fbpx

Rekuperace vzduchu. Šest otázek a odpovědí, než si zařízení koupíte0

Centrální větrací systémy s rekuperací tepla jsou nehlučná zařízení, která nejsou téměř vidět. Oproti větrání okny za poměrně nízké provozní náklady ušetříte v zimě teplo, které byste jinak vyvětrali ven. V létě zase ušetříte na klimatizaci, která je až třikrát dražší než topení.

Ať se nám to líbí, či ne, člověk a jeho lidská schránka se zcela prokazatelně nemění tak rychle, jako se hýbe vývoj například v průmyslu nebo elektronice. Estetický i funkční komfort 21. století je poznat na kuchyních, koupelnách, ale i na samotné stavbě domu. Ještě před dvaceti lety bylo ve většině domácností možné větrat jen otevřením okna. Dnes si můžeme koupit větrací systém s rekuperací tepla. Jak jej ale vybrat a jak funguje?

„Větrání s rekuperací tepla je systém, který téměř není vidět. Bílé ventily už nevnímám.“

Otázky, které při stavbě domu hýbou mužskou částí internetových diskusí nejsou stejné, jako v ženské části. Je to logické, ženy vidí svět jinak. Ne vždy, ale často tráví péčí o dům víc času než muži. Chtějí znát odpovědi na otázky: proč bych vůbec větrací systém měla chtít, jak to budu ovládat, jak to vypadá, jak se zařízení udržuje, jak to prospěje zdraví, je to ekologické?


Pohled na bazén, kde ventily jsou integrovány a neruší vzhled. Foto: ThermWet

Větrat okny nebo koupit přístroj?

Dovolím si podělit se o zkušenost  ženy, která před lety také byla také postavena před otázku: větrat okny nebo strojně? A z pohledu ženy, která pak časem změnila povolání a stala se prodejcem tohoto větracího systému.

„Rozhodli jsme se postavit rodinný dům. Nízkoenergetická dřevostavba byla jasnou volbou po předchozí zkušenosti z bydlení. Nakonec jsme se ale rozhodli pro pasivní zděnou stavbu. Toto rozhodnutí hodně ovlivnil seminář Centra pasivního domu, který nám pomohl společně s EkoWatt a jinými odborníky rozklíčovat otázku harmonické moderní výstavby versus náklady, provoz, životnost. Ze zaměstnání jsem byla zvyklá na finanční plánování, ale ne záludné otázky typu jak budete větrat?“

A tak odpovídá na časté otázky zákazníků, zákaznic i přátel. Nejsou jiné, než před časem ty její.

 
Rekuperační jednotka v chodbě. Vlevo před zakrytím, vpravo po zakrytí a s revizními dvířky. Foto: ThermWet

Jak větrat?

Jsem zvyklá otvírat okna, mám ráda zpěv ptáků a vlající záclony. Otevírání oken s větracím systémem je samozřejmě možné kdykoli. Ale věřte, že vás ani nenapadne okna otvírat, protože zjistíte, že řízené větrání s rekuperací tepla vám dostatečně zajišťuje čerstvý vzduch, a navíc nemusíte ani kupovat insekticidy proti komárům.

Vlající záclony, jak zjistíte, jsou sice romantické, ale s nimi do bytu přichází i v létě nesnesitelné vedro. V létě je dobré přes den větrat mírně a tím držet teplo v bezpečné vzdálenosti. V noci je možné pustit intenzivní provoz (ten může být spuštěn i automaticky navoleným režimem větrání), který přivede chladnější noční vzduch pro příjemný spánek. Otevřená okna jsou i vstupní branou pro zloděje, hluk, prach. Už jste měli při blížící se bouřce někdy pochybnost, zda jste zavřeli nahoře v patře větračku? Tak to tady neřešíte.

A co když bude zařízení třeba šplouchat jako radiátory, jak je hlučné?

Samotná jednotka je obvykle umístěna tak, že ji nemůžete slyšet a dobře navržený systém neumožňuje přeslechy do obytných místností přes potrubí.

Jak se systém ovládá a čistí?

Nejkomfortnější varianta spouštění větrání s rekuperací je přes čidla vlhkosti a CO2. Ta přesně podle množství vlhkosti, nebo „vydýchaného vzduchu“ spouští odvětrání. I v noci, v mrazech, tropických dnech, spolehlivě a neúnavně. Jednou nastavíte a již se o větrání nemusíte starat.

Čištění je možné rozdělit na tři kroky:

  1. Ventily, kterými proudí do místností vzduch, se čistí jen občasným „oluxováním“ a omytím vlažnou vodou.
  2. Samotné výměníky je potřeba čistit vyluxováním, případně demontáží a proplachem jednou za rok až dva. Nebo u ThermWet se čistí automaticky a sami, tak jak odchází v zimě kondenzát
  3. Filtry je potřeba měnit tak 5-6 krát do roka, podle vnějšího prostředí. Pylové filtry uvítají matky alergických dětí, Carbo filtry zabrání vstupu pachů ze sousedova topení.


Ventil, zajišťující větrání, ani nevnímáte. Foto: ThermWet

Jak jednotka vypadá? Nebude někde v domě „strašit“?

Větrání s rekuperací tepla je systém, který je víceméně očím skryt. Bílé kruhové ventily, které jsou u stropu místností už dnes nevnímám. A o jednu krabici v kotelně nebo na půdě více, či méně… Výhodou je, že se jedná o bezporuchová tichá zařízení, jejichž porucha se neprojevuje mokrými fleky jako rozbitý bojler, ale „ pouze“ nedýchatelným vzduchem. Což lze snadno po dobu opravy ventilátoru (obvykle firmy pouze vymění, nic se neopravuje) překlenout občasným nárazovým vyvětráním. V té době si uvědomíte, jak je řízené automatické větrání přínosné. Je to jako s myčkou, dokud ji nemáte, nechápete, proč byste si ji měli pořizovat.

Je takové větrání ekologické a zdravé?

Ekologie a ekonomie jde s řízeným větráním ruku v ruce po celý rok. Za poměrně nízké provozní náklady ušetříte teplo, které byste jinak vyvětrali ven, nemusíte tolik klimatizovat prostory, což je ekonomicky až třikrát náročnější než topení. Přínos dostatečného větrání pro zdraví je zcela prokazatelný. Pobyt na čerstvém vzduchu doporučují i lékaři.

Zajímavé je, že jedna hygienická norma koresponduje s nastavením přírodního čidla, které mají lidé v mozku již zabudované. Je to norma na maximální přípustnou hranici obsahu CO2 v pobytových místnostech. Například ženy, právě proto, že mají velmi vyvinutý smysl pro ochranu svého okolí, při příchodu do takových prostor větrají.. Bohužel moderní, těsná výstavba daleko předběhla možnosti lidského druhu. Ten není schopen reagovat nočním buzením se na zvýšenou potřebu větrání. Normové hodnoty jsou pak nezřídka překročeny i třikrát. Víte, jaké množství (ppm) by nemělo CO2 v pobytových místnostech překročit? A co tento přesah způsobuje? Odpovězte na tuto otázky a získejte 3% slevu na pořízení rekuperačního systému ThermWet.

Barbora Hrdinová, ThermWet s.r.o.

Autor: Komerční sdělení