fbpx

Jak vypadá 3D tisk v Číně? 10 recyklovaných betonových domů za 24 hodin0

3D tiskárny jsou stále větší, výkonnější a dokážou toho opravdu hodně. V Číně obří tiskárna zvládne za den zhotovit komponenty pro deset domů s využitím odpadních materiálů. Základní nosnou konstrukci tvoří stavební suť, cement a skelná vlákna.

O Číně je známo, že se zde i velké stavební projekty realizují s neobvyklou rychlostí. Společnost Winsun New Materials ze Suzhou dokáže za jediný den „vytisknout“ deset ekologických domů. A nejsou to žádné miniaturní stavby, ale budovy s rozlohou 200 m2. Obří 3D tiskárnu pro účely stavebnictví vyvíjeli 12 let. Během výroby tiskárna nanáší tekutý materiál v jednotlivých vrstvách na sebe.

Reklama

Celá kostra domu je vytvořena 3D tiskárnou. (Zdroj: designboom.com)

Při realizaci jednotlivých dílů stavby se rovnou počítá s umístěním budoucích rozvodů elektřiny, vody a dalších sítí. Hlavními komponenty jsou cement a skelná vlákna. Promyšlený systém je v souladu s čínskou zelenou agendou, protože při výstavbě nalezne využití různý odpadní materiál ze stavebnictví i těžby.

Plechovou střechu zatím tiskárna nezvládne. (Zdroj: designboom.com)

Vytištěné domy byly ze Suzhou přemístěny do Šanghaje a stanou se kancelářemi. Náklady na výstavbu jsou oproti tradičním budovám asi poloviční. Ačkoli se jedná o velmi efektivní technologii, ani v samotné Číně se v nejbližší budoucnosti neočekává masovější rozšíření údajně z důvodu regulačních překážek.

Díly se montují k sobě pomocí jeřábu. (Zdroj: designboom.com)

Jak se zdá, nové technologie klepou na dveře stavebního odvětví stále silněji a důrazněji. Stavět lze zkrátka jednodušeji, rychleji a nesrovnatelně levněji. Měli bychom se začít hlasitěji ptát, proč nám ještě 3D tiskárny nestaví rodinné domy za zlomek ceny konvenční výstavby. Možná, že propad stavebnictví související s ekonomickou krizí postupně sníží odpor stávajících společensko-ekonomických struktur k radikálně inovativním řešením, které se marně hlásí o slovo již celá desetiletí ve světě i u nás. Zatím by podobný projekt na zmíněné „regulační překážky“ narazil asi všude.

Na struktuře „zdiva“ jsou patrné jednotlivé vrstvy. (Zdroj: designboom.com)

Autor: Jarmila Bajerova