíněné pak je možná lepší použít trojsklo. Skloněné střešní okno má vždy trochu větší tepelnou ztrátu konvekcí než okno svislé.

Nová střešní okna Velux mají boční tepelnou izolaci. (Foto: autor)

Firma Bram aplikovala podobný princip na svá dřevěná okna. Díky zúženému profilu křídla mají jejich eurookna větší prosklenou plochu, a proto jsou prý vhodná jako náhrada špaletových oken. Naskýtá se ovšem otázka zda má smysl používat v tomto případě dělené zasklení, které zvyšuje cenu oken a zhoršuje tepelné ztráty. Podle mého názoru by bylo lepším řešením použít souvislé zasklení a opticky jej rozdělit (pokud je to z hlediska vzhledového požadováno) nalepenými vnějšími příčkami.

Moderní náhrada špaletových oken. Dělené zasklení však zvyšuje tepelné ztráty. (Foto: autor)

Firma Star okna ukázala docela pěkné repliky historických oken, provedených tak aby pohledové poměry odpovídaly starým oknům. Mohou být opatřeny ozdobnými prvky, jako jsou profilované štulpy s řezbovanými hlavicemi či ozdobné římsy a profilované lištování. Z hlediska tepelných ztrát jde ale o kvalitní okna, zasklení může být trojsklo s Ug = 0,5 W/(m2.K) s teplým meziskelním rámečkem SWISSPACER. Standardně je instalované středové i vnitřní silikonové těsnění.

Replika historických oken od firmy Star okna. (Foto: autor)

Autor: Karel Murtinger

Autor je spolupracovník redakce a energetický poradce. Dlouhodobě se zabývá problematikou nízkoenergetických a pasivních staveb a souvisejících technologií.