fbpx

Vybíráte úsporná okna pro rodinný dům? Poradíme vám0

Nemlží se, neprofukují, poskytují příjemný výhled ven a ještě šetří vaše peníze. Tak by měla vypadat kvalitní okna ve vašem bytě. Ať už vybíráte úsporná okna do nového nebo rekonstruovaného domu, zaměřte se na zasklení a utěsnění rámu.

S čajem v ruce přicházíte k oknu, sedáte na parapet a vychutnáváte krásu jarního dne. Pohled přes velkou prosklenou plochu do zahrady říká, že vás čeká skvělý den. Okno nestudí a nabízí dokonalý výhled. Ale pozor! Víte, že když řemeslník práci odbyde nebo koupíte levný šmejd, přijdete až o čtvrtinu energie?

Okna v sobě skrývají mocnou zbraň a považujeme je za samozřejmou součást domu. Správná okna mohou pobyt doma zpříjemnit, špatně vyřešená zase přinést problémy. Nikdo určitě netouží bydlet tam, kde těsnění nefunguje a dovnitř fouká. Zato energeticky úsporná okna mohou interiér úplně proměnit. Nabízí dokonalý výhled ven a dovnitř přivádějí dostatek světla.

Reklama

„Nekvalitní okna jsou bohužel stále na trhu,“ tvrdí odborník.

Oknům rozhodně neupřeme ani důležitou stránku estetickou. Při výběru se však zaměřme zároveň i na jejich energetické vlastnosti. Především proto, že až čtvrtina energií může z domu unikat právě okenními a dveřními otvory.

Dřevo, plast nebo hliník?

První bod, který si při plánování musíme odškrtnout, je výběr materiálu. Katalogy výrobců se pyšní nabídkou výrobků z klasického dřeva, moderního a všudypřítomného plastu i hliníku. Kdybychom měli doporučit řešení vhodné pro všechny, nebyli bychom féroví. Výběr materiálu záleží z velké části na charakteru stavby. Jiná okna zvolíme do tradiční vilky, k jinému výrobci si půjdeme koupit nová okna do paneláku.

„Chtěli jsme dřevěná okna, ale nepochodili jsme,“ shodují se manželé Michaela a Karel Rakoi z Brna. Bydlí v cihlové bytovce v centru města, byt odkoupili v privatizaci. Mají rádi přírodní materiál, jenže s jejich návrhem nesouhlasilo družstvo nájemníků. Řešení, které nabízeli, by nájemníky vyšlo dráž. Nakonec tedy okna vyměnili za plastová. „Jsou hnědá, tak to alespoň z dálky vypadá jako dřevo,“ ukazuje Michaela směrem k balkonovým dveřím. Podle ní mají plastová okna i výhody: izolují proti hluku a uvnitř v bytě je větší teplo než když měli okna kastlová.

Nejcitelnější rozdíly mezi materiály jsou tedy v ceně. Okna se liší ale i některými vlastnostmi náročností na údržbu. Dřevěná okna je třeba zhruba po osmi letech pravidelně natírat, zatímco plastová takovou péči nevyžadují. A kam se hodí okna hliníková? Především do staveb, kde jsou výplně otvorů více namáhány anebo jsou vystaveny horším povětrnostním podmínkám. Mají dobrou životnost, ovšem s hodnotami součinitele prostupu tepla, který napovídá něco o tom, kolik energie tudy uteče, na tom nejsou právě nejlépe. Jako úsporná okna tedy v rodinném domě zřejmě neobstojí.


Plastová nebo dřevěná? Vybírejte podle vlastních preferencí. Foto: Marie Leschingerová

Plastová versus dřevěná okna, která jsou lepší?

Vybíráte mezi dodavateli, jako celá řada nerozhodných investorů, dřevěných oken nebo těch plastových? Jednoznačná odpověď na to, která z nich jsou lepší, totiž neexistuje. Máme ale pár indicií, které by vám v rozhodování mohly pomoci.

Ekologické – neekologické. Pokud se při rozhodování zajímáte o to, jak jsou na tom okna z pohledu zátěže pro naši planetu, možná budete překvapeni. Nedá se totiž jednoznačně říct, že dřevěná okna by byla v tomto ohledu lepší. „Při zasklívání dřevěných oken se používá silikon,“ tvrdí pracovník firmy, která se výrobou oken zabývá. Silikon je ale pro přírodu velkou zátěží. Zhruba polovina množství silikonu používaného při zasklívání se navíc vyhodí a nijak nerecykluje. Podle jiných specialistů ale silikon používají jen někteří řemeslníci. „Zeptejte se na způsob práce dobředu. Obvyklé je, že se okna tmelí sklenářský tmelem,“ radí Vilém Kalod z vitrážnického atelieru v Brně.

Další zátěž u dřevěných oken také představují nátěry, který se musí zhruba každých osm let obnovovat. Zatímco plastová okna žádnou takovou péči nevyžadují.

Zajímá vás, jak je to u plastových oken s recyklací? Materiál, tedy PVC,  z něhož jsou plastová okna vyrobena, se nařeže či rozdrtí a v podobě pilin se pak znovu lisuje. Část pilin putuje zpět k výrobci, který je využívá pro výrobu některých komponentů pro nová okna. Přestože je množství dosloužených oken z PVC zatím mizivý, technologie pro jejich recyklaci jsou už vyvinuty a jejich zásadnější ověření přijde v příštích letech.

Parametry, které vám o oknech nejvíc napoví

Pokud stojíte před otázkou, která okna do svého domu zvolit, nenechte se zabrzdit na dilematu dřevo vs. plast. „Prvotní otázkou by mělo být, co všechno od oken očekáváme z hledisek tepelné izolace, tepelných zisků, architektonického vzhledu, obsluhy a funkční kvality, údržby, životnosti, ceny a ekologie,“ říká nezávislý energetický poradce z Energy Centre České Budějovice Jiří Veselý.

Například s výběrem vhodného typu okna a zasklení by vám s ohledem na vaše priority měl pomoci projektant. Pokud se ale pouštíte do výběru sami, poradíme vám, na jaké parametry je dobré se zaměřit:

  • Součinitel prostupu tepla Uw (w jako window) – tato hodnota napovídá něco o vlastnostech okna jako celku. Kromě této hodnoty by u okna měly být parametry pro zasklení Ug (glass) a pro rám Uf (frame).
  • Teplotní faktor vnitřního povrchu – vyjadřuje, zda při normových podmínkách teploty vnitřního a vnějšího vzduchu a interiérové vlhkosti nebude na vnitřním povrchu okna docházet ke kondenzaci.
  • Propustnost slunečního záření g (%) – tuto hodnotu je dobré sledovat u zasklení.
  • Součinitel spárové průvzdušnosti – vyjadřuje těsnost funkční spáry. To je důležité pro zamezení nekontrolovatelných tepelných ztrát a pro správné fungování větracího systému (rekuperace).
  • Akustické vlastnosti okna – nesouvisí s energetickou náročností, ale významně přispívají k pohodě v interiéru. Jsou vyjádřeny hodnotou vzduchové neprůzvučnosti Rw (dB).


Důležitým parametrem je také propustnost slunečního záření přes okno. Foto: sxc.hu

Co sledovat u oken pro nízkoenergetický dům

Výběr těch správných oken vychází především z celkové energetické koncepce domu. Znamená to, že jiná okna zvolíte do běžné novostavby a jiná do nízkoenergetického nebo pasivního domu. „V prvním případě vystačíme s jakýmsi standardem, který je v nabídce oken obvyklý. Ve druhém zohledňujeme daleko vyšší požadavky na energetickou výkonnost výplně otvoru,“ říká Jiří Veselý.

Co vše tedy zohlednit, pokud by okna měla odpovídat nízkoenergetickému standardu? Poradil nám odborník Veselý:

Kvalitní zasklení

Výběr typu zasklení je věda. Ovlivnit ho totiž mohou náklady na vytápění, zabezpečení domu, redukce hluku v domě, ale třeba i ovládání velkých otvíravých ploch oken. Zasklení volte raději s co nejlepší tepelnou izolací – zvlášť, pokud váš dům stojí ve stísněné zástavbě a v zimním období je málo osluněn. Pokud zase stavíte v hlučné oblasti, poohlédněte se raději po akustických sklech. V případě, že chcete mít doma zároveň dokonalý pocit bezpečí, pořídit si můžete vrstvená bezpečnostní skla.

S dříve běžnými okny s jedním sklem se již dnes nesetkáte, vytlačily je typy s dvojskly. Izolační dvojskla jsou vyplněná izolačním plynem a mají pokoveny vnitřní povrchy skel. Ug u těchto oken končí na hodnotě do 1,1 (W/m2.K), proto se používají trojskla, kde lze dosáhnout Ug do 0,6 (W/m2.K). Nevýhodou je vysoká hmotnost, což lze eliminovat použitím skel Heat Mirror s Ug do 0,4 (W/m2.K), která mají místo středního skla osazenou speciální fólii.

Rám okna

Rám okna by měl být izolovaný, například typ dřevo – hliník s vloženou izolací na bázi tvrdé pěny. Plastová okna by zase měla mít izolační výplň v komorách profilu.

Utěsnění křídla a rámu

Křídlo a rám by měly být výborně utěsněny, využívají se pro to třístupňové těsnící systémy – vnitřní, středové a vnější.

Propustnost slunečního záření

Při výběru zasklení si nenechte ujít také informaci o hodnotě propustnosti slunečního záření, která by měla činit alespoň 50 %.

Stínící systémy

Možná vám teď pořizování stínících systémů přijde zbytečné, zajímejte se ale alespoň o to, zdali můžete systémy pro stínění a proti nadměrnému přehřívání v létě dodatečně doplnit.


Důležitá jsou i možnosti stínění oken, které brání přehřívání interiéru. Foto: sxc.hu

Čeho se vyvarovat

Výběr oken na trhu je tak velký, že stále můžete narazit na výrobky nekvalitní. Superlativy, které na své výrobky pějí dodavatelé, nechte při výběru stranou a raději si zkontrolujte parametry.

„Při výběru platí, že nejlevnější nemůže být nejkvalitnější,“ radí odborník a dodává, že neobvykle nízká cena výrobku je téměř vždy vykoupena nějakým ústupkem od kvality. Jak se ale vyznat v nabídce výrobců a jak se naučit porovnávat výhody i nevýhody jednotlivých parametrů? „Energeticky nejúspornější okna budou jistě splňovat nejnáročnější požadavky. Výrobce bude schopen doložit hodnoty teplotních faktorů povrchu s porovnáním s normou. A jistě nabídne i výsledky různých měření,“ uzavírá Veselý.

Pozor na ukotvení oken. I proto se mohou okna rosit

Orosená okna, přes která ani pořádně nevidíte ven. Celkem nepříjemný jev, kterého se ale můžete včas vyvarovat. Příčin může být řada. Může se jednat o vyšší vlhkost v bytě, zejména v koupelně a v kuchyni. Také mohl řemeslník okna špatně osadit. Montér ze stavební firmy nekvalitně ukotví rám, ten se dále deformuje a vznikají netěsnosti funkční spáry, kterými dovnitř proniká studený vzduch. V daném místě se rosí rám a někdy může vzniknout i námraza.

„Důsledkem špatného osazení je i tepelný most kolem rámu. To se stane, když není izolovaná osazovací spára. Na chladnějším rámu se potom voda sráží,“ vysvětluje Veselý.
A jaká jsou řešení? Pokud se rosí okna kvůli nedostatečné tepelné izolaci, můžete je nechat vyměnit. „Dřevěné profily může truhlář upravit, plastové však ne. Typ skla je dobré volit podle únosnosti profilu a jeho složení je možné optimalizovat. Na škodu není úprava osazovací spáry, revize jejího zateplení, utěsnění a zateplení ostění včetně prostoru pod parapetem,“ radí odborník.

Někdy pomůže upravit radiátory pod okny tak, aby teplý vzduch proudil podél povrchu okna. Pomoci může třeba odstranění parapetu nebo proříznutí mřížky v parapetních prknech, aby tudy vzduch mohl plynule proudit.

Autor: Jana Poncarová