fbpx

FOTO: Luxusní byt v pasivním domě a netradiční školka0

Zajeli jsme se podívat na právě dokončený bytový pasivní dům a přijali pozvání mladého architekta, který nám ukázal svůj luxusní byt. Při cestě do Drážďan jsme se zastavili i v netradiční pasivní školce. Podívejte se!

Když vejdete do pasivního domu, navíc dřevostavby, první, co vás uhodí do nosu, je čerstvý vzduch. Ten si užívají děti v netradiční pasivní školce v Heidenau nebo rodina architekta Behrense, která bydlí v luxusním bytě v pasivním bytovém domě. Společně s Centrem pasivního domu jsme se za nimi zajeli podívat.

„Náklady na vytápění v bytě v pasivním domě jsou 100 euro za rok.“

Reklama

Pasivní mateřská školka v Heidenau

Pasivní školka v Heidenau je skryta příjemném parku. Jednopodlažní budova na první pohled zaujme zvlněnou linií střešní konstrukce, jež perfektně zapadá do okolního prostředí. Architektonický návrh školky pochází z dílny Olafa Reitera, kterému se podařilo elegantně začlenit budovu do kopcovitého terénu parku.

Nejnižší bod budovy automaticky přechází v hrací plochu a cestičku, po které je možné vystoupat na střešní zahradu. Zelená střecha je schopná zadržet asi 50 % dešťové vody, což zlepšuje mikroklima v celém areálu. Jižní stěna školky je prosklená (až do výšky 5,6 m) a proniká přes ni dostatek tepla i světla. Dominantou školky je víceúčelový sál s volným výhledem do parku.

Pasivní školku nám ukazuje její tvůrce, usměvavý architekt Olaf Reiter. Venku je chladno, a proto rádi přijmeme pozvání dovnitř. Dýchne na nás příjemné teplo a vůně dřeva. Čerstvý vzduch ve školce zajišťuje systém řízeného větrání s rekuperací tepla. Ve výměníku tepla s účinností 90 % je předehříván čerstvý vzduch, který je rozváděn potrubím umístěným nad stropním obložením.

VE ZKRATCE: Pasivní školka

  • Kapacita školky – 72 dětí
  • Spotřeba energie na vytápění – 15 kWh/m2a
  • Řízené větrání s rekuperační jednotkou – účinnost 90 %
  • Čidla CO2, která regulují přívod čerstvého vzduchu
  • Termický solární systém s účinností 70 % – 12 m2 plochých solárních kolektorů a akumulační zásobník o objemu 750 l)
  • Vnější stěny jsou zděné a na zdivo navazuje difúzně otevřená konstrukce s izolací z minerální vlny (U = 0,11)
  • Zvlněná střecha se sklonem 3 % – nosná konstrukce z dřevěných vaznic, mezikrokevní izolace z celulózy
  • Výstavba pasivní školky stála 1,8 milionu euro

 „Vzduchotechnika je vybavena účinnými filtry, které je třeba jednou za rok vyměnit. Není to ale nic složitého,“ říká architekt Reiter. Škola je vybavena čidly, jež sledují množství CO2 v budově a regulují přívod čistého vzduchu. „Limit oxidu uhličitého v Německu je 1 500 ppm,“ dodává architekt.

Potřeba tepla je 15 kWh/m2 za rok. Budova školky je napojena na dálkové vytápění. Radiátory byste zde hledali marně. Teplo se do místností dostává přes stěnové vytápění. „Když děti přijdou z venku, přitulí se ke stěnám, aby se ohřály,“ říká s úsměvem Olaf Reiter.

Fotogalerie pasivní školky

Luxusní byt v pasivním bytovém domě

Na návštěvu do svého třípodlažního bytu v pasivním bytovém domě nás pozval sympatický architekt Heiko Behrens. Nový pasivní dům byl dokončen v červenci tohoto roku a zaplnil proluku mezi dvěma dalšími bytovými domy.

Volný pozemek v klidné a příjemné části Drážďan nikdo dlouho nechtěl. „Při stavbě nového domu bylo totiž nutné počítat s průchodem pro vyvážení popelnic,“ vysvětluje mladý architekt, který je zároveň investorem tohoto pasivního domu.

Vnější stěny bytového domu tvoří difúzně otevřená dřevěná konstrukce s izolací z celulózy. Také střešní konstrukce je dřevěná a je vyplněná izolací z recyklovaného papíru. „Vzhledem k tomu jsme se potýkali s problémem požární ochrany. I proto byla jako další izolace použita minerální vlna, která je považována za nehořlavý materiál,“ vysvětluje architekt.

VE ZKRATCE: Pasivní bytový dům

  • 4 bytové jednotky – dvou až pětipokojové byty
  • Spotřeba energie na vytápění – 11 kWh/m2a
  • Dům je napojen na dálkové vytápění
  • Do budoucna se počítá s využitím solárních kolektorů (ohřev vody)
  • Vnější stěny tvoří difúzně otevřená dřevěná konstrukce s izolací z celulózy
  • Střešní konstrukce je dřevěná a je vyplněná recyklovaným papírem
  • Výstavba pasivního bytového domu stála 1,2 milionu euro
  • Nájemné – cca 7,5 euro za m2 plochy

V pasivním bytovém domě jsou čtyři bytové jednotky (dvou až pěti pokojové byty). Velmi zajímavá je tepelná bilance – potřeba tepla na vytápění je 11 kWh/m2 za rok. To znamená, že nájemníci vydají za vytápění jednoho bytu jen 100 euro ročně! „I díky tomu jsme mohli o něco zvednout nájemné, aby se vyrovnalo nájemnému v okolních domech,“ dodává Behrens.

Výstavba pasivního bytového domu byla částečně hrazena z dotací. „Na výstavbu pasivního domu je možné v Německu získat dotaci ve výši 100 euro na metr čtvereční plochy,“ vysvětluje investor.

Architekt se svojí rodinou obývá největší byt v domě. V přízemí je prostorná kuchyně se vstupem na terasu a malá technická místnost, která je skryta za schodištěm. V prvním patře najdeme obývací pokoj, koupelnu a dětské pokoje. Do dalšího patra pak Behrensovi umístili ložnici a další koupelnu.

Ačkoli byt zatím není zcela dokončen a vybaven, už nyní poskytuje příjemné bydlení a dostatek prostoru pro mladou rodinu s dětmi.

Fotogalerie pasivního bytového domu

Foto: úvodní foto Reiter-architektur.de, autorka

Autor: Jana Poncarová