fbpx

Co je dobré vědět, než se pustíte do svépomocného stavění či rekonstrukce0

Svépomocná stavba nebo rekonstrukce starého domu může být nejen levnou cestou k vlastnímu pěknému bydlení, ale také dobrá životní zkušenost. Při stavbě se toho prostě hodně naučíte. Přesto je však dobré vědět, několik podstatných informací do začátku. Na co všechno připravit?

Fyzické a časové nároky

Celý svůj život pracovní život jste strávili v kanceláři u počítače a ve svém panelákovém bytě jste museli nanejvýš přivrtat poličku nebo vyměnit kohoutek. Nyní se ale chytáte vykopávat staré a betonovat a izolovat nové podlahy. Čeká vás také třeba bourání starých a stavby nových příček, omítání stěn a rekonstrukce rozvodů. A to vše samozřejmě hlavně o víkendech, protože přes týden chodíte do práce. Už z toho je jasné, že amatérskými zedníky či instalatéry budete mnohem delší dobu, než si myslíte.

Vytvořte si seznam aktuálních prací (hodí se i pro další bod) a k položkám si pak přidejte svůj časový odhad. Ten poté vždy ztrojnásobte a získáte přehled o tom, kolik vám práce zaberou času. I tak ale bude všechno trvat déle, než jste čekali. To je prostě daný jev, s nímž mnoho neuděláte.

Reklama

Připravte se také na to, že jakákoli stavba je fyzicky náročná. A je přitom jedno, že třeba sportujete nebo každý týden zvedáte železo v posilovně. Zkušený zedník-profesionál a kancelářská síla stavící o víkendech jsou dvě velmi rozdílné fyzické entity. Budete unavení.

Návaznosti prací a strategie

Před zahájením nebo během prací je dobré promyslet také návaznosti jednotlivých činností a dodávek materiálu. Kdy přivést písek a kam ho složit, aby byl po ruce ale nepřekážel? Kdy opravit komín, před betonováním podlah, nebo až po něm? Kam skládat odpad a kam zase materiál tak, aby se daly bez komplikací odvážet a přivážet? Sladit dobře navázat všechny práce bývá obvykle složité. Dobrým rozmýšlením a plánováním dokážete četnost různých strategicko-logistických chyb snížit. Nikdy se jim ale nevyhnete stoprocentně.

Stavebního odpadu bude vždy více, než jste čekali. Naštěstí je jeho likvidace poměrně snadná. (Foto 123rf.com)

Příjemná i nepříjemná překvapení

Dům vám při rekonstrukci určitě připraví spoustu dobrých ale často i nepříjemných překvapení. Hlavně venkovské domy se dříve stavěly z kde čeho a nějaké normy se příliš nehledělo. Stěny mohou být vyzděny z různých materiálů různé kvality. Chcete třeba zbourat příčku, ale je vyzděná tak kvalitně, že by vydržela stovky let. A naopak, stěna, v níž chcete vybourat otvor, se vám drolí pod rukama… Od každého domu proto očekávejte spíše nepříjemná překvapení. Někdy vás zase ale dům překvapí pozitivně.

Stavební odpad a jeho množství

Každá rekonstrukce domu produkuje stavební odpad. A očekávejte, že ho bude hodně. Opravdu hodně. Pokud třeba odkopáváte staré podlahy, vykopaná hlína se načechrá a budete překvapeni, jaké hory vyvezeného materiálu se vám na dvoře vytvoří. Budiž vám útěchou, že likvidovat stavební odpad není moc těžké. Vaším nerozlučným spojencem v tom bude nějaký majitel nákladního auta s příslušnými kontejnery. Ceny za likvidaci stavebního odpadu jsou různé, u nás chtějí cca 700 Kč za jeden kontejner.

Nebezpečné odpady

A u odpadů ještě zůstaneme. Eternit, azbestocementové desky a trubky, ipa a tér papír. I s tímto materiálem a tedy i nutností likvidace nebezpečného dopadu se při rekonstrukci domu určitě setkáte. Tohle není dobré podcenit. Na azbest si najděte odbornou firmu, která jeho likvidaci zajistí. Vše pak musí jít na specializovanou skládku. Térový papír a ipu je možné odvozit třeba na místní ekodvůr.

Pomocná síla a jak ji najít

Ne opravdu všechno nezvládnete sami. Práce na stavbě je fyzicky náročná a mít schopné pomocníky se vždy vyplatí. Často ale bývá těžké je sehnat. Každý určitě nejdříve zapátrá v příbuzenstvu a mezi přáteli, ale to pro udržení dobrých vzájemných vztahů nelze dělat dlouhodobě. Jedna víkendová brigáda je bude pro vaše kamarády určitě vítaným životním zpestřením, několik takových víkendů po sobě už ale většinou uskutečnit nelze.

Mnohem lepší ale velmi těžké je proto nalezení vhodných pomocníků, kterým budete za jejich práci platit. Dobré zkušenosti jsem ve svém okolí zaznamenal se studenty, kteří pracovali v úkolu. Nejspíš zlatem jsou pak ceněni staří zedníci či řemeslníci, kteří rádi nějakou tu korunu přivydělají k důchodu. Nám se ale například žádného takového pracovníka ani přes dlouhé vyptávání najít nepodařilo.

Vhodnou metodou je zadání poptávky na brigádu na pracovní portál Jobs.cz. Zkuste také různé veřejné nástěnky vývěsky v supermarketech, kde můžete nechat oznámení, že hledáte pomocnou sílu na stavbu. Nám se takto podařilo najít pomocníka na léto, i když ve finále jsme s ním příliš pokojeni nebyli.

V dalším pokračování si řekneme něco potřebných nástrojích, odborných firmách a dodávkách materiálu.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi