fbpx

Jak vybrat vytápění do nízkoenergetického domu?0

Nízkoenergetický dům má sice nižší spotřebu energie než klasický dům, přesto je ale nutné ho vytápět. Jak vybrat správný otopný systém? A na kolik vás asi přijde roční provoz? Vyplatí se kombinovat více typů vytápění?

Pokud uvažujete nad stavbou nízkoenergetického domu, přečetli jste už asi celou řadu článků nabitých informacemi o tomto typu bydlení. My bychom vám v dnešním díle seriálu o nízkoenergetických domech rádi přiblížili problematiku vytápění.

„Roční náklady na vytápění jsou v nízkoenergetickém domě 15–30 000 Kč.“

Už pojem „nízkoenergetický“ mnohé napovídá. Nejde zdaleka o dům, který by vytápění nepotřeboval, ale na spotřebu energií je rozhodně méně náročný než klasický dům. Co se týká norem, je u nás pojem nízkoenergetický dům definován normou ČSN 73 0540 a jde o stavbu, která na vytápění spolyká 15–50 kWh / (m2a). Pro srovnání – běžná novostavba spotřebuje cca 80–140 kWh / (m2a), takže rozdíl je celkem výrazný.

Reklama

SERIÁL: Stavba nízkoenergetického domu

– Jak postavit nízkoenergetický dům

– Větrání v nízkoenergetickém domě

– Projekt nízkoenergetického domu

– Vytápění v nízkoenergetickém domě

Nízkoenergetický versus pasivní dům

Možná vás napadá otázka, jaký je rozdíl co do vytápění mezi nízkoenergetickým a pasivním domem. První odlišnost je již v samotném množství spotřebovaného tepla. Oproti nízkoenergetickému spotřebuje pasivní dům cca do 15 kWh/ (m2a) ročně. Tedy zhruba tak polovinu až třetinu energie. Už tento fakt napovídá hodně o tom, že v pasivním domě se vlastně téměř vytápět nemusí, díky čemuž ho vyhřejete i bez aktivního otopného systému.

Aby vám doma bylo příjemně teplo, vyberte pečlivě ten správný typ vytápění
Aby vám doma bylo příjemně teplo, vyberte pečlivě ten správný typ vytápění. Zdroj: Thinkstockphotos.com

Naproti tomu v nízkoenergetickém domě je potřeba navrhnout v podstatě běžný otopný systém. Sice s menšími výkony, ale se všemi náležitostmi. Zdrojem tepla může být například kotel na biomasu, kondenzační plynový kotel nebo tepelné čerpadlo,“ říká projektant Jiří Čech ze společnosti AB Atelier. Takže je to jasné. Byť v řadě ohledů odlišný, co do vytápěcího systému je nízkoenergetický dům částečně podobný tomu běžnému.

Podle čeho vybrat otopný systém?

Zásadní otázkou zůstává jak a podle čeho otopný systém do nízkoenergetického domu vybrat. Podle odborníků záleží převážně na samotném investorovi, který systém preferuje a upřednostňuje. „Je ale dobré si hned na začátku ujasnit, jak asi chceme dům vytápět – volba topení totiž ovlivňuje celý koncept domu, takže by s tím měl architekt počítat již od začátku. Například počítat s rozvody pro podlahové vytápění nebo s prostorem pro skladování paliva atd.,“ zdůrazňuje Karel Srdečný ze společnosti Ekowatt.

Kupříkladu zmíněné uložení palivového dřeva může být jedním z podstatných omezení, které je třeba zvážit. Záleží tedy i na konkrétní lokalitě (např. existence palivové přípojky apod.).

Pokud zvažujete investici do nízkoenergetického domu na klíč, funguje to s výběrem otopného systému pochopitelně trochu jinak. „V domech na klíč už samozřejmě nějaké vytápění navržené je a závisí na dodavateli, zda umí typový projekt upravit tak, aby vyhovoval požadavkům zákazníka a přitom byl funkční,“ říká Srdečný. Klíčem ke spokojenosti je tedy výběr toho správného dodavatele, s nímž se na případných vlastních přáních a představách budete moci dohodnout.

Možnosti vytápění nízkoenergetického domu

Zásadní otázkou v rámci výběru vhodného otopného systému je volba správného kotle. Do nízkoenergetického domu je třeba vybírat kotel do 10 kW (výkonnější by mohl dům zbytečně přehřívat). Ať už tedy vybíráte kotel na plyn, dřevo či elektřinu, je třeba poohlížet se po zdroji do uvedeného výkonu. Záleží pak hlavně na vašem vkusu, který ze systémů upřednostníte.

Krb může zpříjemnit nejen sychravé podzimní a zimní dny
Krb může zpříjemnit nejen sychravé podzimní a zimní dny. Zdroj: Thinkstockphotos.com

Ke slovu pochopitelně přichází i otázka provozní, tedy jak náročné jsou jednotlivé typy finančně. Ten, který je levný na pořízení, může spolykat výrazně větší množství peněz při provozu.

Pro toho, kdo má dřevo z vlastního lesa a nepočítá vlastní práci, bude nejlepší topit dřevem. Kdo vyžaduje ekologický komfort, zvolí asi automatický kotel na peletky, případně na zemní plyn. Kdo hledá řešení s nízkými investičními náklady, zvolí třeba elektrické přímotopné vytápění,“ říká Karel Srdečný.

Tepelné čerpadlo – investice, která se vrátí

Velmi zajímavým a vhodným typem vytápění nízkoenergetického domu jsou tepelná čerpadla, která pracují na principu získávání tepla z okolního prostředí (vzduch, země, voda) nejčastěji pomocí kapaliny. Podle projektanta Jiřího Čecha je do nízkoenergetických domů často instalováno tepelné čerpadlo vzduch-voda.

Předností má tento způsob vytápění hned více. Díky tomu, že prostřednictvím tepelného čerpadla přebíráte teplo přímo z přírody, nejste tolik závislí na současných cenách energií. Přestože pořizovací náklady nejsou nejmenší, díky této výhodě se vám počáteční investice v celkem dohledné době vrátí.

Uživatele také potěší vcelku nenáročná obsluha zařízení a v neposlední řadě tepelné čerpadlo splňuje i ty pravé ideové podmínky na nízkoenergetický či pasivní dům. Využíváte totiž obnovitelný zdroj energie, což je v rámci dopadu na životní prostředí ta nejlepší možná volba.

Vyplatí se kombinovat způsoby vytápění?

Možná vás napadá otázka, zdali se v nízkoenergetickém domě dá zkombinovat více druhů vytápění. Podle odborníka Karla Srdečného to pochopitelně lze. Pokud však v úvahu bereme čistě ekonomické hledisko, kombinace dvou a více zdrojů je obvykle nevýhodná. Každý zdroj dává teplo za jinou cenu – proč tedy pořizovat k levnějšímu i dražší?

Pokud uvážíme i provozní hledisko, zkombinování více zdrojů tepla není vždy k zahození. „Příkladem může být např. elektrické topení, díky němuž má celá domácnost levnější tarif. Provoz chladničky, pračky a dalších spotřebičů pak bude asi o polovinu levnější, než když je dům vytápěn třeba dřevem nebo plynem. Protože ale topit elektřinou je poměrně drahé, může se vyplatit pořídit jako další zdroj tepla třeba kamna na dřevo,“ vysvětluje Srdečný.

V nízkoenergetickém domě se zimy bát nemusíte
V nízkoenergetickém domě protopíte kolem 15-30 000 korun. Zdroj: Thinkstockphotos.com

Další výhodou pro použití více zdrojů je také větší energetická nezávislost. Třeba v situaci, kdy nepůjde elektřina, si v klidu můžete zatopit v kamnech na dřevo či uhlí (pokud ovšem nepotřebují spalinový ventilátor a oběhové čerpadlo). Díky kombinaci kotle na dřevo a solárního systému zase nemusíte v létě zapínat kotel jen kvůli ohřevu teplé vody, což je vcelku příjemné a přírodě přátelské řešení.

Kolik zaplatíte za vytápění nízkoenergetického domu?

„V pasivním domě budou roční náklady na vytápění kolem 5 000 Kč, v nízkoenergetickém 15 000 – 30 000 Kč. Nízkoenergetické domy mívají různou kvalitu a tak i náklady se můžou lišit,“ říká projektant Jiří Čech.

Pokud chcete nahlédnout do budoucích reálných hodnot financí, které vytápění v domě spolyká, můžete využít různé kalkulačky, které jsou dostupné na webu. Pro orientaci vám také může pomoci jednoduchý výpočet, k němuž potřebujete znát plochu domu, alespoň přibližný počet kWh na metr čtverečný vašeho domu a současnou cenu za kW energie. Pak už jen vynásobíte a máte odhadovanou sumu: plocha domu x počet kWh/m2.a vašeho domu x cena/kW  (např. 120 x 50 x 4 = 24 000 Kč/rok).

Článek byl vytvořen ve spolupráci s Ing. Jiřím Čechem (AB Atelier) a Ing. Karlem Srdečným (EkoWATT).

Autor: Jana Poncarová