fbpx

Jak se vyznat v „éčkách“? Zapamatujte si ty nejškodlivější a čtěte etikety potravin0

Některé přídatné látky v potravinách mohou být nebezpečné, to už dnes prakticky nikdo nezpochybňuje. Jaké zdravotní problémy nám mohou způsobit a z jakého důvodu se vůbec v potravinářských výrobcích nacházejí? A které jsou z pohledu zdravotního rizika jedny z neproblematičtějších?

Stejně tak jako nepodepíšeme smlouvu, které nerozumíme, mělo by být samozřejmostí nekupovat a nekonzumovat takové potraviny, v jejichž složení objevíme neznámé pojmy. Dnešní potrava obsahuje mnoho chemických a škodlivých příměsí jako např. zbytky pesticidů nebo antibiotik, které jsou však již součástí výchozích surovin a v seznamu složení je tedy nenajdeme. Vyhnout se jim je proto velmi obtížné. Látky přidávané do potravin následně během zpracování však již na obalu uvedeny být musí, proto je výrazně snazší konkrétní problematické látky odhalit a koupit si  raději něco jiného.

Ne všechna „éčka“ jsou škodlivá, v orientaci pomůže internet

Na téma jedy v potravinách bylo napsáno nesčetné množství knih a velké množství informací můžeme nalézt i na internetu (emulgatory.cz, bezkonzervantu.cz apod) včetně mobilních aplikací pro rychlé vyhledání v obchodě. Ověřenou klasikou je také papírová kartička se seznamem éček, kterou můžete nosit na nákup v kapse.

Reklama

Při čtení etiket budete někdy opravdu udiveni. Zdroj: thinkstockphotos.com

U mnoha běžně užívaných látek zcela chybí vědecké výzkumy, které by vyvrátily pochybnosti o jejich zdravotní nezávadnosti. V případě celé řady dalších jsou zdravotní rizika prokázaná, ale používání takových látek je stále povoleno. Obecně je dobré se chemickým látkám v potravinách vyhýbat co nejvíce, protože nikdo nedokáže říct, jak spolu různé rizikové látky reagují v našem těle navzájem. V současnosti se při výrobě potravin používá velké množství různých přídatných látek, z čehož je jasné, že odhalení jejich potenciálně nebezpečných reakcí není prakticky možné.

Čím méně jsou potraviny průmyslově zpracované, tím lépe

Nejlepší volba, jak se maximálně vyhnout potravinářským aditivům je domácí příprava jídla ze základních surovin. Jen tak máte opravdu pod kontrolou obsah nejrůznějších přídatných látek, barviv, konzervantů, ochucovadel, umělých sladidel apod.). Průmyslově zpracované potraviny totiž v naprosté většině obsahují některé látky, které mohou negativně ovlivňovat naše zdraví.

Potravinářská aditiva mohou vyvolávat alergické reakce u dětí i dospělých. Zdroj: thinkstockphotos.com

Přídatné látky plní v průběhu zpracování a uchovávání potravy různé funkce. Některé slouží k prodloužení trvanlivosti potravin. Jiné mají vést ke zlepšení výživové hodnoty (např. syntetické vitamíny). Další zase usnadňují rychlou přípravu (např. látky umožňující snadné rozpouštění instantních potravin). Dále se používají i taková aditiva, jejichž účelem je zatraktivnění vzhledu nebo chuti dané potraviny.

„Zmrazený polotovar plný aditiv nikdy nenahradí poctivou domácí kuchyni.“

Začněte číst etikety: Zorientovat se v nich není tak těžké, jak to vypadá

Na tomto místě není možné uvést všechny látky, na které bychom si měli dávat při nákupech pozor. Zde je však několik z nich, které bývají považovány za jedny z nejproblematičtějších. Pokud se vám podaří je vyřadit ze svého jídelníčku, jistě tím uděláte něco pro své zdraví.

1. Umělá sladidla

Jedná se konkrétně o látky Aspartam (E951), Sacharin (E954) a Cyklamát (E952). Všechny tyto příměsi se řadí mezi náhradní sladidla, která jsou poměrně hojně užívána v nejrůznějších potravinářských výrobcích, nápojích a žvýkačkách. Nejčastěji se s nimi setkáte ve výrobcích s označením „light“ nebo „bez cukru“.

Aspartam je látka, která může zejména citlivým osobám a dětem způsobovat různé zdravotní potíže jako jsou závratě, bolesti hlavy, kožní problémy nebo poruchy chování u dětí. V poslední době se navíc objevují informace, že při trávení tohoto sladidla může tělo produkovat nebezpečný formaldehyd, který se podílí na vzniku různých forem rakoviny.

Sacharin se nejčastěji používá jako sladidlo nápojů pro diabetiky, ale nalezneme jej v mnoha dalších výrobcích. Dlouhodobá konzumace tohoto sladidla se nedoporučuje, protože může vést ke vzniku rakoviny močového měchýře.

Cyklamáty jsou umělá sladidla, jejichž použití je např. v USA zakázáno, ale u nás patří mezi povolené látky. Používání cyklamátů může zřejmě podporovat vznik rakoviny. Někdy se také uvádí vliv cyklamátů na rozvoj vrozených vad.

Glutamanem sodným ochucené chipsy a nápoj s umělýmy sladidly a barvivy – jak se bude chemický koktejl chovat v našem těle, nikdo neví. Zdroj: thinkstockphotos.com

2. Glutaman sodný

Glutaman sodný (E621, někdy nazýván jako Glutamát sodný nebo L-glutaman sodný) patří mezi látky zvýrazňující chuť a vůni. Používá se pro ochucení nejrůznějších druhů potravin jako jsou masné produkty, instantní polévky a omáčky, kořenící směsi, pochutiny apod. Tato látka rozhodně není vhodná pro děti a může také způsobovat nejrůznější alergické reakce. Po konzumaci většího množství potravin s glutamanem se mohou objevit bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, halucinace nebo astma. Užívání glutamanu sodného bývá také spojováno se vznikem Alzheimerovy choroby.

 

Nebezpečná aditiva v potravinách – sledujte obaly výrobků!
Název
Označení
Typ
Rizika
Aspartam
E951
Náhradní sladidla
Bolesti hlavy, kožní problémy, rakovina
Sacharin
E954
Náhradní sladidla
Rakovina močového měchýře
Cyklamáty
E952
Náhradní sladidla
Rakovina, vrozené vady
Glutaman sodný
E621
Látky zvýrazňující chuť a vůni
Bolesti hlavy, nevolnost, Alzheimerova nemoc
Dusitan sodný
E250
Konzervanty, stabilizátory
Rakovina, bolesti hlavy, kožní problémy

3. Dusitan sodný

Dusitan sodný (E250, jinak se nazývá také jako Natricium Nitrid, rychlosůl nebo Dusitanová solící sůl resp. směs) se řadí mezi konzervanty a stabilizátory a je jednou z dalších zdraví škodlivých přísad. Používá se zejména v masných výrobcích a uzeninách, kterým dodává typickou barvu, chuť a ničí nežádoucí mikroorganismy. Zároveň se však jedná o jedovatou a rakovinotvornou látku, jejíž užívání je v některých zemích již zakázáno. Je to přísada zcela nevhodná pro děti a těhotné ženy. Může způsobovat také kožní problémy, bolesti hlavy a problémy s přenosem kyslíku v těle.

Autor: Jarmila Bajerova