fbpx

Vše, co potřebujete vědět o zateplení0

Zateplování budov i rodinných domů se na Nazeleno. cz věnujeme dlouhodobě. Připravili jsme pro vás velké shrnutí nejrůznějších informací, které byste před zateplením domu měli vědět.

Starší domy se nejčastěji zateplují pomocí kontaktního zateplovacího systému, který také někdy najdete pod mezinárodním označením ETICS (External Thermal Insulation Composite Systém). Jde o kotvenou teplenou izolaci na předem připravený podklad, přičemž na izolaci je pak naneseno několik vrstev omítky.

V praxi vše vypadá tak, že stavebník nebo odborná firma nejdříve připraví stávající fasádu, která musí být před nalepením desek co nejrovnější. Podklad musí být také suchý a soudržný, jeho rovinnost by neměla mít odchylky větší než +-1 cm na 1 m délky stěny. Před instalací izolačních desek je pak nutné na podklad nanést penetrační nátěr.

Reklama

Tepelně izolační parametry desek pak ovlivňují účinnost celého zateplení. Volba materiálu a tloušťky zateplovací desky proto většinou probíhá za pomoci odborné firmy nebo energetického poradce. Izolační desky se na podklad lepí a následně kotví pomocí speciálních hmoždinek. Následně se na desky nanese vrstva stěrkové omítky, do které se vtlačí perlinka a poté další omítkové vrstvy. Celý proces realizace zateplení vypadá jednoduše a drobní stavebníci si jej často realizují svépomocí. Kvalitně zateplit dům však není zrovna snadné. Angažováním odborné firmy s dobrými referencemi nic nezkazíte.

Čím zateplit dům?

Polystyren a minerální vlna

Nejrozšířenějšími materiály pro zateplení domů jsou desky z polystyrenu a minerální vlny. Mezi hlavní výhody těchto materiálů patří hlavně nízká cena, dobré izolační vlastnosti a již plně zvládnutá technologie jejich aplikace.

Srovnání struktury extrudovaného (vlevo) a pěnového polystyrenu. Extrudovaný polystyren je pevnější a používá se proto také na izolaci základů a podlah. (Foto: Karel Murtinger)

Více informací o pěnovém i extrudovaném polystyrenu najdete v našem článku Plastové izolační materiály – výhody a nevýhody.

Materiálům na bázi minerální vlny jsme se věnovali v textu Izolace a zateplení domu – minerální a high-tech možnosti, kde najdete informace také o pěnovém sklu či aerogelech.

Pozor na různé detaily

Pokud chcete mít dobře zateplený dům, bude nutné vyřešiti také různé detaily, jako je napojení balkónů a okenních prvků, různé konzoly atd. Pro celou řadu aplikací potřebujete izolační materiál, který bude zároveň splňovat i potřebné pevnostní parametry. Často se také může hodit i malé množství drahého, ale špičkově izolujícího materiálu. Právě této problematiky se týká náš článek Izolační materiály pro řešení stavebních detailů.

Výhodou foukaných izolací je hlavně rychlost aplikace a příznivá cena. (Foto: Magmarelax.cz)

Zkuste přírodní materiály

Ovčí vlna, konopí, sláma – možnosti tu jsou. Pokud chcete použít některý z přírodních materiálů, připravte se někdy na vyšší cenu nebo obtížnější aplikaci. Odměnou vám bude pocit, že bydlíte ve zdravém domě a váš teplený komfort zbytečně nezatěžuje planetu. Tepelně-izolační desky vyrobené z lněných či konopných vláken se svými izolačními parametry vyrovnají polystyrenu a jejich aplikace je obdobná. Více v našem textu Nemusí to být jen polystyren.

Desky z konopných vláken jsou perspektivním izolačním materiálem navíc šetrným k životnímu prostředí (Foto: Michal Doležel)

Jaký materiál tedy použít?

A jaký izolační materiál si tedy vybrat? Váš výběr izolace pro zateplení domu bude záviset nejen na finančních možnostech, ale také na fyzikálních vlastnostech daného materiálu a oblasti použití. Výběrem správného izolačního materiálu vás provede energetický poradce Karel Murtinger – článek najdete zde.

Jakou tloušťku izolace vybrat?

Tloušťka izolační desky je rozhodující pro výsledné tepelně-izolační vlastnosti zateplovacího systému. Odborníci se většinou shodují, že lidé ve snaze ušetřit zateplují příliš málo a používají zbytečně tenké izolační desky. Silnější izolace zateplení domu prodraží jen minimálně, zato tepelný efekt má velký. Podle odborníků se nevyplatí používat slabší než 15 silné izolační desky, více je však lépe. Někdy se dokonce doporučuje alespoň 25 cm izolace, v takovém případě je ale nutné použít dvě vrstvy izolace a podle sdružení Ekowatt už skokově rostou náklady. Více v článku Majitelé domů často zateplují jen málo.

A co podlaha?

Zateplení se však netýká jen fasády domu, důležitá je také dobrá teplená izolace podlahy. U novostaveb je izolace podlahy samozřejmě vyřešena již v projektu, často se však provádí v rámci rekonstrukce starších domů. Také pro izolaci podlah se používají často speciální desky z extrudovaného polystyrenu většinou ve spojení s hydroizolací. V článku najdete více informací o zateplení podlah v různých variantách (podsklepený, nepodsklepený dům atd.).

Střecha a stropy

Nezateplenou střechou z domu uniká okolo 12 % tepla, může to být však i více. Jak správně zateplit střechu a jaké jsou možnosti? Více v textu o zateplování stropu a střechy.

A na závěr:

Velký rozhovor o zateplování domů s energetickým poradcem Karlem Murtingerem. Proč má rád polystyren, jak dobře zateplení naplánovat, v čem je největší problém při zateplování svépomocí a mnoho dalšího…

Autor: Redakce Nazeleno.cz