fbpx

Jak na zateplení střechy: Materiál, postup, úspory0

Výběr izolačního materiálu

Střechou se může ztrácet okolo 12 % tepla. Rozhodně se proto vyplatí uvažovat nad jejím zateplením. Podívejte se, jak vybrat izolační materiál a jak postupovat při zateplování šikmé i ploché střechy.

Při zateplování a rekonstrukci domu se soustředíme zpravidla na fasádu nebo výměnu oken. Zapomínat bychom ale neměli ani na střechu. Vzhledem k tomu, že teplý vzduch je lehčí než studený a přirozeně stoupá vzhůru, uniká nezateplenou střechou ven a zvyšuje tak energetickou náročnost budovy. Střechou se tak může ztrácet až 12 % tepla.

„Při volbě střešní izolace je třeba promýšlet zajištění odvodu vlhkosti, větrání pod krytinou a vzduchotěsnost.“

Reklama

Pokud přemýšlíme nad komplexním řešením, které má snížit energetickou spotřebu našeho domu, neměli bychom rozhodně zapomínat na střechu. Zejména u menších přízemních staveb je podíl tepla, které uteče střechou, významný.

SERIÁL: Zateplování domu

– CENOVÝ PŘEHLED: Izolace

– Vyplatí se zateplovat bez dotací?

– Izolace fasády: Materiál, postup

– Kdy se vyplatí zateplovat dům

– Rekonstrukce a zateplení domu

Izolace střechy vyřeší přehřívání podkroví

V létě se v podkroví zpravidla nepotýkáme s chladem a únikem tepla, ale řešíme opačný problém. „V létě je problémem přehřívání, kdy rozdíl mezi interiérem a exteriérem může být i 50 °C,“ zdůrazňuje architekt David Křeček.  Střechy bývají v tomto ohledu často podceňovány, přitom jsou zde větší výkyvy teplot než v běžném interiéru za zdmi – akumulace tepla ve zdech je totiž jiná než ve střeše.

Využívání podkrovních prostorů k bydlení čím dál častěji vyvolává požadavek na zabezpečení letní ochranu proti přehřívání. Tloušťka izolace je proto zásadní nejen v zimním ale i v letním období, kdy chrání budovu proti přestupu tepla stejně jako chladu,“ říká Juraj Hazucha z Centra pasivního domu.

Při zateplování střechy není důležitý jen výběr materiálu
Při zateplování střechy není důležitý jen výběr materiálu. Zdroj: Thinkstockphotos.com

Vybíráme izolaci střechy: Kritéria

Zateplení střechy není proces jednoduchý. Určitě stojí za to dát na rady odborníků a nechat si pomoci s pracemi, které vyžadují určité zkušenosti a odbornost. „Při zateplování střechy musíte rozhodnout hned několik zásadních otázek – jaký izolační materiál zvolit, o jaké tloušťce, a vůbec který způsob zateplení je pro danou stavbu ten nejvhodnější. Tedy pečlivě zvážit poměr cena/úspory/ trvanlivost/ rentabilita,“ vypočítává David Křeček.

Výběr izolačního materiálu se odvíjí od celé řady kritérií. Izolace se nejčastěji volí podle ceny, kdy se dle dané konstrukce střechy vybere nejlevnější izolační materiál. Dalšími kritérii jsou také nasákavost, únosnost, izolační vlastnosti, požární odolnost i tzv. ekologická stopa neboli množství spotřebované energie při výrobě materiálu. „Určující je však ve většině případů navržená nosná konstrukce střechy, podle které je možné zvolit několik alternativ izolačních materiálů,“ říká Hazucha.

Problematiku konstrukce je důležité vyřešit zejména v případě rekonstrukce střechy. V této situaci se totiž často mění i celý krov vzhledem k tomu, že ten původní mnohdy není schopen novou izolaci a krytinu unést.

Podle čeho volit tloušťku tepelné izolace?

Stanovení tloušťky tepelné izolace se obecně odvíjí od normy ČSN 73 0540-2/2007. V závislosti na daném materiálu a typu střechy stačí obvykle zhruba 18–24 cm izolace, pro dosažení doporučené hodnoty je třeba asi 32 cm izolačního materiálu, záleží však pochopitelně na kvalitě izolace. Pro výpočet tloušťky se používá hodnota součinitele tepelné vodivosti λ (lambda). Nejvíce izolantu přirozeně vyžaduje realizace pasivních domů, kde se můžeme setkat i s tloušťkami izolace okolo 40 cm.

Při promýšlení volby izolačního materiálu a vůbec celého systému je také třeba dbát na zajištění odvodu vlhkosti a její kondenzaci, počítat s teplotními výkyvy (letní a zimní stabilita), promyslet větrání pod krytinou, parotěsnost a vzduchotěsnost. Kromě toho je nutné zvážit i velikost podchozí výšky vzhledem k tomu, že díky přidané izolaci se tato výška často o něco sníží.

Zateplením šikmé střechy může dojít k vytvoření obytného prostoru
Zateplením šikmé střechy může dojít k vytvoření obytného prostoru. Zdroj: Thinkstockphotos.com

Zásady při zateplování střechy

Při zateplování střechy bychom měli zohlednit, zda se jedná o střechu šikmou nebo plochou. „Zásady jsou stejné, ale rozdíly vznikají zejména kvůli jiné konstrukci šikmých a rovných střech jako i rozdílným druhem hydroizolační vrstvy nebo střešní krytiny. Pokud je použita dřevěná konstrukce, nejčastěji se v obou případech volí difúzně otevřená konstrukce vyplněná vláknitou izolací s větranou mezerou pod střešní krytinou,“ vysvětluje Juraj Hazucha.

Tloušťka větrané mezery u provětrávané střechy ale není vždy stejná. Čím je sklon střechy menší, tím musí být mezera větší (ideálně 10 cm). U šikmých střech je nutná minimálně 3 cm široká mezera, nejlepší je ale šířka 5 cm. Technicky je mezera dole provedena nasáváním s mřížkou, nahoře u hřebene je zakončena větracími tvarovkami a využívá komínový efekt,“ vysvětluje Křeček.

Autor: Redakce Nazeleno.cz