fbpx

Soběstačný dům od českých tvůrců si vyrábí vlastní elektřinu i potraviny0

Pěstovat si vlastní zeleninu na zahrádce? Proč ne. Co ale teprve pěstování zeleniny doma v kuchyni. Jak? Pojďte se s námi projít po domě, kde se uvnitř pěstuje zelenina, chovají ryby a vyrábí vlastní energie pro osvětlení i vytápění.

Autorem neobyčejného návrhu soběstačného domu jsou jsou čeští odborníci z řad architektů, agrobiologů či specialistů na chov ryb. Cílem konceptu nezávislého domu bylo vytvořit místo, kde člověk žije v rovnováze s přírodou a negativní dopad jeho života na naši Zemi je co nejmenší. Udržitelný rozvoj byl heslem, za nímž se skrývají konkrétní systémy jako hydroponie, chov ryb nebo zpracování odpadu.

„Vlastní zeleninu si v interiéru může majitel vypěstovat jen díky vodě a hnojivu, bez jakékoliv hlíny.“

Reklama

Pojďme ale začít od začátku, tedy od stavebního řešení domu. Ten vznikl pod taktovkou architekta Miroslava Stacha ze studia Balance idea a využívá princip rámové konstrukce s masivními stěnami. Dvojité prosklené plochy umožňují získávat energii ze slunce, otvíravá okna jsou trojitá a dům je navržen tak, aby nedocházelo k přehřívání interiéru. Vytápění zajišťuje kapilární systém ve stěnách, díky němuž se dům ohřívá sálavým teplem a stejným způsobem je možné ho i chladit.

Ještě zajímavější je hospodaření s energiemi. Tu vyrábí především horizontální větrné turbíny na střeše domu. Jsou nenápadné, bez negativních efektů jako je například hluk, a přitom účinné. Pomocí větrných turbín je tedy produkován malý výkon elektrického proudu i při mírném větru (výkon turbíny dosahuje cca 400 W). Tento proud je transformován na specifické napětí a proud a následně putuje do plazmového generátoru vodního plynu. Pomocí plazmového oblouku a vody je vytvářena obdoba vodního plynu (svítiplyn), který v minulosti sloužil pro vytápění nebo i pohon automobilů. Specifické vlastnosti tohoto plynu umožňují efektivní skladování v tlakových nádobách. A následně se plyn může použít pro pohon kogenerační jednotky (teplo a elektrický proud) nebo pro pohon auta na zážehový motor.

„Při výrobě generátoru plynu jsme vycházeli z patentu z roku 1898 (Hilliary Eldridge, patent US 603,058 „Electrical Retort“ ). Vytvořili jsme plazmový generátor (teplota plazmy uvnitř generátoru dosahuje teplot 4000°C) a další technické inovace umožňující efektivní využití energie pro získávání plynu. Po rok a půl trvající práci na zařízení nyní probíhají testy na prototypech generátoru. Jelikož se jedná o novou technologii, cena generátoru pro rodinný dům by v současnosti dosahovala asi dvou milionů korun, proto se snažíme cenu snížit pro běžný trh a připravujeme malosériovou výrobu,“ popisují systém výroby energie tvůrci projektu včele s Miroslavem Stachem.


Interiérové pěstování zeleniny, aneb koncept My garden. Foto: balanceidea.com

Snad nejoriginálnějším nápadem je ale celoroční domácí pěstování zeleniny. Majitel domu si takto může zajistit až 85 procent základní zeleniny. Systém funguje naprosto samostatně na principu hydroponického pěstování, které se může klidně stát součástí i běžné kuchyňské linky. Jde o to, že k takovému pěstování nepotřebujete hlínu, protože rostliny získávají živiny skrze kořeny ve vodě a sluneční paprsky mohou nahradit speciální zdroje světla. Na vás je pouze pravidelné doplňování hnojiva rostlinám a sklizeň úrody, která bývá vydatnější než venku na zahradě. Naprosto bez nadsázky tu platí: čerstvá zelenina bez chemie a pochybného původu.

A chovají se tu i ryby! Ani tady nemá majitel moc práce, za půl roku vypěstuje dvoukilového sumečka, kterému stačí jen nádrž, teplo a dostatečný přísun potravy. A ke štědrovečerní večeři tak může mít vlastní rybí filety.

Podívejte se, jak vypadá koncept nezávislého domu:

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz