Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Partneři sekce

Cihlový pasivní dům HELUZ HIT

Ještě donedávna nepatřily cihly mezi materiály používané při stavbě pasivních domů. Český výrobce, společnost HELUZ, připravil společně s odborníky projekt pasivního rodinného domu HELUZ Hit. Dokázal tak, že z tradičního cihelného materiálu lze stavět i v pasivním energetickém standardu. Jaký je cihlový pasivní dům?

14. 06. 2010 | Komerční sdělení

Ve zkratce:

Pro obvodové zdivo pasivního domu HELUZ Hit jsou navrženy cihelné bloky o šířce 44 cm s kompaktním zateplením pěnovým fasádním polystyrenem. Dům má jednoduché tvary bez zbytečných výstupků, aby byl povrch pláště vůči obestavěnému objemu co nejmenší a eliminovaly se tak možnosti úniku tepla. Jaké jsou výhody pasivního rodinného domu z cihel?

Ještě donedávna nepatřily cihly mezi typické materiály používané při stavbě pasivních domů. Český výrobce, společnost HELUZ cihlářský průmysl v.o.s., připravil ve spolupráci s odborníky z oblasti tepelné techniky projekt rodinného domu HELUZ Hit. Dokázal tak, že z tradičního cihelného materiálu lze stavět i v pasivním energetickém standardu.

„V porovnání s běžnými novostavbami představuje pasivní rodinný dům HELUZ Hit více než 80% úsporu nákladů na vytápění.“

Pro obvodové zdivo pasivního domu HELUZ Hit jsou navrženy cihelné bloky o šířce 44 cm s kompaktním zateplením pěnovým fasádním polystyrenem. Zákazník si může vybrat z několika variant, a to cihly HELUZ Thermo STI 44 zděné na tepelněizolační maltu nebo broušené cihly HELUZ Thermo STI 44 a HELUZ Family 44 pro zdění na speciální malty pro tenkou a celoplošnou tenkou spáru, případně pěnu.

Pasivní rodinný dům HELUZ Hit je postaven z cihel
Pasivní rodinný dům HELUZ Hit je postaven z cihel

Vnitřní zdivo tvoří cihelné bloky šířky 30 a 14 cm a stropní konstrukci keramické nosníky a vložky HELUZ Miako. Střecha je navržena jako klasický hambalkový krov. Součástí stavby je také jednoprůduchový cihelný komín. Dům má jednoduché tvary bez zbytečných výstupků, aby byl povrch pláště vůči obestavěnému objemu co nejmenší a eliminovaly se tak možnosti úniku tepla.

Půdorys pasivního domu HELUZ Hit - přízemí
Půdorys pasivního domu HELUZ Hit - přízemí

Řešení dispozice pasivního domu

Rodinný dům střední velikosti určený pro čtyřčlennou rodinu má půdorys 11 × 8 m a nabízí užitnou plochu cca 137 m2. V jeho přízemí se nachází rozlehlý obývací pokoj s jídelnou a kuchyní, technické a hygienické zázemí a šatna. V obytném podkroví jsou dva pokoje, ložnice se šatnou a koupelna. K objektu patří garáž, která může být v případě potřeby situována i na jiné místo pozemku. Nad garáží je zvenku přístupná půda. Koncepci projektu lze upravit podle konkrétních požadavků zákazníka. Architektonicky je pasivní rodinný dům HELUZ Hit řešen jako v České republice běžná výstavba, tedy jako dům obdélníkového půdorysu se sedlovou střechou o sklonu 40°. Přirozeně tak splyne s typickou českou venkovskou i příměstskou zástavbou.

Půdorys pasivního domu HELUZ Hit - podkroví
Půdorys pasivního domu HELUZ Hit - podkroví

Technické vybavení pasivního domu

Výměnu vzduchu v místnostech pasivního cihlového domu zajišťuje systém lokální rekuperace s dohřevem vzduchu. Technologická zařízení jsou umístěna v technické místnosti v přízemí. Jako hlavní zdroj tepla je navržen závěsný kondenzační plynový kotel, ale je možné použít i jiný zdroj, například kotel na pelety či dřevo nebo tepelné čerpadlo. Druhým zdrojem tepla jsou solární kolektory umístěné na střeše domu. Ty slouží přednostně k ohřevu teplé vody v třistalitrovém zásobníku. Přebytečnou energii získanou ze solárních kolektorů je možné využívat pro vytápění domu. Teplou vodu lze v případě potřeby dohřívat i kotlem.

Pasivní rodinný dům HELUZ Hit je vybaven rekuperací s dohřevem vzduchu
Pasivní rodinný dům HELUZ Hit je vybaven rekuperací s dohřevem vzduchu

Významné úspory na vytápění

V porovnání s běžnými novostavbami představuje pasivní rodinný dům HELUZ Hit více než 80% úsporu nákladů na vytápění. Výborné tepelněakumulační a zvukověizolační vlastnosti masivní cihelné konstrukce zaručují jeho uživatelům vysoký komfort bydlení. Projekt splňuje požadavky dotačního programu Zelená úsporám a jeho realizací může stavebník dosáhnout na dotaci ve výši 250 000 Kč. V kombinaci s dalšími možnostmi využití těchto dotací se může výše celkové dotace vyšplhat až k částce 490 000 Kč.

Související články

Tagy: Stavba a rekonstrukce, Pasivní domy, Nízkoenergetické domy, Stavební materiál

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií

Katalog firem

ATREA s.r.o.

Společnost ATREA vznikla již v roce 1990. Opírá se o dlouholeté zkušenosti v oblasti mikroklimatu budov…

<!-- -->
VESPER HOMES – plnohodnotné nízkoenergetické a pasivní domy

VESPER HOMES - Nová generace difúzně otevřeného stavebního a konstrukčního sytému na bázi masivního dřeva.…

<!-- -->
KM BETA, a.s.

Největší český výrobce betonové střešní krytiny, vápenopískového zdicího systému SENDWIX a dále cihelného…

<!-- -->
HAAS FERTIGBAU

Společnost HAAS FERTIGBAU je společnost s téměř stoletou tradicí ve výstavbě montovaných staveb na bázi…

<!-- -->
KOREK spol. s r.o., org. sl.

Jsme specialisté na dodatečné zateplení budov kontaktním tepelně izolačním systémem a v rámci revitalizace…

<!-- -->
Chcete být na tomto místě? Zvolte zvýhodněný zápis!