fbpx

Nízkoenergetická a pasivní dřevostavba: Základem je kvalitní izolace!0

Chtěli byste bydlet v nízkoenergetickém nebo pasivním domě? Uvažujete o vhodném stavebním materiálu? Jaké jsou přednosti dřevostaveb a jak ušetřit při nákupu izolačních materiálů?

Dřevostavby v současnosti představují plnohodnotnou alternativu zděným domům. Ačkoli je téma dřevostaveb stále opředeno celou řadou mýtů, jejich obliba u stavebníků nikterak neklesá. U dřevostaveb si můžete vybrat z několika variant konstrukčních systémů, se kterými snadno dosáhnete energeticky úsporného bydlení v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu.

Kvalitní izolace dřevostavby je základem energetických úspor

Pokud uvažujete o stavbě energeticky úsporné dřevostavby, bude se vám hodit informace, že energetická společnost E.ON v letošním roce nabízí 8 renovačních balíčků, díky kterým můžete získat slevu až 40 % na nákup izolačních materiálů Isover, Weber nebo Rigips. Slevu mohou využít jak stávající, tak noví zákazníci společnosti E.ON. Slevové kupóny k jednotlivým renovačním balíčkům získáte na stránkách zákaznického programu E.ON Energie+Bonus. Kupóny získáte po zadání variabilního symbolu z vaší faktury za elektřinu nebo plyn od společnosti E.ON a budou vám zaslány na váš email. Podrobné informace o jednotlivých renovačních balíčcích naleznete zde.

Reklama

S minerální izolací se na stavbě dobře pracuje. (Foto: Thinkstockphotos.com)

Proč jsou dřevostavby oblíbené?

Jedna z hlavních výhod dřevostaveb oproti zděným konstrukcím je rychlost stavby. Přibližně za tři měsíce od počátku výstavby většinou můžete v dřevěném domě bydlet. Během stavby navíc odpadá celá řada mokrých procesů, čímž se průběh prací stává nezávislý na ročním období. Zároveň se tak eliminují četné technologické přestávky, které jsou nezbytné u zděných staveb.

Úspory enegie se společností E.ON:

  • Zateplení domu – využijte dotací

  • Máte hlučné sousedy? Zachrání vás akustická izolace

Mezi nevýhody dřevostaveb se nejčastěji uvádí nízké akumulační schopnosti dřevěné konstrukce domu. Někteří odpůrci tohoto argumentu však v této vlastnosti spatřují naopak výhodu. V zimě se vnitřní prostor po příchodu domů rychleji vytopí a naopak za letních nocí se zdi nebudou podílet na zvyšování vnitřní teploty uvolňováním naakumulovaného tepla.

U dřevostaveb je doba výstavby výrazně kratší než u zděných staveb. (Foto: Thinkstockphotos.com)

Většina ostatních argumentů hovořících proti dřevostavbám se nejčastěji opírá o negativní zkušenosti, které však vznikly nekvalitním a neodborným provedením stavby. Celá řada stavebních firem se bohužel stále dopouští různých stavitelských prohřešků, které s sebou mohou nést závažné následky.

Jak se pozná nízkoenergetická a pasivní dřevostavba?

Nízkoenergetické a pasivní domy se od běžných staveb odlišují především hodnotou roční potřeby tepla na vytápění, která nesmí u nízkoenergetických domů přesáhnout 50 kW/m². U pasivních domů pak tato hodnota nebude překračovat 15 kW/m² za rok. Dosažení těchto parametrů zajišťuje jednak silná vrstva tepelné izolace, ale také systém nuceného větrání s rekuperací tepla, který se v těchto domech instaluje.

„Na minerální izolaci můžete nyní získat slevu 40 %.“

Ideálním izolačním materiálem pro použití u dřevostaveb je minerální vata, která má výborné tepelně izolační parametry, požární odolnost a dobré akustické vlastnosti. Desky minerální izolace jsou dostatečně pevné a zároveň pružné. U dřevostaveb je důležitá neprůvzdušnost obálky. V tzv. difúzně uzavřených konstrukcích se proto z interiéru používají parotěsné fólie. Na izolační materiály, sádrovláknité desky a další komponenty potřebné pro zateplení stěny dřevostavby poskytuje společnost E.ON slevu 25 – 40 %.

Skladbu stěny dřevostavby je ještě možné doplnit o vnitřní izolaci, která by ale neměla překročit 25 % z celkové tloušťky zateplení, protože v opačném případě by hrozila kondenzace vlhkosti v konstrukci. Pokud je izolace vlhká nebo uvnitř vznikne rosný bod, dochází ke značnému snížení účinnosti tepelné izolace.

Montované dřevostavby mohou být od zděných domů k nerozeznání. (Foto: Thinkstockphotos.com)

Jinou možnost představují dřevostavby s difúzně otevřenou konstrukcí, kde se na vnitřní straně používá tzv. parobrzda. Funkci parobrzdy plní OSB deska spojená na pero drážku s přelepenými spoji. V každé vrstvě konstrukce potom může vlhkost snáze odcházet směrem ven, dovnitř však hůře. Neprůvzdušnost obálky domu je však v obou případech důležitá i z hlediska akustické izolace domu. Povrch stěn v interiéru tvoří sádrokartonové desky.

Konstrukční varianty dřevostaveb: Jaké jsou možnosti?

První možnost představují montované dřevostavby z prefabrikovaných panelů, které se na stavbě smontují. Všechny díly domu včetně střechy se vyrobí v továrně, což eliminuje vznik různých nepřesností při výstavbě. Panely zdí jsou tvořeny dvěma vrstvami desek, mezi které se umístí tepelná izolace, z tohoto důvodu se tyto dřevostavby nazývají jako sendvičové. Na první pohled je montovaná dřevostavba od zděného domu k nerozeznání.

Pro vnitřní dělicí příčky se v dřevostavbách výhodně uplatní sádrokartonové příčky, které se jednoduše montují, snadno se v nich vedou rozvody elektřiny a díky izolaci zabrání průchodu zvuku mezi jednotlivými místnostmi. V rámci dotace na zateplení od společnosti E.ON získáte na materiály tvořící skladbu sádrokartonové příčky slevu 25 %, na minerální izolaci pak 40 %.

Bydlení ve srubu ocení zejména milovníci dřeva. (Foto: Thinkstockphotos.com)

Klasiku mezi dřevostavbami tvoří srubové nebo roubené domy, které jsou ověřené staletími. Staví se z kulatin nebo trámů. Jsou však poměrně drahé a nemusí svým výrazným vzhledem zapadnout do každé lokality.

Další možnost, panelová konstrukce dřevostavby, se skládá z předem vyrobených stavebnicových panelů z masivního dřeva. Ty se na stavbě jednoduše smontují. Poslední variantou dřevostavby je sloupková neboli skeletová konstrukce. Nosnou část stavby zde tvoří skeletový systém. Nařezané dřevěné hranoly se během stavby spojují pomocí hřebíků a plechových spojek a společně vytváří dřevěnou síť, do které se instaluje tepelná izolace.

Nezapomínejte na kvalitní izolaci střechy

Při výstavbě nízkoenergetické či pasivní dřevostavby hraje důležitou roli také izolace střechy. Každá nedokonalost střešní izolace se projeví nadbytečnými náklady na teplo. Izolace střechy je nutná také v letním období, kdy zajistí v podkrovních místnostech příjemné klima i v horkých dnech. Na materiály potřebné pro zateplení šikmé střechy můžete využít slevu od společnosti E.ON ve výši 25 – 40 %.

Další informace o dotaci na zateplení od E.ON naleznete zde.

Autor: Redakce Nazeleno.cz