fbpx

Inspirujte se: 8 povedených energeticky úsporných domů0

Spojuje je netradiční vzhled a nízká spotřeba energií. 8 domů, které vám dnes představujeme, bylo stvořeno pro příjemný život, nejde však o prvoplánové produkty developerských projektů. Inspirujte se energeticky úspornými domy, které rozhodně mají co nabídnout.

Inspirace není nikdy dost. Možná se také rádi pokocháte povedenými projekty, které ve výsledku těší nejen jejich majitele, ale i nás ostatní. Vybrali jsme pro vás 8 projektů, které zaujmou na první pohled. Netradiční architektura ve spojení s energeticky úspornou bilancí dávají tušit, že jde o neobyčejné projekty. Podívejte se, jak se architektům po celém světě daří stavět krásně a udržitelně. Příjemné čtení!

„350 mm silné zdi s kvalitní izolací obstojí i na drsném severu.“

Reklama

Komplex 8 domů u švédského jezera

Pohádkové místo pro developerský projekt Arlevangen si vybrali tvůrci 8 rezidenčních objektů asi 25 kilometrů od švédského Göteborgu. Záměrem bylo navrhnout energeticky úsporné moderní bydlení zároveň však v cenově dostupné výši.


Projekt Arlevangen. Zdroj: http://helhetshus.se/

Domy s nízkou spotřebou energie zaujmou tuzemského pozorovatele už díky své zelené střeše. Umístěny jsou na okraji kopce, částečně vysunuty na pilotech, díky čemuž skýtají dokonalý výhled dolů na jezero Sävelången.

Na první pohled zaujme půdorys domů – jde vlastně o tvar bumerangu s cílem maximalizovat zisky ze slunečního záření z jihu. Domy ve 4 různých velikostech mají pokoje a koupelny umístěny na západní straně domu; kuchyň, jídelnu a obývací pokoj zase na východ. Celkem 350 mm silné zdi s kvalitní izolací a vnitřním rekuperačním systémem tepla dohromady vytvářejí kvalitní nízkoenergetické bydlení, které obstojí i na drsném severu.


Komplex 8 domů Arlevangen. Zdroj: http://helhetshus.se/

Nizozemský dům zavrtaný v zemi

Evropu ještě neopustíme a podíváme se do Nizozemska, kde relativně mladá firma Denieuwegeneratie postavila tento už na první pohled velmi neobvyklý dům. Rozhodujícím požadavkem investorů bylo co možná největší splynutí budovy s okolní krajinou. Díky tomu nakonec vznikla unikátní stavba částečně zakousnutá do země.


Dům ve splynutí s přírodou. Zdroj: http://www.denieuwegeneratie.nu/

A právě tuto výhodu projektanti náležitě využili nejen po stránce architektonické, ale i energetické. Země se totiž stala izolací, která dům chrání před zbytečnými úniky tepla. Dům holandských tvůrců díky tomu nakonec splňuje nejpřísnější energetická měřítka a ve finále dokáže vyprodukovat více energie, než sám spotřebuje. Můžeme ho tedy nazvat plusovým domem. Co všechno se podílí na energetické soběstačnosti domu? Nechybí zde fotovoltaické panely, úsporné LED osvětlení či chytré úsporné větrání. Výsledek tedy stojí za to po všech stránkách.


Energeticky soběstačný dům z Nizozemska. Zdroj: http://www.denieuwegeneratie.nu/

Rodinný dům v Georgii potěší oko i peněženku

I za velkou louží se architekti pouští do projektování energeticky úsporných staveb. Jak jim to jde, můžete posoudit sami třeba právě na tomto projektu od tvůrců Bork Architectural Design. Rodinný dům v Athénách, Georgii je v tomto čilém univerzitním městečku první vlaštovkou energeticky efektivní architektury. A nejde o projekt ledajaký, nýbrž dokonce oceněný prestižním Platinovým hodnocením v rámci metodiky LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), která vznikla v USA a posuzuje energetickou a environmentální stránku budov.


Rodinný dům v Georgii. Zdroj: http://borkarch.com/

Dům už na první pohled vyzařuje příjemnou atmosféru díky svému sympatickému venkovskému vzhledu. Dokonale tak zapadá do místních kulturních a historických souvislostí, které navíc podtrhuje využití recyklovaných materiálů z původní stodoly a místních zdrojů při jeho výstavbě.

Na jedné straně tradice a historie, na druhé nejnovější technologie. Možná neobvyklá, v tomto případě však povedená kombinace. Skvělou energetickou bilanci domu zajišťuje kvalitní vzduchotěsná obálka a zateplení v kombinaci s reflexní střechou a okny. Solární ohřev vody a nízkoemisní způsob vytápění zase zajistí, že obyvatelům nebude v zimě chladno. Co vy na to?


Dům s Platinovým hodnocením v rámci metodiky LEED. Zdroj: http://borkarch.com/

Dům pro rekreaci uprostřed lesa

Dokonalý odpočinek uprostřed lesů. To nabídne svým majitelům dům s názvem „Minimumhouse“ od německých architektů Scheidt Kasprusch. Neokázalý rekreační objekt jasné koncepce se ukrývá v lese nedaleko Berlína. Už samotné místo mu předurčuje dřevo coby hlavní konstrukční materiál, velké prosklené plochy pak kompozici domu citlivě doplňují a nabízejí vizuální propojení s exteriérem. I když uvnitř ležíte na gauči, máte pocit, že jste venku mezi stromy.


Dům uprostřed lesa. Zdroj: http://www.ska-architekten.de/

Dům díky velkým skleněným tabulím, v nichž se odráží vzrostlé stromy, dokonale splývá s okolním prostředím. Užití místních zdrojů dřeva a dalších ekologických materiálů spolu s minimální spotřebou tepla podtrhuje celý udržitelný koncept stavby. Zelená střecha zabraňuje přehřívání, solární zisky zase zajišťují přísun tepla. Bezpochyby příjemná, a navíc udržitelná „chata“.


Vzdušný interiér domu. Zdroj: http://www.ska-architekten.de/

Jako z pohádky: pouštní dům v Nevadě

Dům pro rekreaci uprostřed pouště, který svému majiteli nabízí luxusní prostor se třemi ložnicemi a téměř neomezeným výhledem do okolní krajiny, si vysnil italský novinář a spisovatel. Architekt spolu s investorem zvolili modulární konstrukci z panelů – nejvhodnější typ konstrukčního systému do pouštních končin vzdálených civilizaci.


Pouštní dům v Nevadě. Zdroj: http://www.nottoscale.com/

Snaha o energeticky efektivní bilanci budovy se promítá v užití dvojitých oken, kvalitní izolace v obálce budovy či energeticky úsporných spotřebičů v domě. V interiéru zase našly využití obnovitelné materiály jako bambus nebo dřevo. Výsledkem snažení architekta Petera Strzebniaka je dokonalý dům stvořený pro odpočinek. Celý projekt byl vytvořen „na klíč“, protože kromě návrhu konstrukce a interiérů se architekt postaral i o pořízení veškerého vnitřní vybavení od nábytku po nádobí. Jednotný duch domu tak o to víc dává vyniknout pohádkovém prostředí, v němž se nachází.


Dům byl postaven „na klíč“. Zdroj: http://www.nottoscale.com/

Nízkoenergetická dřevostavba z Čech

Nepodsklepená dvoupodlažní dřevostavba s plochou střechou zaujme hned na první pohled svou výrazně tmavou fasádou. Inspiraci pro ni architekt Aleš Kubalík z ateliéru Sporadical hledal v horských stodolách. Strohá navenek, vzdušná uvnitř. Tak působí jednoduchá dřevostavba, kterou si nechali postavit investoři pro svou rozrůstající se rodinu.


Navenek nenápadný nízkoenergetický dům. Zdroj: http://www.sporadical.cz/

Vnitřní otevřené prostory s obývací částí přes dvě patra vytvářejí příjemný prostor pro život, velkoplošná okna na severozápadní fasádě přivádějí dovnitř dostatek světla a díky svažitosti pozemku se majitelé mohou kochat i působivými výhledy do okolí. Kvalitní 30centimetrová polystyrenová izolace a izolační trojskla v oknech dávají celodřevěnému montovanému domu nízkoenergetickou kvalitu, která během provozu jistě potěší nižšími náklady na vytápění.


Interiér celodřevěného montovaného domu. Zdroj: http://www.sporadical.cz/

Dům se zelenou střechou v Severní Karolíně

Přáním majitelů, kteří na projektu spolupracovali se SPG Architects, bylo postavit energeticky efektivní dům. A to se ve výsledku povedlo. Dům s působivým výhledem do okolní krajiny totiž efektivně hospodaří nejen s energiemi (LED osvětlení), ale třeba i s vodou. Dešťová voda je z 80 % sbírána a ukládána do nádrží, z nichž je pak zavlažována okolní zeleň. Zelená střecha zde tvoří nejen kvalitní tepelnou izolaci, ale také snižuje odtok dešťové vody.


Velká okna směřují na jihozápad. Zdroj: http://www.spgarchitects.com/

Velká okna na jihozápad otevřená do kopcovaté krajiny zjišťují dostatečný přísun světla a tepla, samotné vytápění a chlazení zajišťuje geotermální tepelné čerpadlo. Okna okna i vnitřní spotřebiče splňují přísné energetické nároky a tak je závislost na vnějších zdrojích energie snížena jak je to jen možné. Sen majitelů po energeticky úsporném domě se podařil. Jak se líbí vám?


Interiér je bohatě prosluněný. Zdroj: http://www.spgarchitects.com/

Studentský projekt domů v Georgii

Dva studenti architektury z Clemson University zabodovali v soutěži Dow Solar se svým projektem 3 rodinných domů, v nichž propojují bytové jednotky s komerčními prostory. Zajímavý návrh zachovává zásady udržitelného stavění a nabízí bydlení v rámci tří bytových jednotek pro 2, 4 a 6 osob. Každá z obytných jednotek v druhém podlaží má navíc prostor pro podnikání na úrovni ulice, kde mohou majitelé provozovat vlastní obchod.


Nahoře byt, dole obchod. Zdroj: http://www.ericmlaine.com/

Tvůrci ve svém návrhu vsadili na slunce coby obnovitelný zdroje energie. Fotovoltaické systémy na střeše zajišťují výrobu energie, dešťová voda sbírána ze střechy se využívá pro zavlažování okolní zeleně. Projekt LiveWork navíc představuje bydlení udržitelné nejen ekonomicky, ale i sociálně. Propojení místa pro bydlení a práci zkrátka vypadá jako zajímavý nápad realizovatelný v kterémkoli městě.


Studentský projekt LiveWork. Zdroj: http://www.ericmlaine.com/

Autor: Jana Poncarová