fbpx

Cement a dřevo jdou skvěle dohromady0

Kombinace betonu a dřeva není tak nelogická, jak by se mohlo na první pohled zdát. Cement jako pojivo a dřevěná složka jako plnivo a zpevnění spolu tvoří dokonalé a poměrně ekologické stavební materiály s nejrůznějším využitím.

Desky z Heraklithu mohou být esteticky působivou součástí moderních interiérů. Na obrázku je dům „Květináč“ v Jokohamě od architektonického studia no. 555. (Foto: no. 555)

Jedním z nejznámějších materiálu na bázi dřeva a cementu je Heraklith – cementotřískové desky, které se už několik desítek let používají jako akustická a tepelná izolace. Flexibilním materiálem s širokými možnostmi použití jsou pak cementotřískové desky Cetris. Oba materiály spojují i velmi zajímavé estetické aspekty použití. Lze je například použití jako vnější vrstvu provětrávaných fasád, z Cetrisu může být vytvořena i netradiční koupelna.

Cementotřískové desky Cetris

Desky vyrobené ze směsi dřeva a cementového pojiva Cetris jsou poměrně zajímavým materiálem s širokým spektrem využití. Vyrábí se lisováním dřevěných třísek, cementu a hydratačních přísad. Podle údajů výrobce obsahují 63 % dřeva, 25 % cementu, 10 % vody a 2 % hydratačních přísad. Jde o materiál zdravotně nezávadný a odolný.

Reklama

Vzorník desek Cetris. (Foto: redakce Nazeleno.cz)

Desky Cetris lze použít všude tam, kde už svými vlastnostmi nestačí běžný sádrokarton. Používají se hlavně pro konstrukci podlah, je možné je použít také na střechu nebo jako vnější část odvětrávané fasády. Velkou výhodou těchto desek je odolnost proti vlhkosti, nehořlavost a dobré akustické vlastnosti. Velmi často je možné se s tímto materiálem setkat na fasádách domů, v poslední době začíná více pronikat také do interiérů. Architekti přitom oceňují hlavně jeho strohou a neutrálně šedou estetiku, i když je možné vybírat z několika barev a povrchových úprav.

Nejde o tepelný izolant. Naopak desky Cetris dobře vedou teplo a díky tomu jsou vhodné i pro podlahy s podlahovým vytápěním. Co se týká obrábění či dělení, s deskami se pracuje podobně jako se sádrokartonem – lze je dělit a opracovávat běžnými nástroji na dřevo.

Heraklith – akustická izolace i dekorační desky

Stavebním materiálem s obdobným složením jako Cetris je také Heraklith. Na rozdíl od Cetrisu jde o materiál s velmi dlouhou tradicí – jeho historie sahá do třicátých let minulého století. Desky z Heraklithu se používaly jako akustická izolace – jejich aplikace najdeme je hlavně v tehdy progresivní funkcionalistické architektuře.

Architekti přitom oceňují hlavně strohou a neutrálně šedou estetiku cementotřískových desek.

Na rozdíl od Cetrisu jde o kombinaci dřevité vlny a cementu. Až 50 cm dlouhá dřevěná vlákna jsou spojena cementovým pojivem v jeden kompaktní celek. Materiál má hrubší strukturu a odlišné vlastnosti. Jde o tepelný izolant (λ = 0,070 W/mK), i když v základním provedení s 15mm tloušťkou se s Heraklithem počítá hlavně jako s akustickou izolací. Desky je možné použít jako součást sendvičových stěn či provětrávaných fasád.

Interiér z desek z Heraklithu. (Foto: no. 555)

V současnosti se Heraklith velmi dobře uplatňuje nejen jako zvuková a tepelná izolace, ale podobně jako Cetris i v pohledových aplikacích. Jeho struktura dodává interiérům poměrně industriální vzhled, desky jsou však zároveň na pohled příjemné a působí dojmem měkkosti. Právě toho využili architekti při návrhu interiéru domu na doprovodných fotografiích.


Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi