fbpx

Okénko Nazeleno: Vyhazovat staré věci = úspora a ekologie?0

Vyměnit stará dřevěná okna za lepší, plastová, s kvalitnější izolací? Nebo raději zvolit renovaci? Na první pohled jasná otázka nabízí po důkladném zhodnocení překvapivou odpověď. Výměna výrobků za jejich úspornější verze nemusí v konečném důsledku být ani ekonomická, ani ekologická.

Nedávno jsem byl požádán, abych něco napsal o důvodech pro a proti používání plastových oken, jejichž rámy jsou vyrobeny z PVC. Z mnoha technických hledisek je PVC výborný materiál, nicméně z mnoha environmentálních důvodů je jeho výroba a použití nežádoucí. Nebudu to zde probírat, určitě víte, že se tomu začíná věnovat velká pozornost, související i s problémem dioxinů apod. Více informací najdete například na této adrese.

„Výměna plastových oken v 90% případů není ekonomicky výhodná (doba návratnosti investice je i přes 50 let)“

Reklama

Jak dosáhnout energetické úspory?

Celý problém s používáním plastových oken má nicméně ještě další  aspekty. Ve své poradenské praxi se téměř neustále setkávám s klienty, kteří se chystají rekonstruovat dům, snížit spotřebu energie a první věc, kterou chtějí udělat je výměna „nevyhovujících“ starých dřevěných oken za „energeticky úsporná“ moderní plastová okna. Je pozoruhodné, jak je v lidech zafixován názor, že když chci snížit spotřebu energie nebo nějak prospět životnímu prostředí, musím automaticky něco vyhodit a koupit něco jiného, moderního, ekologického, úsporného.

Nevynechejte další Okénka Nazeleno!

  • Čím budeme topit v roce 2020?

    Jaké palivo má budoucnost?

    Jakou spotřebu má rodinný dům?

    Chemie vs. příroda

Myslím, že u plastových oken to v 90% případů není ekonomicky výhodné (doba návratnosti investice je i přes 50 let) a spotřeba energie na výrobu a likvidaci nových oken může být srovnatelná s jejich energetickou úsporou. Přitom lze zpravidla znatelně snížit tepelné ztráty starých oken jiným, levnějším způsobem. Například moje 70 let stará okna mají po výměně vnějšího skla za dvojsklo (viz například tyto nebo tyto stránky) a nočním stahování reflexní rolety menší tepelnou ztrátu než kdybych je vyměnil za plastová okna s izolačním dvojsklem. Celkové náklady na úpravu jsou podstatně nižší a nevidím žádný důvod, proč by při použití těch několika triků, které jsem pro jejich údržbu vymyslel, nevydržela dalších 60 let (což ta nová plastová možná nevydrží).

 Plastová okna se v 90 % nezaplatí

Chvála starých věcí a nových nápadů

Je také zajímavé, jak architekti a projektanti ignorují fakt, že moderní okna s izolačním dvojsklem mají jiné vlastnosti (širší rámy, tepelný můstek na okraji dvojskla, nižší propustnost světla), a tudíž je nutno je používat trochu jinak. Zvláště úžasné výtvory pak vznikají, když se tvrdošíjně snaží s novými okny napodobit stará okna v památkově chráněných budovách. Skvěle tyto limitace ilustroval můj soused, který při rekonstrukci osadil takováto okna i do sklepa; výsledek připomíná kvůli širokému rámu spíše střílnu než okno, vlastní sklo má rozměr asi tří dlaní a díky tepelnému můstku je úplně k ničemu, že tam má drahé dvojsklo.

Napadlo mne, že jde možná o jakýsi obecnější trend – vyhazujeme staré a perfektně použitelné věci a nahrazujeme je novými (což nás stojí dost peněz), ale současně si pietně uchováváme způsoby uvažování, které jsou již zastaralé a neadekvátní. Přemýšlení a učení se novým věcem je přitom docela zábavná činnost a nestojí to skoro nic.
Rozhodl jsem se, že při své poradenské praxi budu věnovat více času vymýšlení možností a triků, jak  prodloužit použitelnost starých věcí a omezit četnost výměn. Narazil jsem ale na problém. Ruku v ruce s technickým pokrokem jde totiž zkracování životnosti výrobků a dramaticky rostou náklady na opravy.

Pořízení nových věcí nemusí být vždy ekonomicky a ekologicky výhodné

Když jsme kupříkladu řešili doma problém zda opravit starou pračku Tatramat, nebo zda koupit novou (nepochybně úspornější), ukázalo se, že spotřebu energie na praní se již snížila použitím moderního pracího prášku (snížení teploty praní) a oprava letité pračky je levnější varianta i proto, že případné opravy na nové pračce jsou mnohonásobně dražší.

Podobně jsem se rozhodl zatím nevyměňovat starou chladničku; tím, že je umístěna v nevytápěné předsíni, má nižší spotřebu energie. Nechci nabádat k prodlužování životnost starých věcí za každou cenu, spíše jen připomínám, že je rozumné vždy důkladně prozkoumat možnosti drobnějších úprav a změn stávajícího zařízení, než se soustředit jen na nákup něčeho nového.

 

Karel Murtinger Autor má bohaté zkušenosti v oblastech úspor energií a obnovitelných zdrojů. Působí jako lektor a pedagog. Na kontě má řadu odborných a populárně naučných publikací z oblasti obnovitelných zdrojů. S jeho pracemi se můžete setkat také na Nazeleno.cz – např. seriál Solární energie.

 

 

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz